Goryeo’nun ufak tefek taşları / Moon Lovers : Scarlet Heart Ryeo

 

scarlet

Biz hatun taifesi o taşların ne olduğunu , ortalığa saçılan prens fotoğraflarını görünce daha dizi başlamadan anlamış, heyecanla beklemeye başlamıştık. Tarihi dizi sevmeyen ben bile bu kalabalık idol ve oyuncu tayfasını görünce dur bakalım ne olacak mooduna girdim.

 

28

Tanıtım fotoğraflarından

Önce epeyce kafamız karıştı. E,  it sürüsü gibi prens olup da, üstelik dördüncü, sekizinci, onüçüncü filan gibi numara verilince  hangisine bakacağımızı şaşırdık. İlk bir iki haftadan sonra 4. ve 8′. yi aklımızda tutalım, gerisini zaman gösterir demeye başladık. Zaten izleyenler dördüncü ve sekizinci taraftarları olarak ikiye bölünmüştü bile. Dördüncü Lee Jun Ki, Sekizinci de  Kang Ha Neul.

rakip

Bu benim Lee Jun Ki’yi başrolde ilk izleyişim. My Girl’de ikinci erkek olarak izlediğim oymuş. Orada  rol çalıyordu evet, ama Lee Dong Wook’un başrol olduğu dizide ikinci erkeğe dönüp de bakmamışım doğal olarak. Diğer dizileri de tarihi dizi olunca, onu izleme şansını kaçırmışım. E geç olsun da güç olmasın, tanışmış olduk böylece, pangavayo 🙂 Ha bu arada;  başrolümüz yine yirmili yaşlarda gösterip de 34 yaşında olanlardan.

Jun Ki Elf soyundan geliyor bence, o kulaklar, o üçgen yüz, uzun saçlar filan. Hemen bu bir Elf olmalı dedim.

54

Dizide Prens Wang So’yu canlandırdı ki daha önce Jang Hyuk aynı prensi Shine or Go Crazy dizisinde canlandırmıştı. Ama o dizide yüzünde yara izi yoktu ve maske filan takmıyordu. Ben dizinin ilk dört bölümünü izleyip bırakmıştım. Artık tarihi dizi izlemeye alıştığıma göre dönüp bir daha baksam mı acaba?

23

Kang Ha Neul ise yakışıklılığının doruklarında bu aralar. Dizide milleti yarıya böldüren de hem çekiciliği, hem de iyi oyunculuğu. Zaten bu ikili olmasa dizinin izlenilirliği oldukça düşerdi. Bu arada daha önce Moonlight drawn by the clouds dizisinde yazdığım gibi Kore’de dizinin ratingleri düşüktü. Ama Uluslararası izleyici diziyi sahiplendi. Başrol kadın oyuncu IU’nun kötü oyunculuğundan söz edildi. Ama bana izleyemeyecek kadar batmadı oyunculuğu. Tabii idol oyuncu yerine gerçek bir oyuncu olsaydı belki daha iyi olurdu, ama bence senaryodaki tutarsızlıklar da ratingin düşmesine neden oldu. ( Ek : Kızımız daha sonra oynadığı My Mister dizisiyle övgülerimi almış bulunmaktadır, arz ederim. )

Oyunculuğu dışında IU’nun ona aşık olan iki prens yanında çok ufak tefek kaldığını düşünüyorum, Jun Ki 1.78 ( ama ince olduğundan daha uzun duruyor) Kang Ha Neul 1.82. Kız minnacık kaldı ikisinin yanında. Ama Cosmopolitan fotoğrafları hoştu doğrusu :

t1

t2

t4

Diziyle ilgili mutlaka söylememiz gereken şey tarihi fantastik dizi olduğu.  Günümüz genç kızı Go Hae Jin ki 25 yaşındadır, güneş tutulması olduğu bir gün bir çocuğu kurtarmak için havuza atlar ve kendisini Goryeo devrinde 16 yaşındaki Hae Soo’nun bedeninde, üstelik de  sarayın hamamında bulur. Hamam prens doludur :

105

104Yanındaki paspal tipi de  sonra saray astrologu olarak görürüz. Ama büyük ihtimalle bir zaman gezginidir.

96

Kız cennete düştü 🙂

 

58

Sonra saray hayatını, prensleri, entrikaları, güç kavgasını ve bu kargaşanın içinde Hae Soo’nun çilesini izleriz.

Goryeo tarihi Taejo’nun ki imparatorluğu kurmuştur, hayatta olduğu dönemle başlar. 4 Prens anası olacak canavar kadının yüzünü bıçaklaması sonucu saraydan sürülmüş, güç sahibi başka bir ailenin yanında rehin gibi büyütülmüş, kurt prens olarak anılan acımasız bir gençtir. Saraya geri dönüşünü görürüz. Bence tutarsızlık olarak gördüğüm saraya dönüşünde    atını öldürme sahnesiyle acımasızlığı vurgulanır. Halbuki daha sonra ağaçlara isimler vererek onlarla konuşacak kadar duygusal bir kişiliği de var denir. Ben burada herhalde bitki sevgisi var, hayvan sevmiyor diye düşündüm.

88

89

50

Ana kraliçe Jealousy Incarnate’de de oynuyor 🙂

52

Anne baba bir kardeşleri ve bitch anasıyla, çocuğu yemeğe çağırıp burnundan getirmişlerdi

Kral Taejo güç elde etmek için önüne gelenle olmasa da güç sahibi ailelerin kızlarıyla evlenmiş. Dolayısıyla çocuklar farklı annelerden. Ama en güçlüsü bu acımasız kraliçe, bir court lady var, kralın aşık olduğu, bir de sekizinci prens ve prensesin anası gözüktü ortalıklarda. Şimdi efendim kuzenleriyle bile evlenmeyip, anne babası ayrı kardeşlere evlenme izni filan olmayan bu ülkenin tarihinde baba bir anne ayrı kardeşlerle ve yeğenlerle evlenilebiliyormuş. Lee Jun Ki’nin canlandırdığı Gwanjong ki dördüncü kral 925-975 tarihleri arasında yaşamış, hem kız kardeşi hem de yeğeniyle evlenmiş, çocukları da kız kardeşinden olma. Dizide o adı batasıca prenses de şuydu ,  Yani Hwangbo Yeon Hwa, Queen Daemok :

55Erkek kardeşi sekizinci prens Wang Wook’a gelince, bu marifetsiz evliydi dizinin başında. Karısı da ablası gibi duruyordu, kadıncağız hastaydı gözü toprağa bakıyordu. Bizim kızın yerine geçtiği Hae Soo’ da bu hanımın kuzeniymiş. Sen bu sekizinci karısına filan bakmadan Hae Soo’ya göz süzmeye başladı. Ama pek bir güzel seviyordu, onun yüzü suyu hürmetine pek bir sevdik, içimize sokasımız geldi, ah ah sonradan bir de baktık ki ödlek herifin teki, sekizi shipleyenlerin yağmur sahnesinden sonra dörde dönmesi hep bu yüzdendir efendim.

64

Suratın sevimliliğine bak, Hae Soo’nun aşık olmasına şaşmamalı

68

47Ay kadıncağız da anladı durumları, bir de ölünce evlensin bunlar diye planlar yaptı. Prens karısı ölünce aşıkmışım ben ona diye ağlamalara kalktı, ama bence bu da senaristin tutarsızlığıydı.

46

Şu kız da Hae Soo’nun hem hizmetçisi hem de arkadaşı, bu da 9. Prense aşıktı.

48

Bu da çok etkileyici bir sahneydi

İlişkiler öyle bir düğüm haline gelmiş ki baktık açıklayıcı şemalar filan çıkmaya başlamış :

16

Çık çıkabilirsen işin içinden

Bir veliaht prens vardı, Wang Mu, iyi adamdı ama hastaydı, zaten düşmanı da çoktu, tahtta fazla tutunamadı  21.yüzyılda da kozmetik işiyle uğraşan Hae Soo bu prense merhemler çaylar yaptı.
86

Hae Soo’nun asıl marifeti 4. prensin yara izini kapatması oldu ki, bu ona tahtın yolunu açtı.

62

Prenslerin hepsi ayrı çekiciydi. Sürmeli Prens Wang Yoo -ki kendisi dördüncü prens ile anne baba bir kardeşti- annesinin kral tercihiydi. Tahta geçen 3. kral da o oldu. Hong  Jong Hyun giyim tarzı, küpeleri, hali tavrı ile çok ilgi çekti :

j1

j2

j3

80

Şahtı kral olunca şahbaz oldu, küpelere bak 🙂

 

91

Ji Soo’nun oynadığı 14. Prens Wang Jung savaş sanatlarında iyiydi, o da Hae Soo’ya aşıktı. Hae Soo onun hayatını kurtarmıştı . Dizinin sonunda borcumu misliyle ödedi bence.

jung

Wang Jung

jung2

Wang Won, benim en sinir olduğum prensti. Dokuzuncu prens, uzun süre öyle atıl dolandı durdu. Bu ne işe yarıyor dedim. Sonra keşke bir işe yaramadan dolansaymış diye düşündüm, çünkü entrika, kahpelik ne varsa bulaştı, Hae Soo’nun hizmetçisinin aşık olduğu prensti, kıl herif !

95

9.

13. Prens Baek Ah’ı Nam Joo Hyuk canlandırdı. Kendisi 4. Prensin en sevdiği ve koruduğu kardeşiydi. İnce ruhlu müzisyen bir tipti. Baekje Prensesi sevgilisini Girls Generation’dan Seohyun oynadı. Ben Seohyun’u severim, ama burada çok ruhsuz buldum. Çebal oyunculuk yapmasın, idol olmak nesine yetmiyor?

baek2

baek3

seo

seo2

Benim en sevdiklerimden 10. Prens Wang Eun’u EXO’dan Byun Baek Hyun oynadı. Herkes idol olduğundan iyi oynayamadığını söyledi, ama ben çok sevimli buldum kendisini. Bence diziye renk kattı. Onun karısını ise Z. Hera oynadı, bence acayip yakışıyorlardı. Z. Hera’nın oynadığı Park Soon Duk Sung Dong Il ‘in oynadığı ordu komutanının kızıydı aynı zamanda.

71

10. Prens Eun

82

Z. Hera

 

69

33

102

Bu sahne pek hoştu, çocukluk aşkıymış kızın meğerse.

43

Sung Dong Il bu aralar her yerden çıkıyor.

Şimdi efendim dizinin en eğlenceli yerleri prenslerin oynaştığı, Hae Soo ile yakınlaştıkları o ilk bölümlerdi, sonra da dram o kadar ağır bastı ki o günleri mumla arar olduk.

74

3231

Sonra taht, güç ve aşk kavgaları başladı :

72

42

Ama romantizm dozu hiç eksilmedi :

61

Önce sekizinciyle

40

45

Sonra dördüncüyle

5960

56

Kandırdııım

 

 

99

Dizide krala aşık olan Court Lady Hae Soo için kendisini feda etti. Güzel oyunu ile epey rol çaldı hatun.

97

Court Lady

38

 

Tarihi film kan revansız olmaz bunu öğrenmiş olduk.

22

 

101

4. Prensin tüm izleyenlerin kalbini fethettiği sahne. Bu noktadan sonra 8 out, 4 in.

67Bu Dizi Çin dizisinin yeniden çevrimi olduğundan büyük ölçüde benzermiş. Tabii Kore dizisi prenslerinin çekiciliği nerde? Bir de dizi farklı ülkelerde farklı sahnelerle oynamış, o yüzden izleyici şikayetçiydi.

66

18

Çin versiyonu ve Kore versiyonu

26

Neyse bu da olmayaydı, iyice kötü olacaktı.

1

Zalim kader …

Tarihi film olunca çiftlerden birisi bile mutlu olmadı, ulan bari Eun’u rahat bırakaydınız zalımlar. O it sürüsü kadar prensten iki tane mi ne kaldı dizinin sonunda, onlar da ölsek daha iyiydi dediler.

Şimdi artık taa Mısır’daki sağır sultan bile duyduğundan söyleyebilirim. Spoiler sevmem diyenler okumasın.  Dizinin sonu istediğimiz gibi bitmedi. İstediğimiz de neydi?  Rooftop Prince sonu gibi bir şey umuyorduk.  Üstelik ben Rooftop Prince finalini hala atlatamamış biriyim. Lee Gak hala orada yapayalnız kaldı gibi geliyor da, diziyi bir daha açıp izleyemiyorum. Bu bizim çiftin burada kavuşamayacağı belliydi, 21. yüzyılda belki reenkarnasyonuyla olur, 2-3 sahne verirler içimiz azıcık soğur diyorduk. Ne mümkün !  Hepimiz hayal kırıklığına uğradık. Böylesi daha gerçekçiymiş. Ulan kadın 21. yüzyıldan Goryeo’ya gitti, ne gerçekliğinden söz ediyorsunuz ? Bir iki çifti de mutlu etseydiniz mücevherleriniz mi dökülürdü ? Neyse olan oldu.  İşte izleyicinin hissiyatı :

5

 

Biz buralarda hönkürelim, onlar sahne arkasında ne eğlenmişler 🙂

 

bhs1

b1

93

Kang Ha Neul’de dizide yapamadığını dışarıda yapmış :

65

Bu arada OST çok güzeldi. SBS’in tanıtım videosu için 🙂

 

You may also like...

12 Responses

 1. gozde says:

  2.sezonun gelme şansı hiç yok di mi ?

 2. Bilgesu says:

  Bişey sorucam neden ikinci sezona hiç ihtimal vermiyorsun??

  • Deli Ajumma says:

   Güney Kore’de dizinin ratingi çok düşüktü. Ayrıca IU’nun oyununun kötü olduğuna dair çok yazıldı çizildi, o yüzden.

 3. Bilgesu says:

  Ama bütün dünyada baya izlendi Çin’de ilk ayında 1.3 milyar izlenme aldı ve şu an 90.000 kadar imza toplandı umarım ikinci sezon olur..?? Eğer sende imzalamadıysan imzalar mısın?? Change.org’da

 4. zeynep avcı says:

  aşka yoluluk Zeynep avcı çok seviyor.

 5. Ece says:

  Merhabalar hae soo’nun kızının babası wang soo değil mi ? Wang so finalde anlıyor değil mi onub kızı olduğunu ?

  • Deli Ajumma says:

   Evet 🙂

   • Ece says:

    Ama hiç tepki vermiyor. Sadece duruyor ve onların öyle gitmesine izin veriyor bir sarılma yok gözlerinde bir merhamet yok bir özlem yok. Diğer kraliçeden olan çocuklara babalık yapmaycağını söylüyor ama o sevdiği kadın ve kendinden olan çocuk. Ve bir şey daha var prensle hae soonun severek evlenmediğinin farkında ama hae soo dan vazgeçiyor takibi bırakıyor.

    • Deli Ajumma says:

     Çocuğun hayatının da Hae Soo’nun hayatı gibi mahvolmasını istemedi. O yüzden de her şeyi olduğu gibi bıraktı.

 6. Songül says:

  Ayy çok güzel yazmışsın içimden geçen her şey bu yazıda

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

%d bloggers like this: