Bana öyle bakma, anlayacaklar / Beyond Evil

En favori oyuncum Shin Ha Kyun’un başrollerden birini paylaştığı Beyond Evil , orijinali kemul/ canavar adlı diziyi taze bitirdik. Partneri ise çocukluktan beri izlediğimiz Yeo Jin Goo’ydu. Ben kendisini hep çocuk algıladığım için genellikle izlemiyordum, ama bu dizide sürmeli yakışıklıyla yıldızımız barıştı. İzlediğim dizinin haddi hesabı yok, ama bu dizideki kadar kimyası uyuşan başka bir çift görmedim, yılın bromansı diyemeyeceğim çünkü dizinin büyük kısmında dalaştılar, ama dalaşmaları bile pançak pançak parlıyordu. İnternette yorumları okudum, ” Hadi evlenin diyenden, “Bu yılın çift ödülünü almaları gerekir.” diyene kadar her türlü görüş vardı. Hele de dizinin sonu, ben bi ara “Her halde yüzükler takılacak yakındır” dedim. Bu etkiyi yaratmada çok fazla yakın çekim olması da bir etkendi. Ama yok yahu, bambaşka bir iletişim oldu aralarında, Tayland BL’larında bile böylesini bulamazsınız. Dizideki iki zor kişiliği yansıtıp, o duyguları izleyiciye geçirmek için de Shin ha Kyun ve Yeo Jin Goo gibi iki oyuncu gerekirdi. Shin Ha Kyun’a Daesang verin çebal, performansı müthişti. Zaten dizi Baeksang Art Awards adayı oldu bile. Shin Ha Kyun’un filmleriyle ilgili yazdığım güzelleme işte şurada. Brain, All about My Romance, Mr Back, Pied Piper ve Fix You dizilerinin tanıtım yazıları da hemen arkasında. Neyse ” Oppa saranghae” demeden diziyi anlatmaya geçeyim 🙂

En iyi polisiye diziler JTBC’den çıkıyor. Dizi 16 bölümdü, yönetmeni Sim Na Yeon aynı zamanda At Eighteen ve School of Hip Hop dizilerini de yönetmiş, ama bu dizi hit oldu bence.Yazar ise Kim Soo Jin. Weightlifting Fairy Kim Bok Joo, Mad Dog, The Light in Your eyes dizilerinin senaristi.

Dizide bir seri katil olayı ele alınıyor. Başrollerimizin ikisi de polis. Ama Shin Ha Kyun 20 yıl önce ikiz kız kardeşinin cinayeti dolayısıyla yakalanıp, arkadaşı benimle birlikteydi dediği için serbest bırakılmış. Arkadaş da polis. Genç polisimizin babası yüksek düzey bir polis ve emniyet genel müdürlüğüne oynuyor. Ahjussi dizinin kötü adamlarından biri. Seri katil manyağı kadınların parmaklarını kesiyor, henüz yaşarken ve öldürüyor. Bu arada katil benim şüphelendiğim kişi çıktı, zaten sekizinci bölümde de belli oldu. İzleyici “E ama daha sekiz bölüm var, bundan sonra ne izleyeceğiz?” dedi ki meğer daha neler varmış. Konu ile ilgilenen Manyang Polis Karakolu bizim dilimizde benzediği manyak sözcüğüne çok uyuyordu. Polislerin hemen hemen hepsi anormaldi. Aslında dizide normal adam da yoktu diyebiliriz. Genç polisimizin ( Han Joo Won ) taşraya bu karakola gelme nedeni şüphelendiği Shin Ha Kyun’u ( Lee Dong Shik ) yakalamaktır. Ama kazın ayağının umduğu gibi olmadığını görecektir.

Dizide başroller kadar yardımcı oyuncular da iyi oyuncuydu. Senaryo iyi yazılmıştı. Dizi sonunda açık olmayan nokta kalmadı. İki başrol oyuncusunun ilişkisinin değişimini ve kendi karakterlerinin de evrilimini izledik. Shin Ha Kyun’un dizi başındaki gülüşü ile dizi sonundaki gülüşünün farklılığı bile çok şey anlatıyordu.

Bu alttaki Choi Dae Hoon dizide çok iyi iş çıkardı, duygu geçirmekte çok usta bir oyuncu, karakterin çaresizliğini, kafa karışıklığını, üzüntüsünü çok çok iyi aktardı.

Bu alttaki ahjussi de çok iyidir. Onu da pek çok dizide görmüşüzdür. Heo Sung Tae burada da karanlık tarafın adamıydı.

Baba zaten tecrübeli oyunculardan. Bu amcayı görünce “Hah bakalım ne kötülükler yapacak yine!” diye bekliyorum. Choi Jin Ho Yeo Jin Goo’nun babasını oynadı, ne iyi bir baba, ne de iyi bir adamdı.

Lee Do Hyun ise Shin Ha Kyun’un gençliğini oynadı.

Dizinin kadın oyuncuları da altta. İlki karanlık taraftaki belediye meclisi üyesi, ortadaki polis, annesi kurban olan kasap kız, sonuncusu ise kurban. Sırasıyla Gil Hae Yeon, Kim Shin Rok, Choi Sung Eun ve Kang Min Ah .

Kurban kızın babasının fotoğrafını da koyalım, onun rolü de önemliydi.

Şimdi Yeo Jin Goo ile barıştığımıza göre, izlemediğim diğer dizilerine dönebilirim. Zaten Circle’a başlamıştım, onu bitireyim bari. Siz de henüz izlemediyseniz Beyond Evil izleyin. Dizi müziği de full albüm tam şurada.

You may also like...

4 Responses

 1. Nichu says:

  Şahin Ha Kyun’un ödülünü kutlarım ajumma, gerçekten bu diziyle alakalı olarak fark yaratan onun oyunculuğu olmuş hiç şüphesiz. Eşim de kendisinin oyunculuğunun diğer Koreli oyunculardan daha kaliteli olduğunu söyledi.

  Ben ayrıca kasap kızımızın oyunculuğunu çok beğendim.

  Dizinin senaryosu ve sahnelerin doluluğu güzeldi. Konuyla alakası olmayan boş sahne hiç yoktu ve bu yüzden ayrıca sevdim.

  İkinci katılın kim olduğunu dokuzuncu bölümde falan tahmin ettim ama ona rağmen yine de emin olamadan izledim.

  Çok güzel diziydi ajumma, güzel yazın için teşekkürler…

 2. gokce says:

  Yeo Jin Gooyu severek takip ediyorum ajumma senin de ciddiye almana sevindim :))
  Dizide Shin Kanın yanında ezilmemiş ve gerçekten çok iyi paslaşmışlar, keyifle izledim.
  Jin Goonun sonraki izleyeceğin işi için the crowned clownu ve sonrasında da hotel del lunayı tavsiye ederim.

  • Deli Ajumma says:

   Tarihi dizi sevmiyorum, fantastikte de o konudan hoşlanmıyorum. O yüzden Circle izleyeceğim sanırım 🙂

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

%d bloggers like this: