Yine gerçek bir olaydan / Silmido

 

 

silmido

Uzun zamandır, hep dizi izliyordum. Bir de eşzamanlı dizilere takıldım bu aralar. Yedi kadar izliyorum. Pazartesi  – Salı, Çarşamba – Perşembe, Cuma- Cumartesi dizileri derken bakıyorum hafta geçmiş. Ama iki üç gündür akşamları yine film izlemeye başladım. Bugün anlatacağım film de iki gün önce izlediğimdir.

Filme adını veren Silmi bir ada. Türkçesi Silmi Adası yani. peki ne oluyor bu adada. Gerçek bir olaydan uyarlanmış bir film bu. 2003 yapımı, yönetmeni Kang Woo Suk. 684. taburun gerçek hikayesini anlatan film Kore’de gişe rekorlarına imza atmış.

1968 yılında Kuzey Kore Güney Kore başkanı Park Chung Hee’yi öldürmek için 31 kişilik bir komando timi gönderir, ama başarısız olur. Bunun üzerine Güney Kore’de idamlık mahkumlardan oluşan bir timi infaz edilmiş gösterip bir adada Kuzey Kore başkanı Kim Il Sung’u öldürmek üzere eğitmeye başlar. Süreç çok zorludur. Sürecin sonu da beklenmedik biter.

8

Biz bu arada bu mahkumları tanımaya başlarız. Başrollerde Sol Kyung Gu,Ahn Sung Ki,Heo Jun Ho,Jung Jae Young, Lim Won Hee, Kang Shin Il, Kang Sung Jin,, Kim Kang Woo,, Uhm Tae Woong,Lee Jeong Heon paylaşıyorlar. Dizilerden pek çoğu tanıdık gelecek zaten. Film izleyenlere daha da tanıdık gelecek oyuncular var.

Mahkumları eğiten askerlerin yaklaşımları, daha sonra devlet adamlarının kararları ve üstü örtülen olay tabii ki aradan yıllar geçtikten sonra ortaya çıkacaktır. Bizim ülkemizde ve başka ülkelerde de olabilecek şeyler, ama fark şu ki bizde hatanı kabul edip bunun üzerine bir film yapamazsın. Bu da gerçekten önemli bir fark.

3

4

2

Filmi izledikten sonra gerçek olay hakkında da okudum, ne farklılık var diye. Burada anlatmayacağim ama filmi izleyecek olanların okumasını öneririm. Tanıtım için şuraya bakabilirsiniz.

You may also like...

1 Response

  1. bülent says:

    aynen bende kore dizilerini güncel olarak takip ediyorum. film dersen en son 2 gündür THE WİCH , HOT AND RUN , THE DUDE AND ME, THE SOUL MATE yi GOLDEN SLUMBER ve Fabricated City seyrettim. THE WİTCH , GOLDEN SLUMBER ve FABRİCATED CITY süperdi .. aksiyonu çok iyi yansıtılmış bir filmler . THE DUDE AND ME oda komed iaksiyon tadıdında süperdi. THE SOUL MATE ve HOT AND RUN vakit öldürmek için izlenir.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

%d bloggers like this: