Hadi Ameliyata Girelim / D Day

Merakla beklediğim yeni diziler henüz başlamadığından, elimde de yalnızca iki eşzamanlı dizi olduğundan eskilere bir bakayım dedim. Netflix’i karıştırırken, aslında ilk başladığında izlemek istediğim, ama o ara başka diziler olduğundan ertelediğim D Day’i gördüm. Dört günde de beşer beşer izleyip bitirdim. Dizi 20 bölüm, 2015 yapımı, Cuma Cumartesi günleri JTBC kanalında oynamış. Senarist Hwang Eun Kyung Ji Sung’un oynadığı eski hastane dizisi New Heart‘ın da yazarı. Ve en kötü sonlardan birine sahip olan City Hunter’ı da o yazmış. ( Yoksa yazamamış mı deseydim  ? )

Kadın başrolde bu aralar deliler gibi dizi çeken Playful Kiss‘in şapşal kızı Jung So Min var. Lee Joon ile çok iyi bir çift olduğu  50 küsur bölümlük uzun soluklu aile dizisi Father is Strange’den sonra hiç dinlenmeden Because this is my first life dizisine başladı. Askerden dönen Lee Min Ki’nin karıştığı skandaldan sonra Tomorrow with you‘da oynayamaması beni üzmüştü. Hoş Lee Je Hoon da çok iyi iş çıkardı. Neyse ki Min Ki davadan aklandı ve yeniden sektöre döndü. Ben Min Ki’yi çok severim. Çirkin ama çok karizmatik bir tipi vardır. Yeteneklidir de. Dizi 9 Ekim’de başlayacak. Evi olup bir dolu ev borcu olan Min Ki ile, evi olmayıp, olanları kıskanan So Min aynı evde yaşamaya başlarlar. Tipik bir Ev arkadaşı dizisi işte ki bu tarzı da severim.  Jung So Min’in Lee Joon ile olan dizisini çok uzun diye izlemedim, ama ikilinin bölümlerini netten izledim. Çok şeker bir çift olmuşlardı. So Min’in özelliği de partnerleriyle hoş bir kimya yaratması sanırım. Aslında Netflix’te Sung Hoon ile olan dizisi de var, onu da üç bölüm izledim, ama D Day kadar sarmadı nedense. Bu benim felaket dizileri merakımdan olabilir.

Adamı ikide bir dikti durdu. Dikişi de iyi değil kicibenin buruşturup durdu, taş gibi adamı.

Erkek başroller birden çok. Dizi deprem ve hastane  dizisi olduğundan birinci erkek ikinci erkek diye bir kavram yok. Kim Young Kwang  idealist doktor Dr Lee Hae Sung’u, Ha Seok Jin ise üzerine yapışıp kalan burnu büyük, kibirli ve çok başarılı robotik ameliyatlar yapan Dr Han Woo Jin’i oynuyor. Hastane acil servis şefi hanım ise Kim Hye Eun. Kendilerini pek çok dizide yan rollerde gördük. Onun nişanlısı bakanı oynayan Cha In Pyo ise The Gentlemen of Wolgyesu Tailor Shop’un Bae Sam Do’su. Kendisinden o yazımda epeyce söz etmiştim. Artık Kore Dizi ve film severlerin görür görmez tanıdığı Kim Sang Ho ajussi de dizide itfaiye şefi olarak yer alıyor. Ha Seok Jin’in sevdiği kadın ve hastane başhekiminin kızı hemşire Parj Ji Ha’yı pek çok diziden tanıdığımız Yoon Joo Hee oynamış.  Dizinin tabii ki idol kadrosu da var. Onu da babasının plastik cerrahi hastanesini yönetme amaçlı Dr olmuş zengin bebesi Ahn Dae Gil’i oynayan Lee Sung Yeol dolduruyor ki kendileri INFINITE erkek grubunun bir üyesidir. ( Nedense Infinite deyince benim aklıma ilk önce L geliyor.

Dr Lee , Busanlı dr kızımız Jung Ddol-Mi, Dr Han woo Jin, Bakanımız, yanında itfaiye şefi, acil şefi hanım, altta başekimin kızı hemşire, yanında psikolog kızımız, ve idol kadrosundan Sung Yeol.

Aslında dizinin kötü adamı, ajussi hastane başhekimi Park Gun’ı Lee Kyoung Young oynuyor ki adam dizinin tüm başrollerinden daha başrol olarak her bir yerde gözüktü.

Dr lee’nin her şeyinden nefret ediyor, uzun olmasından bile.

 

İtfaiye şefi

Dizi 20 bölüm olunca depremden sonra öyküler çoğaldı. İkizleri olan bir çift vardı mesela. Kimse daha önce bebek doğurtmamış, herkes ben yapmadım, ben de yapmadım diye topu birbirine atıyor. Sonunda elleri mecbur doğurttular ikizleri. Tabii minnak minnak premature doğan ikizleri ısıtmak bir sorun oldu. Tüm şebekeler gitmiş filan. Kutulara koydular. Babaları tekne kullandı, milleti hastaneye taşıdı.

 

Efsane üçlü 🙂

 

 

Marmara Depremini ve başka depremleri de yaşamış bir ajumma olarak genellikle okulda da Sivil Savunma kylübü başkanı olmuşumdur. Çocuklara tedbirli, hazırlıklı olmanın önemini hep anlattım. a Planınız, B Planınız olsun, ailenizle nerede nasıl buluşacağınızı hep önceden konuşun, deprem çantası hazırlayın, içinde şu olsun bu olsun, gündemimiz hep bunlardı. O yüzden karmakarışık olmuş Seul, hastanelerin doktorların , insanların çaresizliği, çıkar peşinde olan devlet adamları, politikacılar, doktorun fedakar vefakar olanı, içten pazarlıklı, ödlek, korkak, riyakar olanı, hepsi bu dizide sergilenmişti. İnsanlar farklı farklı çünkü. böyle bir durumda da kimisi hastasını, kimisi ailesini, kimi yalnızca kendisini düşünüyor. İnsan kurtarmak amacıyla doktor olanı var, cebini doldurmak, mevki elde etmek amacıyla doktor olmuş olan var. Hepsini izledik.

Dr Lee ‘nin yanlış tedavi sonucu komaya girmiş bir annesi, kendisine küs itfaiyeci bir kardeşi var.  Geçirdikleri trafik kazasında babaları ölmüş. Dizi boyunca her konuda başhekimle ters düşüp çekiştiler. Başhekimin annesini kapı önüne koymaktan, lisansını almaya yapmadığı kötülük kalmadı.

Dr. Woo Jin ise temelde iyi olmasına rağmen hırsına mağlup olan bir doktordu. Ama bence onu da içindeki iyi hisler ve başhekimin idealist kız hemşireyi sevmesi kurtardı. Tabii başına bir de felaket geldi, onu şimdi burada açık etmeyelim, aklı başına geldi.

 

Dizinin bence tek eksiği romantizm azlığıydı. Şimdi herkes canının derdinde ne romantizmi diyeceksiniz ama, insanlar öyle durumlarda birbirlerine daha çok özen, ilgi, sevgi gösterir. Tüm dizi boyunca tek öpücük izledik, bence pek azdı. Tabii tatlı sahneler olmadı değil, ama biraz daha fazla olsaydı tadına doyulmayacaktı. Çünkü çiftimiz bence birbirine çok yakışmıştı.

 

Kızın çocuk hastayken kaslarını yokladığı sahne çok komikti. Şu OST’da görebilirsiniz. Tüm felaketlere rağmen insan ilişkilerinin  iyi işlendiği, kişileri tanıma adına düşündürücü bir diziydi.  Ben dizide başhekim yanısıra kilolu doktoru oynayan Ko Kyu Pil’e sinir oldum. Öte yandan  şunu düşündüm. Niye bu rolü zayıf birine vermemişler ?  Böyle yapmakla zaten herkesin eleştirdiği, sevimsiz gördüğü , tipinden ötürü reddettiği insanlara karşı herkesi daha önyargılı kılıyorlar. Son söz . Ben Dr Lee’yi oynayan  Kim Young Kwang’ı ilk Pinocchio‘da sevmiştim. Şimdi bir kaç başka dizisine daha bakmak istiyorum.  1. 87’lik bu uzun adam pek sevimli. ( Bunu da belirtiyorum çünkü normalde uzun adamları sevmem 🙂 )

You may also like...

3 Responses

  1. Bahar says:

    Brown Eyed Soul – You | Brown Eyed Soul – 너를 [K-Pop Hot Clip – YouTube bu klipte oynayan adam nu filmdeki başrolde olan adam mi?

  2. Deli Ajumma says:

    Zor zaman deyince Descendants of the Sun var, savaş, deprem vs ortamı içinde geçiyor. Tabii savaş dizileri de bunlar içine girebilir. Dönem dizileri örneğin Mr Sunshine.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

%d bloggers like this: