Böyle şefe can kurban, Pasta

pasta-korean-drama   Pasta bildiğiniz gibi makarna. Olay da Kore’de beş yıldızlı bir İtalyan Lokantasında ( La Sfera) geçiyor. Ana karakterleri huysuz ama içli köfte şefimiz Choi Hyun-Wook–  ki kendilerini Lee Sun-Gyun oynamaktalar-  ve çömez aşçımız Seo Yoo-Kyung – onu da Gong Hyo-Jin canlandırmakta- oluşturuyor. Tüm Kore Dizilerinde olmazsa olmazlardan şefe aşık bir kadın şef ve çömeze aşık Restaurant sahibi kareyi tamamlıyorlar. Şefimiz on numara beş yıldız. Bağırış çağırış mutfak yönetmesi, huysuz karakteri, havan batsın dedirtecek fularları ve çizmeleri, aslında duyarlı ve sevimli de olabileceğini, dürüstlüğünü sergileyen,  son aşamada da aşkını savunan o unutulmaz sahneleriyle hepimize “Yess Şepp!” diye bağırma isteği vermesi kaçınılmaz. Kore’de “Mr Voice” olarak tanınan Lee Sun Gyun 1975 doğumlu olup, tiyatro bölümü mezunu. Pek çok Koreli oyuncu gibi güzel bir sesi de var. Dizilerini bitirdiysem de hala izlemediğim filmleri mevcut.

Esas kıza gelince, ilk görüşte pek çoğumuz gibi ben de “Ne çirkin kız bu yahu, nasıl oyuncu olmuş” demiştim. Sonraları önce sevimli, daha sonra da baya baya güzel gelmeye başladı bana. Bir kere model de olmasından dolayı, sıfır beden güzel bir vücudu, uzun bacakları var. Bazen sıska görünmesine karşın, çok farklı giysileri kullanıyor. Zaten kendisi 20-30’lu yaşlardaki Kore kadınlarını etkileyen moda ikonlarından biriymiş Kore’de. Şimdiye kadar seyrettiğim hiç bir dizisinde hayal kırıklığı yaşamadım. Film Festivallerinde jüriliği bile var. Filmleri de ortalamanın üzerinde hatunun. Bu dizide inadın ve sebatın, vazgeçmemenin ve erkekler dünyası olan mutfakta bir kadının yükselmek, öğrenmek için nasıl çalışılması gerektiğinin tam bir göstergesi. Dizinin başarısı yan karakterlerin de  çok iyi çizilmiş ve oynanmakta olmasından kaynaklanıyor bence. Her yan oyuncu ayrı bir alem. Aşk karesinin diğer iki bacağını oluşturan lokanta sahibi ve kadın aşçı görsel olarak gözleri okşuyor. Zaten aşçımız 2006 Miss Kore’siymiş. Gülünce yanağında beliriveren gamzeleri Hyun Bin’in  kadın versiyonu izlenimi veriyor. Laf aramızda bu diziyi bizim ajussiye de izlettim. Başka Kore dizisi seyretmek ister misin? diye sorduğumda o gamzeli kızın başka dizisi var mı ? diye sordu. Ee ne demişler, ajumma da olsan ajussi de olsan “Güzele bakmak sevaptır. ”

hanui

ikinci kız gamzeli Kore Güzeli Lee Honey

 

alexchu

Lokanta sahibi Alex Chu

 

Lokanta sahibimiz, dizimizin ikinci erkek  karakteri, hemen hemen her Kore dizisinde olduğu gibi kaynanaların bağrına basacağı tipte bir genç. Yakışıklı, iyi huylu, zengin, duyarlı, akıllı, ama ahh işte kadınlar kötü erkeklere aşık olup, onları istemezler mi? Çömez aşçımızın babası bile ” Bana kalsa, kızı sana veririm” dedi. Ama asi kızına söz dinletemeyeceğinin de farkındaydı. Kim San, dizide üç sene kıza kaktüs taşıyacağına, bir elini tutup “Senden hoşlanıyorum.” deseydi, belki işler farklı gelişirdi. Niye second-lead’ler hep bir biçimde saftirik olur ki ? Öte yandan şefimizin karizmasına da dayanacak akıllı kız az bulunur, şimdi itiraf edelim. Mutfakta iki grubumuz vardı. İtalya’da eğitim görmüş İtalyan grubu ve Kore’li aşçılarımız.

İtalyan grubu yetiştikleri yerin adına yakışacak yakışıklılık ve sevimlilikte üç genç : italyantakımı

Şu ortadaki efemine görünümlü olan ki ilk sahnesinde kadın sanmıştım itiraf edeyim. No Min Woo ( Dizide Philip ) Trax’ın davulcusuymuş. Bir ara dizide de davul çaldı.  Second-leadimizin nunası peşinden epey koştu ama, avladığına dair bir ipucu alamadık. O kıvırcık da pek sevimliydi. Kore grubunun sos şefini City Hall’de izlemiştim. Sakin yaradılışlı tipleri oynuyor. Diğer çocukları da ara ara sopalamak içimden geçtiyse de dizinin sonunda her şey halloldu.

koreliler

Kıskanç Koreli aşçı grubu

Lee-Sung-Min-1968-01

Düzenbaz Müdür rolünde Lee Sung Min

Müdür rolünü oynayan ajussi herkesi sinir etti, ama iyi oyuncu kardeşim, hakkını vermek gerek. Şefimizin bir başka dizisi Miss Korea’da kendisini bir gangster rolünde izledim ki, aman da aman. Zaten sinir olabilecek kadar duygulandırıyorsa, gerçeklik duygusunu yansıtıyor demektir. Lee Sung- Min ajussi, düzenbaz, çıkarcı rolüyle Kim San’ın sunbae’si olarak karşınızda. Bir de kadın aşçı grubumuz vardı. Gerçi ben kendilerinin bulunduğu sahneleri pek ilgiyle izlemedim, hatta hadi itiraf edeyim bazı sahnelerde öne sardırdığım da oldu. Ama onlar da iyi seçilmişlerdi. Tombul olan,  şefi bir yerde yakalayıp dövecek diye bekledim hep, ama neyse ki olmadı.

womencooks

Kadın aşçılar grubu / Şefimiz mutfağında kadın aşçı istemez!

jang yong

Jang Yong çömez aşçı kızımızın babası

Dizimizin iki karakteri daha öne çıktı. Birisi çömez kızımızın babası, veteran oyuncu  Jang Yong. Kore dizisi izleyen herkes onu bir yerlerde baba rolünde görmüştür. Burada da erkek çocuğuna daha çok önem veren, kızını bir miktar ezikleyen baba rolündeydi. Ama kızına bir şey olacak diye ödü kopacak kadar yumuşak bir kalbi de vardı. “Sana aşık olduğunu duyduğumdan beri mutfakta tava tutamıyorum. ” dediği sahne yüreğimi dağladı.  Şefi eve çekip içirdiği sahne sonrası ikisi de uyuyakaldılar. Bu kız babalarının damat içirme olayı da nedir Allahaşkına? Gücün kuvvetin göstergesi içki yani. Ama çok komik sahneler de çıkmıyor değil.

Son olarak en bir çömez aşçımız Jung Eun Soo. Ağlamalarına kurban. Kendisi Miss Korea’da da var, ama buradaki rolü daha hoş.  Oraya koş buraya koş, mahvettiler garibimi.  Çiftimizin en sadık destekleyicisiydi aynı zamanda. İki çömezin durmaksızın midye ayıklaması sanırım hep aklımda kalacak. Bir de Eun Soo’nun, sevdiği herkese şeker dağıtması.

eun soo

Eun Soo Şefe şeker ikram etmiş.

Unutmadan söylemem gereken bir başka şey de şefimizin kızımızı her an eve çekebilecek konumdayken, zaten karşılıklı oturuyorlardı, kapıda durup ” Hadi gir içeri” demesi. Zaten bu dizide skinship çok alt düzeylerde, baya bir mazbut dizi diyebiliriz.

 

Veee bu makarnalar bizim dişimizin kovuğuna gitmez :

dish

Biz bununla doymayız ki 🙂

Seyrederken tok olmanız tavsiye edilir. Pek çok makarna yemeği ve nasıl yapıldığını merak ediyorsunuz. Elinize tava alıp mutfağa geçmeniz an meselesi. Ramen değil de, bildiğin İtalyan makarnası aşertecek bir dizi bu. Ayrıca kaz ciğeri nasıl yapılır diye araştıranlarınız da olabilir. Bir de bundan sonra gittiğiniz lokantalarda acaba mutfakta işler ne alemde diye düşünmeden yapamayacaksınız.İyi seyirler.

You may also like...

2 Responses

  1. ran says:

    Baka baka son posta kadar gelmişim hahah bu arada şimdi farkettim gong hyo jin ne kadar çok dizide oynamış. Güzel bulmayıp izlediğim nadir kadınlardan 🙂 pastayıda izleyip sevmiştim herkese tavsiye ederim. Başroldeki adamda tarzım değil ama bana seve seve izlettiklerine göre iyi iş çıkartmışlar. Ne kadar şekilciymişim ama…

  1. December 28, 2021

    […] Lee Sun Gyun pek oldukça filmini ve dizisini zilediğim bir oyuncu. Fakat benim gönlümü Pasta dizisiyle çaldırmış olduğu da bir gerçektir. Kendini beğenmiş, özgüveni zirve yapmış, […]

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

%d bloggers like this: