Sasaeng Fanlar / Takıntılı, delirmiş fanlar !

saeseng

Kore işine bulaşınca, her bir şeyine bulaşıyorsunuz. Hallyu gibi, Sasaeng gibi sözcükler de kelime haznenize girmeye başlıyor. Hallyu, Kore dalgası, 1990’lardan beri  tüm dünyada Kpop, Kdrama gibi  Güney Kore ile ilgili kültürün yaygınlaşmasından sonra, Pekinli gazeteciler tarafından  1999 ortalarında Çin’de Güney Kore’ye karşı uyanan ilgi ve isteğin farkedilmesi üzerine,  Kore Dalgası anlamına gelen sıklıkla kullanmaya başladıkları bir sözcük. Sasaeng ise artık fan olmanın ötesine geçmiş, resmen kafayı yemiş, bu işi bir takıntı, saplantı haline getirmiş ve hayranı oldukları idoller, oyuncular için akla hayale gelmedik işler yapan fanlar ve anti fanlar.

Sasaeng fanlar genellikle 13-17 yaş arası kızlar oluyor. Bunlar hayranı oldukları kişiyi takip ediyor ve abuk subuk şeyler yapıyorlar. Evlerini önünde , garajlarında soteye yatıyor, bir yolunu bulup eve girebiliyor, sasaeng taksilerle Hallyu yıldızını nereye gitse takip ediyorlar. Çoğu küçük olduğundan paraları olmuyor. Taksi parasını taksi şöförüyle birlikte olup ödeyeni var. Cezai ehliyetleri de olmuyor. Sasaeng fanların tuttukları özel taksiler idollerin vanlarını saatte 200 km hızla takip edebiliyorlar. Bazen bu ciddi trafik kazalarına neden oluyor.( Super Junior’ın Singapur’daki trafik kazası bu yüzden olmuştu.)

Koreaboo’dan aldığım bazı sasaeng olaylarından söz edeyim.

1. Delimsirek fanlar EXO’nun minübüsünün aynısından edinip, bulundukları mekanın önüne park ediyorlar. Grup tam minübüse binecekken menajerleri durumu farkedip işe el koyuyor.

2. Kim Hee Chul’un bir fanı kaldıkları yurdun tuvaletine saklanıp, Hee Chul içerdeyken anien ortaya çıkıp “Oppa!” diye bağırıyor.

3. Choi Si Won’un Twitter hesabı iki kez hackleniyor. Bunun üzerine Si Won “Gerçek aşk anlayış ve ilgi göstermektir, casusluk yapmak değildir. Bunu kimin yaptığını biliyorum ve sessizliğimi koruyacağım, lütfen dur artık.” yazıyor.

4. Sasaeng fanın biri Taecyeon’a kullanılmış bir ped gönderiyor ve kanla ” Bensiz yaşayamazsın” yazıyor. Sonradan gerçekten saplatılıyım, ama sasaeng değilim, özür dilerim.” diyerek affedilmesini istiyor. ( Bu da ne iğrenç ya, kanlı pedi alan adamın halini bir düşünün)

kan

5. G Dragon resmen evinin önüne kamp kuran fanlardan bıkmış olarak, “Bugünlerde çocuklar beni eve, kapımın önüne  kadar takip ediyor, bunu anlıyorum ama bu artık bitmeli, annem ve kız kardeşim korkuyorlar.” diye tweet atıyor.

6. Fanın biri Kore spasında Jaejoong’u takip edip, fotoğrafını  çekip, öper. Benzeri bir eylem yurtta da başına gelmiştir. ( Açıkcası fırsat bulsa aynısını yapacak bazı tanıdıklarım yok değil.  🙂   )

7. Bir sasaeng Yoochun’ı tokatlar ve ” Onu tokatladım, böylelikle beni daha iyi hatırlayabilir.” der.

20120308_yoochun_sasaeng

 

8. EXO Çin’deyken sasaeng kız fanlar erkek gibi gözükmek için kafalarını kazıtırlar. Bu biçimde EXO’yu takip edip fotoğraf çekerler.

9. EXO’dan Tao’nun kaldığı otele fanlar mikrofon yerleştirirler.Duşta şarkı söylerken aldıkları kaydı yayınlarlar.

 

Saplantılı fanların yaptıkları arasında hayranı olduğu ünlüye birşeyler fırlatmak da var. Bunlar fıstıktan prezervatife kadar değişiklik gösterebiliyor. Big Bang’in Top’ına ayçekirdeği ve bisküvi bile atmışlar.

Aşağıda Manila’da lider Leeteuk’a ( Super Junior ) condom fırlatılırken :

SNSD’nin Taeyeon’ı da sahnede delinin biri tarafından kaçırılmaya çalışılırken :

Bu da bir değil iki değil şimdi de INFINITE’s Dongwoo ayağını çeken manyak fanla :

 

İntihar oranının çok yüksek olduğu bir ülkede- özellikle de gençlerde, ağır eğitim koşulları, başarıya odaklı yaşam gençlerin  saplantıları kaçış yolu olarak geliştirmesine yol açıyor olabilir. Celebrity worship syndrome dedikleri ünlülere tapınma sendromu çok görünen bir  psikolojik bozukluk. Şimdilik bu gibi taşkınlıkları uzaktan takip ediyoruz ve neyseki bizim ülkemizde çok nadir karşılaşılan olaylar. Bizim kızlar G. Kore’de yaşasaydı ne olurdu, onu bilemiyorum tabii 🙂

sasaeng

You may also like...

2 Responses

  1. manolya says:

    maalesef şu sıralar türkiyeden’de bazı saplantılı fan örnekleriyle karşılaşıyorum. hatta bu yüzden bir çoğu grubun fandomundan çıktım akıl alır gibi değil allah akıl fikir versin

    • Deli Ajumma says:

      Evet , çok genç ve delikanlı olanlar var, bir iki kez oyunculuklarına laf ettim diye ( özellikle idol oyunculara) bana da saldıran olmuştu 🙂

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

%d bloggers like this: