Kore Dizilerinde Second Lead Man / İkinci Erkek Sendromu

second-lead pasta

Pasta, İkinci erkek kıza kaktüs taşıdı durdu salak, ama Lee Sun Kyun karizması diye de bir şey var.

yonghwa

You are beautiful Yonghwa ! Kız Geun Suk’a gitti, çoğumuz Yonghwa’yı tercih ederdik !

 

 

 

 

woo bin

Heirs Kim Woo Bin, bak bu huysuz ikinci erkeklerden, pek bulunmaz, ama ne cool karakterdi.

 

Kore dizileri seyretmeye başladığımda beni en çok şaşırtan second lead / ikinci erkek oyuncu sendromu olmuştu. Bizde daha diziler başlamadan filmlerde ve sonra dizilerde ikinci erkek nasıldır? Eski filmlerde Önder Somer, Salih Güney, gazino patronu Ekrem Bora, eğer karaktere azıcık komedi unsuru katmak istenirse de Sadri Alışık, Süleyman Turan kıza musallat olur, ellerinden gelenin en kötüsünü yapıp, kızı ve esas çocuğu mahvetmeye çalışırladı. Şimdi de dizilerde öyle, kaçırmalar, tecavüzler gırla gidiyor. Siz hiç Kerem Bürsin ile Kıvanç Tatlıtuğ’u, ya da Engin Akyürek ile Kenan Mirzalıoğlu’nu aynı kız için çekişirken gördünüz mü ? Ya da o kadar iki ünlü olmasın, ama yine de çok ama çok yakışıklı bir ikinci erkek oyuncunun çok mükemmel, ama esas çocuğun kavgacı, hırçın , kendini beğenmiş olduğunu? Anca rüyanızda görürsünüz, ya da Kore Dizilerinde!

Kore Dizilerinde ikinci erkek karakterlerin genel özellikleri vardır. Bir kere çoğu kıza ilk görüşte aşık olmuşlardır ve bir kısmı da kızı esas çocuktan önce tanımıştır. Her daim kızı korurlar. Esas çocuk huysuzluk edip kızı üzünce, hemen kızın yanıbaşında biterler, başını dayayıp ağlayacak omuz sunarlar. Dizinin bir yerinde bir biçimde aşklarını  itiraf ederler, ama kız genellikle boş boş suratlarına bakıp, sanki hiç bilmiyormuş havasına girecek, “Kusura bakma aşkına değer veriyorum, ama kabul edemem.” diyecektir. Bunları duyan erkeğin uzaklaşacağını sanıyorsunuz değil mi ? Hiç de uzaklaşmaz. Sonuna kadar orada kalır, pencere kapı aralıklarından esas çiftin mutluluğunu izler, iç çeker, ağlar. Babaların da kızlarını vermek isteyeceği tipte çocuklardır hepsi. Bir kere ya cheabol çocuğudurlar, ya galerileri vardır, ya Hallyu Stardırlar, aşağısı kurtarmaz yani.

fated

Fated to love you. Böyle ikinci erkek mi olur, töbe Yarabbim !

 

KHJ

KHJ Boys Over Flowers , rakibi Lee Min Ho olunca eli boş döndü garibim.

 

Bazısı da öyle sevimlidir ki, kalbinin kırıldığına dayanamazsınız. Kucaklayıp teselli etmek gelir içinizden. İşte aşağıdaki ikisi benim için öyleydi :

remy

 

Eun Gyol

To the beautiful you Eun Gyeol / Lee Hyun Woo

Eğer dizi sonunda iki salak başrol hala buluşamıyorsa bu ikinci erkekler kalkıp bunların buluşması için yardım da ederler. Yani bizim dizilerimizdeki gibi” Benim olmadın toprağın ol, kahpe !” söylemleri yoktur.

sungkyunkwan-scandal-korean-dramas-32447630-1280-720

Sunkyungwan Scandal Geol Ah / Yoo Ah in

Bazen Yoo Ah In ya da Secret Garden’daki Lee Philip gibi karizmatik ikinci erkekler başrol ile kıyaslanınca,” Ay bu olsaydı!”  deme şansını bile kazanamazlar. Hyun Bin varken kim Lee Philip’e bakar Allahaşkına ?

secret

Secret Garden Lee Philip

Bazen ikinci erkek karakterler o kadar çok ilgi görür ki, sonraki dizilerinde esas çocukluğa terfi ederler. Jung Yonghwa, Hong Ki, Kim Hyun Joong ilk aklıma gelenlerden. Jang Geun Suk’ta ilk iki dramasında ikinci erkekmiş, sonradan başrole soyunmuş. Yoo Ah In de artık esas çocuk. Lee Jang Woo da Pretty Man’de ikinci erkek iken, I do I do ve Rosy Lovers’ta başroldü.

Sanırım second lead / İkinci erkek karakterler olmasa Kore Dizilerini bu kadar hevesle seyretmezdik. Şahsen benim sırf ikinci erkek için izlediğim  Kore Dizileri var. Bir yerine iki hoş erkek görmek de işin avantajı sanırım.

 

 

 

 

 

second lead

 

 

 

 

You may also like...

2 Responses

  1. Kiperg says:

    Aynen katılıyorum,ama mizahi bir dil kullansanızda aslında ikinci erkekler beni? ağlatan roller oluyor ve de kalbim onlarda kalıyor.Hiç anlayamıyorum ve kızıyorum neden kenara çekilip meydanı başrole bıraktıklarını.Hatta içimden “gerçek hayatta da böyle mi yapardınız”?diye sormak geçiyor.Evet bizdeki gibi ya benimsin ya kara toprağın,maçoluğu’nu da istemiyorum ama ,madem beni seçmedin bari bacı kardaş olalım da ne yahu?İzlerken fedakarlıkları içimi eritiyor,senariste öfkemden uykularım kaçıyor..?

    • Deli Ajumma says:

      Hatta bazen iki kardeş aynı kızı seviyorlar, bir de tüm hayatları boyunca yüzyüze bakacaklar, kepazelik 🙂

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

%d bloggers like this: