Gong- Vely : Gong +lovely / Kore’nin Çirkin Görünümlü Çekici Kızı

gong-hyo-jin

Siz de ilk bakışta “Bu ne çirkin kız yahu, nasıl oyuncu olup, ünlü olmuş bu” demediniz mi? İtiraf edin. Sonra ona rağmen bir dizisini izlediniz, yanıbaşında yakışıklılar yakışıklısı bir adam oynuyordu çünkü. Sırf o erkek oyuncunun yüzü suyu hürmetine. Ama ilk sahne ikinci sahne derken kız sevimli, çekici, yetenekli hatta dizi sonunda resmen güzel gelmedi mi size? Valla bana öyle oldu. Bir erkek oyuncu uğruna başladığım dizi sonunda bir baktım, Gong Hyo Jin dizilerini aratıyorum.

Gong Hyo Jin’in hiç bir dizisini seyrettiğime pişman olmadım şimdiye kadar. Hatun zaten oyunculuğa başladığı andan itibaren Kore’nin ne kadar taş adamı varsa hepsiyle bir bir oynamış resmen. Şansın böylesi. Tabii bunda şanstan öte iyi oyunculuğun, akıllı kararların ve ilkeli olmanın da etkisi var.

Gong Hyo Jin 4 Nisan 1980 doğumlu. Koç burcu, tuttuğunu koparmasındaki inadı buradan geliyor biraz da. Pek çok Güney Koreli oyuncu gibi yaşını göstermiyor. Çok ince, sıska denecek kadar hem de. Ama bu modellikte işe yarıyor ve genç göstermesinde de. Boy 1.72, kilo da 46 olunca Jo in Sung , So ji Sub, Gong Yoo gibi uzun boylu oyuncuların yanında güzel duruyor. Hoş, nispeten kısa Jang Hyuk’la da hoş gözüküyorlardı.

g13

Kızımız lisedeyken küçük erkek kardeşi ve annesiyle Avustralya’ya taşınmış. Brisbane’e.  Babası da Kore’de çalışıp bunlara para yolluyor. Ama IMF krizinden sonra geri dönmek zorunda kalmışlar. Ama bu kızımızın işine yaramış tabii. Bir kere İngilizce öğrenmiş, ikincisi 2011’de Avustralya ve Güney Kore arasındaki ikili ilişkiler çerçevesinde iyi niyet elçisi olarak atanmış. Bu oyuncuların da Kore’de her bir etkinliğe elçi atanmaları işi beni çok güldürüyor. Gerçi iyi de oluyor, Güney Kore onlar sayesinde daha çok tanınıyor, akıllı adamlar vesselam.

Hyo Jin Kore’ye dönünce model olarak çalışmaya başlamış. Ben başta ya Kore’de adam kıtlığı var, bu kızdan model olur mu da dediydim. Ama bir kaç fotoğrafını görünce lafımı yuttum. Siz de yutun çarpılırsınız valla.

g12

2014 yılında Gong Hyo Jin’in Marie Claire Dergisi için Türkiye’de yaptığı fotoğraf çekimlerinden bazı fotoğrafları da koyalım. Kızımız çok sevimli fotoğraflarda.

m1 m2 m4 m5 m8  m10 m12 m13 m16 m18 m19 m20 m21 m22 m23 m24Hyo Jin’in ilk çıkış yaptığı film yardımcı rolde oynadığı Momento Mori, o zamanlar oyuncu olmayı çok ciddi düşünmüyor, ama film eleştirmenlerinin destekleyici sözleri üzerine oyunculukta karar kılıyor. Bundan sonra gelsin diziler, filmler. Ama kızımız her filme he demiyor. Örneğin açık saçık filmlerde bulunmak istemiyor. O yüzden de Kore’de kendisine Gong ile lovely sözcüklerinin birleşiminden oluşan Gongvely ismiyle sesleniliyor. Bu takma ismi Pasta dizisinden sonra almış. Hepimiz biliyoruz, Kore dizileriyle filmleri arasında dağlar kadar fark vardır. Bazen filmlerdeki erotizm oranı çok yüksek olabiliyor. İlk sitcom dizisi My Funky Family. Türkçesi bulunan dizilerinden Sang Doo, Let’s go to School’da Rain ile oynuyor. Ben diziyi seyretmeye yeni başladım.

g22 g23 g21Biscuit teacher and Star Candy is seyrettiğim en şeker dizilerinden biriydi. Onu daha önce şurada yazdım. Bir dizide Gong Yoo’nun olması o dizinin şeker dozunu arttıran unsurlardan biri. E kızımız da sevimli daha ne olsun.

g17 g15 g14

Momento Mori’nin yönetmeni kendisine Family Ties ( Aile Bağları) filminde  bir rol teklif ediyor. Bu rol ona özel yazılmış. Bu rol ile en iyi kadın oyuncu ödülüne aday gösteriliyor ve film kariyerinde bir dönüm noktası oluyor. Selanik Uluslararası Film Festivalinde de en iyi kadın oyuncu ödülünü alıyor.

family ties

 

Thank You Jang Hyuk’la başrolü paylaştığı çok duyarlı diğer bir dizi. Onu da şurada yazmıştım.

g20 g19

g18

 

Gong’un filmleri için ayrı bir yazı yazacağım, ama yine de bu yazıda Crush and Blush filminin öneminden söz etmek isterim. Bu filmdeki rolüyle beş ayrı ödül kazanmış. Bu kara komedideki tipi de insanı korkutacak ölçüde değişmiş.

g35

g36

En sevdiğim dizilerden biri Pasta. Burada Lee Sun Gyun ile yakaladığı uyumun yanı sıra, sıradan ama sebatlı ahçı çömezi Seo Yoo Kyung’u canlandırmada gösterdiği başarı, onu Güney Kore Dizi dünyasının vazgeçilmezleri arasına çoktan sokmuş bulunuyor.

g9pasta10-00002

 

Gong Kore’deki en ünlü hemen hemen her oyuncuyla başrol oynamış demiştik. Dizide, dizide olmazsa filmde. Benim de bayıldığım ve daha önce yazdığım The Greatest Love bunlardan biri. Cha Seung Won ve Gong Hyo Jin ağzınızı toplayamayacağınız bir dizi gerçekleştirmişler.

g34 g32 g31 g30

 

Hong Sisters’ın yazdığı bu diziden sonra Master’s Sun’da yine iki kızkardeşin senaryosuyla oluşturulan dizide bu kez So Ji Sub ile görüyoruz kızımızı. Fantastik ögeler içeren bu dizide Kore’nin Melinda Gordon’u olarak hayaletlerle başa çıkmaya çalışıyor, bir yandan da So Ji Sub’u kendisine aşık ediyor.

g2 g1 g8

so

Gong Hyo Jin’i Jo In Sung ile çok yakıştırdım. Yanlış anlamayın, ben ay şunlar bir çıksalar diye dua eden tiplerden değilim. Dizide kimyaları çok tutmuştu. Öte yandan sevdiğim çiftler gerçek hayatta çıkarlarsa da hoşuma gitmiyor değil. Gong Hyo gerçek hayatta uzun süre aynı adamla çıkmış. Şimdi ayrılar ama aktör Ryoo Seung Bum hayatında önemli bir yer almış. Kızımız çok çapkın değil sanırım, ya da karda yürüyüp, izini belli etmeyen cinsten bilemeyiz. Bu Kore’de özel hayat saklanıyor habire biliyorsunuz. Her neyse Jo In Sung’la oynadığı It’s OK That’s Love’dan bazı bölümleri hala arada açıp açıp izliyorum. Hele son sahne ne çok hoşuma gitmişti. Jo In Sung’un surat ifadesi ve hamilelik testini alıp gururla bahçeye çıkışı. Dizinin OST’u da sık dinlediklerimden.

g7 g4 g5 g3

Gong Hyo Jin’i en son The Producer’da izledik. Cha Tae Hyun ve Kim Soo Hyun ikisi birden kızın peşinden koşturdular, ihale Cha Tae Hyun’a kaldı, Kim Soo Hyun ise yaşlı gözlerle “Bari IU’ya he diyim.” dedi. Kore’nin iki önemli aktörü ile de bu dizide oynayarak, kimbilir kimlerin ahını aldı Gongcuğumuz. Bildiğim kadarıyla Lee Min Ho ile oynamadı henüz. Bir de onunla oynarsa Minozların tepkisini alacak. Gerçi ben ikisinde hiç bir kimya bulamıyorum, oynamasınlar lütfen. Bak Kim Woo Bin ile bir nuna romansına bir şey demem. İki güçlü karakter, oldukça da ilginç olur bence.

g26 g24

 

 

Gong Educating Rita ile tiyatro’da yapmış. Tabii bir dolu reklam filmleri de var.

Her dizisinde giydiği  o tuhaf giysiler izleyiciler tarafından eleştirilse de Kore’nin 20-30 yaşları arasındaki kadınları giyim tarzıyla etkileyen en önemli oyunculardan biri Gong Hyo Jin.

Gong Hyo Jin’in hayat tarzı ve diğer etkinlikleri de söz etmeden geçilecek gibi değil. Kızımız tam bir yeşilci. Gong Hyo-jin’s Notebook  isimli kitabında yaşam tarzını anlatıyor. Şampuan ve duş jelini nasıl azar azar kullandığını, küçük bir arabası olmasını, bit pazarlarından alışveriş etmesini, naylon torbaları yeniden kullandığını, şarjlı pil kullanıp, bisiklete bindiğini, çiçek yetiştirip, terk edilmiş hayvanları evlat edindiğini, tüm bu güzel şeyleri anlatıyor. Bilinçli ve akıllı bir kadınla karşı karşıya olduğunuzu anlıyorsunuz. Bu da onu daha çok sevmenize neden oluyor. Gong Hyo Jin tekrar Türkiye’ye gelse de, gidip bir yanaklarından öpsem, “Aferin kızım,” desem “Hep böyle ol!”

You may also like...

8 Responses

 1. Deli Ajumma says:

  Çook teşekkürler 🙂

 2. Elif says:

  Ben de ilk izledigimde “be ne beğğ, ne çirkin bu böyle” demiştim fakat dizi sonunda “hmmm guzellik hersey değil, güçlü bir duruşu var:))” a gectim.. ben de seviyorum bu kadını…
  Sahipsiz hayvanlar olayını duyunca daha da bi sevdim şimdi…

 3. Jale Çağan Abadan says:

  Ben de Gong Hyo Jin ‘i çok seviyorum.
  İzlemekten zevk alıyorum.
  Dizi çekse de izlesem diye gözlüyorum.
  Yazınız çok açıklayıcı ve övgü doluydu…. Ne güzel ….

  • Deli Ajumma says:

   Çok teşekkürler. Şu sıralar gündeminde iki film var, belki gelecek yılın ikinci yarısından sonra küçük ekrana döner diye düşünüyorum.

 4. Bonheur says:

  Oyunculuğuna ve nedense gülümsemesine bayıldığım bir kadın. Koreli oyuncularda güzellik olsa da rol yeteneği zor bulunuyor bence. Bu yüzden ne yapsa izlerim gibi geliyor. Son iki dizisini izlemeye zaman bulamadım ama. 🙁 Yazılarınızı okuyorum ama yorum sistemi farklı olduğu için üşeniyordum açıkçası. 😀 Son zamanlarda tekrar It’s okay, thats love dizisini izliyorum. İki başrol de hayran olduğum insanlar. Hatta yan rollerle bile efsane olan bir dizi bana göre. Hislenip araştırayım dedim ve yazınızla karşılaştım. Çok güzel fotoğraflar bu arada. Asyalıların farklı bir aurası var. Bizim bu tarafların motifleri ile birleşince etkileyici bir tablo oluşmuş. 🙂

  • Deli Ajumma says:

   Aslında Koreli kadın oyuncuların çok yetenekli olanları var, ama ortalıkta olanlar ya idol, ya da popüler olanlar olduğu için ve onların seçtikleri diziler de romantik komediden uzak olduğu için öyle değilmiş gibi gözüküyor. Şahsen Kim Sun Ah, Lee Yo Won, Choi Ji Woo, Son Ye Jin, Bae Doona,Kim Nam Joo,Soo Ae,gençlerden Park So Dam, Kim Go Eun,Kim Ji Won, Jung So Min benim sevdiğim kadın oyuncular, yani ilk aklıma gelenler. Gong Hyo Jin’de gerçekten sevdiğim bir hatun.

 5. rita says:

  Yahu, şu kadın ile iki dakika yan yana dursan “Tipimi skeyim yaa” dersin, gelmiş su gibi kadına çirkin deme cüretinde bulunuyorsun. Seninki nasıl bir eziklikse kendi fotoğrafını paylaşacak g*tün olmadığı halde, başarılı ve güzel kadınlar hakkında hiçbir önemi olmayan fikirlerini paylaşıp kendini rezil ediyorsun. Terapiye falan git diyeceğim ama sendeki eziklik baya yerleşmiş, şu saatten sonra düzelir gibi görünmüyor, hadi git köşede ağla şimdi.

  • Deli Ajumma says:

   Ya yazımı okumadınız, ya da canınız bugün küfretmek istedi. Okusaydınız Gong Hyo Jin’i çok sevdiğimi ve yazımda da övdüğümü görürdünüz. Ayrıca ünlü olan ben değilim , dolayısıyla niye fotoğrafımı paylaşayım ?? Yorum yaparken belli saygı kuralları içinde yaptığımızı da görmüşsünüzdür, bir dahaki yorumunuzu ona göre yazarsınız umarım.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

%d bloggers like this: