Yine bir Gençlik Dizisi / A Love So Beautiful

Bu diziyi izleyip bitirdikten sonra ana başlıklarda  Çin dizilerine de bir bölüm  açabileceğimden korkmaya başladım arkadaşlar. ( Ek. Çoktan açtım bile ) Dili daha dayanılabilir geldiği için Tayland drama da izlemişliğim var, özellikle Ugly Duckling Serisinden. Ama Çince kulağıma hoş gelmiyor, sanki ağızlarından bir şey varmış gibi gıcır gıcır konuşuyorlar. O yüzden hep başlayıp, bitiremiyorum. Ama Netflix’te bu diziye rastlayınca, bir de gençlik dizisi olunca bir şans vereyim deyip başladım. Ergen dizilerine ne kadar meraklı olduğumu daha önce yazmıştım sanırım. Lise, üniversite dizisi olsun,  spor dizisi olsun peynir ekmek gibi satar nezdimde. Bu diziyi de Çince’ye rağmen bir çırpıda bitirdim. Çiftimiz, hatta ikinci çift ve tüm arkadaş grubu sevimlilikten yıkılıyorlar çünkü.

Şimdi Koreli oyuncuların neredeyse tüme yakınını, Japonların da pek çoğunun ismini sayabilmeme rağmen, Çinlilerin adını okumayı beceremiyorum bile. Yanyana gelmiş bir dolu x ve y harfleri ( İngilizce yazılışı tabii ) nasıl bir sözcük oluşturuyor, ona bile şaşırıyorum. Çince sanırım dünyanın en zor dili. Dünya nüfusunun yüzde 16’sı Çince konuşuyormuş. Şahsen tanıştığım bir kaç Çinli oldu. Hatta birisiyle Kpop, Kdrama sohbeti bile yapmıştık. İngilizce olarak tabii. Çince konuşanların çoğu Mandarin lehçesiyle konuşuyor, ama bunun Kanton’u  var,  Wu’su var Yue’si var. Bizim anlamamızı geçtim, 2-3 saat mesafede oturan adamlar birbirini anlamıyormuş. Binlerce karakteri ezberlemek gerekiyor, ama ülkemizde de Çince öğreten bölümler ve gayet de iyi öğrenen öğrencilerin olduğunu söylemem gerek. İş bulmaları da kolay oluyor. Artık hangi ürüne baksak Çinden geldiğini görebiliyorsunuz. Eskiden babaannem Çinliler için “Yecüc Mecüc bunlar” derdi. Bu gereksiz bilgiyi de sunduktan sonra  şimdi dizinin tanıtımına geçebilirim.

Şimdi şu üstte gördüğünüz çift ana çiftimiz. Uzun oğlan Hu Yitian 1993 doğumlu, cep gelini kızımız Shen Yue 1997. Böyle çocuğun uzun kızın bodur olduğu eşleşmeler beni çok eğlendiriyor. Strong Woman Do Bong Soon‘da da Park Bo Young, Park Hyung Sik çiftine bayılıyordum.  Tabii yemedim içmedim, sizler için boy farkını araştırdım. Çocuk 1.88, kız 1. 60. Yanyana gelince şöyle bir görüntü oluşturuyorlar :

Kızımız bu diziyle öyle popüler olmuş ki, Meteor Garden 2018 yani bizim bildiğimiz Boys Over Flowers ya da Japon versiyonuyla Hana Yori Dango’nun ( ki bir ara bunu da yazayım, çünkü en sevdiğim versiyon bu )  Çincesi’nin yeniden yapımında başrol oynuyor. Tanıtımı burada. Fotoğrafı da aşağıda.

 

BOF’tan filan söz ettik ama, dizi izlemeye başlayınca hemen Playful Kiss‘i anımsatıyor. Tembel kız, zeki çocuk tiplemesiyle. Çocuk bu serinin tüm erkeklerinde olduğu gibi öküze bağlamış durumda. Tek fark şu ki, diğer çocukların aileleri var ve bir bahaneleri yokken, bizim çocuğun babası genç yaşta vefat etmiş, annesi çalışmak için küçük erkek kardeşini de alıp başka bir şehre çalışmaya gitmiş. Duygularını gösteremiyor sevse de. Çalışkan, kızla komşular, kızn ailesi hep yardım etmiş çocuğa. Kızla çocuk yuvasından beri arkadaşlar. Kız hep peşinde, aşık olduğunu da söylüyor açık açık, bizimki başta kızı kovalasa da, şimdiye kadar  onu hep bırakanların yanında kızın onu hiç terketmemesini, ilgisini, sevgisini seviyor ve aşık oluyor. Kıskanmaya başlıyor ki bu kıskançlıkları çok tatlı, ve kıskandıkça da huysuzlaşıyor. Kıskanma noktasında en bir tatlı ikinci erkeklerden olan Wo Bosong ( Gao Zhiting ) giriyor devreye. Wo Bosong şampiyon yüzücü. Diktatör bir babası, alzheimer bir büyükannesi var. Kalbi sevgi dolu, bir köpek yavrusu gibi kız ne isterse getiriyor, üzgün zamanlarında hep yanında, hep yardımcı, tipik ikinci erkek yani. Kızın Jiang Chen’e aşık olduğunu bile bile son ana kadar vazgeçmiyor.

 

Kızın ( Chen Xiaoxi ) bir kankası ve o kankanın da bir aşığı var. grubun jokeri. Kanka çalışkan, erkek fatma bir tip. Bu grup çok eğlenceli.

 

Biz çocukların lise evrelerini, üniversiteye hazırlanışlarını, bizimkini aratmayan berbat eğitim sistemlerini, sonrasında üniversite yaşamlarını ve en nihayetinde çalışma hayatlarını izliyoruz. Liseliden genç erkek ve kadınlara dönüşmelerini görüyoruz. Ama o halleri bana pek inandırıcı gelmedi, hala küçük çocuklar gibiydiler. Kız anime çizeri, çocuk doktor oluyor. Bu noktada Playful Kiss erkek karakteriyle de yine bir paralellik var. Yalnız kız ezik bir kız değil. hayatını erkeğin hayatına göre kurmuyor. Kendi hedefleri ve hayalleri var. Çocuk onu kızdırınca kolay kolay affetmiyor dizi sonunda. Bu bakımdan da sevdim kızı. Kimyalarına da bayıldım.

Nette çok şeker fanartlarını da gördüm. Benim gibi gençlik dizisi sevenlerdenseniz bu diziyi kaçırmayın derim. Viki Tanıtımı şurada. 

Sanırım Tayvan dizileri sitesinde dizi tamam değilmiş. Ama Netflix Türkiye’de Türkçe altyazılısını bulabilirsiniz. 

 

You may also like...

8 Responses

 1. dileksem says:

  Bundan bir kaç sene önce k-drama seven öğrencilerimden biri Kore Dili ve Edebiyatı okuyacağini söylemiş biz de madem Uzak Doğu dili okuyacaksın Çince oku demiştik. Öğrencim geçen sene çıktı geldi. Hocam ben Çin Dili ve Edebiyatı okudum. Çine yüksek lisans için gidiyorum. Seneye yüksek lisansı da bitiyorum dedi. Şimdiki öğrencilerimize de Çince bir sunum yaptı. Çok da eglenmistik 🙂

  • Deli Ajumma says:

   Artık Çince bildiğine göre Korece de çok kolay öğrenebilir. Hanca çok fazla kelime var. ben Korece öğreniyorum kendi kendime,İngilizce açıklamalı, ama Çince zor tabii.

 2. L1485 says:

  Merhaba yazılarını severek takip ediyorum. Şu sıralar cdramaya büyük bir ilgi var ki sende nasibini alıyorsun sanırım ?? yakın bir zamanda Memory Lost isimli diziye başladım daha bitirmedim ama çok iyi gidiyor izlemek istersen polisiye bir dizi tavsiye ederim. Hep senin tavsiyelerini okuyorum birde ben tavsiye ediyim dedim?

 3. Kiperg says:

  Ben bu diziyi çok sevdim, bayıldım.. Bir k/drama izleyicisi olarak biraz farklı olacak ama Playful Kiss benim en sevemediğim dizilerden biridir, kızı çok eziklediği için. Ama bu dizide kız tembel bir öğrenci sadece, ki olabilir ders çalışmayı sevmeyen pek çok öğrenci var.
  Çin dizilerinde bunu çok görüyoruz ,K/dramada bize batan sivri gelen şeyleri törpüleyip normalleştirmişler.
  Eline sağlık ajumma, beni yine çok sevebileceğim bir konuya yönlendirdiğin için çok teşekkürler.

  • Deli Ajumma says:

   Rica ederim, bir de bu çocuk diziden sonra kızın hakkında silik, sıradan bilmemne demeyeydi, daha iyi olacaktı. O yüzden bu çocuktan çok Wang Hedi’yi seviyorum partner olarak.

 4. Eyzün says:

  Dizi listelerinde göremeyince yazayım dedim Ajumma abla, Tayların dilinin çok katlanılmaz olduğunu yazmışsın bir yazında yanlış hatırlamıyorsam, sana kesinlikle katılıyorum ancak Kluen Cheewit dizisini mutlaka ama mutlaka izlemeni salık veririm. Benim için tüm asya dizilerinin içinde gerek sürükleyicilik, gerek başrollerin kimyası, gerek oyunculukları ve gerekse yakışmaları yönünden zivedir bu dizi. 15 bölüm üstelik. İzlediysen de yazını bulup ne düşündüğünü öğrenmek isterim.

  • Deli Ajumma says:

   Başladım atlaya zıplaya bitiremedim. Dillerinden çok hemen her dizide bulunan tecavüz teması sinirimi bozuyor. Başrol erkek kıza tecavüz eder, kız buna rağmen ona aşık olur, hoş değil. Buna rağmen izlediğim bazı Tay dizileri var, ama izlediğim Tay dizilerini yazmıyorum blogda.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

%d bloggers like this: