Dağ Fare Doğurdu / Jirisan

Epeydir bir diziyi bitirmemiştim. Hoş az kalsın bu da bitemeyecekti ya, tam artık dayanamayacağım dediğim noktada hareketlenmeye başladı da sonlandırabildim. Halbuki bu dizi başrol oyuncuları Jun Ji Hyun ve Ju Ji Hoon yüzünden çok büyük beklentiyle beklenen bir diziydi. Üstelik dizi başlamadan önce bile çiftin kimyaları su götürmezdi. Ama işte – buraya bir iç çekme koyuyoruz – romantizm filan yok dizide, baştan haber vereyim de benim gibi son bölüme kadar acaba olur mu?? diye diye beklemeyin.

Jirisan, yani Jiri Dağı, dağı ve dağa ziyarete gelen insanları korumaya çalışan orman memurlarını ve ormanda yaşanan bir seri katil olayını anlatıyor. Yazarı Kingdom’u, Signal’i yazan senarist. Yönetmeni ise Mr Sunshine, Goblin, DOTS gibi hit dizilerin yönetmeni. O zaman ne oldu da Jiri dağı fare doğurdu ?

Daha ilk iki bölüm sonrasında bile sinematografinin çok kötü olduğuna ve dizi akışının ki daha sonraki bölümlerde bu akamama olarak yansıyacak, kafa karıştırdığına dair ipuçları alınmıştı. Pek çok dizide çift zamanlılık var, alışmadığımız bir şey değil, ille de kronolojik bir düzen olacak değil. Ama bu dizide nedense bir 2019 bir 2020 derken tepe sersemi olduk. Ayrıca zaten elinizde sağlam bir polisiye öykü de var, o sürerken her bölüm ormanda olan bir olay üzerine de yoğunlaşıyorsunuz, bir o bir bu yapmaya ne gerek vardı ? Ayrıca olayın romantizm kısmını Oh Jung Se’ye bırakmak da ne oluyor. Yani Ju Ji Hoon vare, ateş gibi adam, Jun Ji Hyun var yakıyor kadın iki çocuklu haliyle , ama Ju Ji Hoon iki bölüm hariç dizi sonuna kadar kanlar içinde, beyaz yağmurluklu hayalet haliyle ya bir telsizi tutmaya çalışıyor, ya da birilerinin ödünü koparıyor. Jun Ji Hyun’a gelince hayatımda gördüğüm en nemrut haliyle ona buna bağırıyor, donuk ve ruhsuz. halbuki biz onu ne güzel rollerde gördük. La Havle yani. Bu arada dizinin bir de parapsikolojik yönü var, fantastik mi desek, Ju Ji Hoon’un oynadığı karakter bazı olayları olmadan önce görüyor.

Sonunda katil en başta tahmin edilen, ama o kadar da basit olamaz denilen kişi çıktı. Ayrıca ilk bölümler o kadar benzer bir biçimde uzamıştı ki 15-16. Bölümlerde açıklanan sırrı izleyecek benden başka çok da kişi kalmamıştı sanırım. Millet birer birer diziyi izlemeyi bıraktı. Bölüm altındaki yorumları okuduğumdan biliyorum, her bölüm altında benden bu kadar diyen biri vardı.

Ju Ji Hoon 16 bölüm sunbaesine aşık aşık baktı, ama bir şey olmadı. Dizi sonu da Türk filmi sonlarına benzer mucizelerle dolu bitti. Ha unutmadan dizi izleyicileri ürün yerleştirmeden de çok şikayetçiymiş. “Bu bir dizi mi yoksa, Nepa firmasının outdoor giysi reklamı mı ? “diye söylenmişler.

Şimdi diziyi izlememiş olanlar diziyi izlesin mi ? Jun Ji Hyun ve Ju Ji Hoon’a bayılanların özellikle ilkini kısa zaman içinde görebilmeleri pek mümkün değil gibi. Ju Ji Hoon Kingdom’da oynayacak. Bir de filmi var sanırım 2022 yılında. Jun Ji Hyun sanırım bir süre dinlenir. Bu arada Oh Jung Se’nin Uncle ( Dayı ) adlı bir dizisi başlayacak yakında, Lee Sang Woo da var dizide, ilginç gibi gözüküyor. Bir de dizinin sorunu romantizm olmaması değil, yanlış anlaşılmasın. Signal’de de romantizm yok, ama mis gibi dizi. Bence bundaki olmamışlık senaryonun yansıtılma biçiminden. Bu ikili bir rom com çekse de şöyle kıskanmalı mıskanmalı izlesek , hatta anlaşmalı evlilik, başta nefret sonra köpekler gibi aşık olmalı bir şeyler, ay çok şey mi istiyorum ya ?

Dizi müziği

Kim Seok Jin’den Yours’u ayrıca verelim. İşte burada.

You may also like...

4 Responses

  1. Necla says:

    Kesinlikle size katılıyorum katil tahmin ettiğimiz gibi çıktı.Dönüşler rahatsız ediciydi.Çok iyi oyunculardan orta karar bir yapım çıkmış.Vay müthiş diyeceğimiz harika bir dizi diyemem.İsteğinize canı gönülden katılıyorum.İki oyuncu da komedi de çok iyiler.Size Red Sleeves dizini tavsiye ediyorum.Now we Are breaking up çok sıkıcı.Jang ki yong a rağmen beğenmedim.

  2. Zorlama bir dizi olmuş sanırım

    • Deli Ajumma says:

      Konu farklı yansıtılsaydı, azıcık da romans dozu artsaydı, yılın ikinci Hometown Cha Cha Cha’sı olurdu.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

%d bloggers like this: