미친 아줌마 / Deli Ajumma

Kore Dizileri izlemeye başlayalı çok olmadı. Ama maraton tarzı pek çok dizi izledim.   Naiflikleri ve kısa olmaları beni kendilerine fena halde çekmiş bulunuyor. Kore Dili ve Kültürüyle ilgili olmam da izleyici olmamda büyük etken.

Kore Dizisi izleyenlerin de kolaylıkla bileceği gibi bu bir süreç. Eğer Güney Kore Dizisi tutkunu olmuşsanız, bu iş hiç orada kalmıyor. Bir süre sonra Korece öğrenmeye başlıyorsunuz, ardından KPOP’a bulaşıyorsunuz. Youtube’dan sevdiğiniz KPOP’çıların abuk subuk yerlerde yapılmış çekimlerini izliyorsunuz.  Böylelikle onları daha iyi tanımış hissediyorsunuz. Konuşurken aralara Korece sözcükleri sıkıştırıyorsunuz. Eğer şanslıysanız ve etrafınızda ilgi alanınızda olan kişiler varsa, saatler süren konuşmalar yapmanız da mümkün. Tabii fangirl olmayı, Oppası, unnisi olmayı filan gençlere bırakıyorum, ben o yaşları çoktan geçtim. Öte yandan o yaşlardayken de hiç sıkı bir fangirl olamadım nedense. Yine de çeşitlimecralarda bu işin geyiğini yapmayı çok seviyorum.

Benim Kore Dizisi ve herhangi bir başka diziyi de, izleme biçimim hep sevdiğim oyuncuların dizilerini izleme tarzında olmuştur. Tabii arada yüzünü hiç görmediğim oyuncuların bir dizisini izleyip beğendiğim oluyor, bu kez hop onun dizileri araştırılmaya başlanıyor. Tabii ben bu işte yeni sayıldığım için çok ünlü olup benim izlemediğim kişiler de vardır. Bir de bazı konuları izlememe, izleyememe sorunum var. Tabii kadınların genel eğilimi olan  romantik komedileri sevme, fantastik ve bilim kurgu tutkunu olma, çok sevdiğim kişi yoksa aksiyon ve tarihi dramaları izleyememe huyum da var.

Güney Kore’ye iki kez gittim. Korecem ise sanırım başlangıçtan orta düzeye ilerledi. Dizileri burada ne dedi bir kez daha dinleyeyim biçiminde izlediğimden, normal süresinden uzun zaman harcadığım doğrudur. Günde dört saat uyuyan biri olmamın fazlaca dizi izleyebilmemde etkili olduğunu düşünüyorum.

Son olarak blogun spoiler içerebileceğini belirteyim. Çok detaylı anlatmasam ve kilit noktaları vermesem de, bazı izleyiciler en ufak bir spoilerdan bile hoşlanmıyorlar. Onların belki de yazıyı diziyi izledikten sonra okuması iyi olabilir.

Bir ajummanın gözünden Kore Dizileri nasıl gözüküyor bilmek isterseniz, buyrun bakalım.

Twitter : https://twitter.com/deli_ajumma

IG :https://www.instagram.com/deli_ajumma/