İlk Görüşte Aşk / Love 020

Artık yaz tatilleri iyiden iyiye sosyal medyadan, hatta medeniyetten uzak geçmeye başladı benim için. Bu yıl nedense internet olmadığı gibi, telefonun çekmesi için bile üst balkonun bir köşesinden tepe üstü yere sarkmaya, ya da bahçede 3 G bulana kadar her köşeyi denemeye başladım. İşin kötüsü hem balkonda hem bahçede yırtıcı sinekler yaşıyor, belirli bir saatten sonra ortaya çıkıyorlar ve ısırdıkları yerler kabarıp şişiyor, bir ay da kaşınıyor. Gözle göremediğiniz için de yakalayamıyorsunuz. Üst balkonda ise yarasalar yaşıyor, oğlum kuduz aşısı ol diye tutturdu çoktan. İşte bu tantana içinde bir de yirmi gündür misafir ağırlıyorum. O yüzden indirip yanımda getirdiğim dizileri geceyarısı birer birer izledim, tabii ki yazıp görüşlerimi sizinle paylaşmak tatilden dönüşümden sonra olmak zorundaydı, işte o gün bu gündür yorobun 🙂

Ben bu Çin dizisine çok önceden başlayıp bir iki bölüm izlemiştim. Ama muhtemelen maraton yaptığım ve hiç uyumadığım o ilk Kore drama müptelalığı günlerine rast geliyor, çünkü bitirmemişim. Tekrar başladım ve başrol erkek Yang Yang’ın sakinliğinde sindire sindire izleyip bitirdim. Çok da bayıldım. Yang Yang ve takım arkadaşlarına tabii. Dizi 45 dakikalık 30 bölümden oluşuyor. 2016 tarihli. Dizinin diğer ismi de Just an alluring smile, ya da One smile is very alluring. Dizi Çin’de en çok izlenen dizilerden biri olmayı başarmış ve ticari getirisi çok yüksek olmuş.

Önce biraz Yang Yang’tan söz edelim. Adına pul basılan tek erkek oyuncu Çin’de. 1991 doğumlu. Forbes’un 2017 yılı Çinli yüz ünlü listesinde beşinci sırada. ( İlk sırada Fan Bingbing var ) Duru bir güzelliği var diyebilirim.

Şimdi efendim bu dizi online bilgisayar oyunu ve gerçek hayat içinde gidip geliyor. Başrollerimiz A Chinese Ghost Story isimli ( Gerçek hayatta da mevcut ) oyunu oynuyorlar. Aynı üniversitede de aynı bölümde okuyorlar. Tabii çocuk son sınıfta, kız ikinci sınıfta. Bizim Kore dizilerinde olduğu gibi sunbae yani. Çince’de  Xuezhang diyorlar, ( erkek için kız için ise Xuejie )  ahah böyle ayrıntılara bayılıyorum. Hadi size Japoncasını da söyleyeyim orada da Senpai 🙂 Neyse efendim çocuk bir internet kafede kızı oyunu oynarken görünce oyundaki en güçlü kız oyuncunun o olduğunu anlayıveriyor ve  oyundaki karısı olmasını istiyor. ocuk ilk görüşte çarpılıyor aslında kız çünkü bölümün de güzeli aynı zamanda. Kız öyle de çocuk öyle değil mi Peşinde bir hayran sürüsüyle dolaşıyor. Derslerde birinci, basketbolda, yüzmede, bilgisayar oyunlarında her şeyde en bir birinci,  öğretmenlerin incisi. Haa bu arada annesi ve babası da akademisyen kampüste yaşıyorlar. Ama kendisinin evi ayrı ve kendi işini kurmaya da kararlı.

Kızımız ise kendine güvenli, bilgisayarı bozulduğunda parçaları alıp kendi tamir edecek kadar işe vakıf, kız arkadaşlarıyla yurtta yaşayan, asıl evi başka bir şehirde olan güzel bir kız. Aslında çok zayıf. Bu bazı izleyicileri diziyi bırakacak kadar rahatsız etmiş. O bacaklar tam çırpı. Şimdi aslında ben bir araştırdım yorobun. Bu kız Meteor Garden’ın Meteor Shower versiyonunda başrol oynayıp da en genç oyuncuyken ödül kazanmış kızı. Açıp diziye bir baktım. Nasıl tatlı bir şey. Ama başrol erkekler tapon. Hele de ikinci erkek kadar sevimsiz ve çirkinini görmedim, nasıl seçmişler onu , hayret !

Bu kız sonra şöyle olmuş

Çocuk kızın oyunda olduğunu biliyor, ama kız bilmiyor. Oyunda aşık oluyor kız çocuğa. Neyse efendim tabii sonra gerçek hayatta da buluşup çıkmaya başlıyorlar. Ama bu aşkın gelişimi o kadar sakinve dinlendirici ki anlatamam. Kuvvetli ikinci kız yok, ikinci erkek yok, ikili aşklarını birbirleri dışındaki erkekleri görmeden dürüstçe yaşıyorlar. Kötü ebeveyn, araya girmeye çalışan kaynana yok. Kızın babası biraz huysuzlanıyor, ama yakışıklı başrolümüz ona olacak torunlarını anımsatınca, işler yoluna giriyor.

Çocuğun hem oyunda hem de yurtta, sonra da kurduğu işteki arkadaşları pek sevimli. yengelerini ve abilerini çok sevip, koruyorlar. Ben her birini ayrı ayrı sevdim. Onlarla birlikte o oyunu oynamak isterdim. Oyun Çince olmasa çoktan oynamaya başlamıştım yorobun 🙂 Önce kızın oda arkadaşlarını tanıyalım :

 

Sonra da çocuklar :

 

Üstteki hacker Ko yalnız , o üniversite okumamış ahçı ve en önemli hackerlardan biri. Çocuk işini kurunca onunla çalıştı, neden çünkü gruptan birisine aşık Mr Beauty’ye. Gerçi ilgi hep yüzeysel kadı, ne öpüştüler, ne bir aşk itirafı oldu, sanırım Çin’de de bu konular biraz tabu. Ama Ko’nun ilgisini hep anladık, karşısındaki de kadınlardan çok hoşlanıyormuş görünmesine rağmen derinlerde aslında erkeklerden hoşlanıyormuş gibiydi. Takma adının da Bay güzellik olmasına şaşmamalı.

Kızın kankası, oda arkadaşı kızla başrol kıza aşk olup, diğer kızla oyunda o sanıp eşleşen çocuğun hikayesi de vardı. O bölümleri atlatmasam da başrol aşkı kadar ilginç bulmadım.

Sözde çıktığı ve aşık olduğu ilk kızmış , ama bay Yang Yang dizideki adıyla Xiao Nai Mei Mei’yi sıkıştırıp durdu. Kız PSH gibi öpüşmelerde ölü  balık tarzı durdu. O sinir bozucuydu, bir öp kızım, bütün işi çocuğa bırakmak da ne oluyor ?

 

 

Tabii çocuğun vücudunu göstermeyi de ihmal etmediler, ne de olsa Uzak Doğu dizisi, olacak böyle bir sahne.

Çocuk bir korumacı, bir sevecen. Kızı yatağına taşımalar filan : )

 

 

Şirinlikler 🙂

Son olarak şunu söylemek isterim.Son iki bölüm mutlu son sahnesiydi. Kızın ailesiyle tanışmaya gidilmesi, düğün hazırlıkları, mezuniyet filan en tatmin edici sondu bence.Geleneksel kırmızı gelinliği çocuğun bizzat giydirmesi ve beş dakika sonra da çıkarması da akılda kalıcı sahnelerdendi.

Dizi müziklerinden  birini de Yang Yang söylemiş. İşte şurada .

 

Biliyorum çoğunuz Dylan Wang’ın çekiciliğine kapılmış Meteor Garden 2018 izliyorsunuz şu anda. Kulağınız Çince’ye iyice alıştıysa, ya da en azından artık sırf bu yüzden Çin ya da Tayvan dizilerini izlemekten kaçınmıyorsanız, size bu tatlı diziyi öneririm.

 

 

You may also like...

15 Responses

 1. Woyn says:

  Hangi siteden izlemek lazım ahjumma

 2. Deli Ajumma says:

  Ahahah ya çarpık olduğunu sanmıyorum, pek çok insan birine aşk olduğunu sanıp, ya da gerçekten aşık olup sonra ondan vazgeçip başkasına aşık oluyor bu dünyada. Yıllarca biriyle evli kalıp, sonra eşi ölen, ya da ayrılan ve başkalarıyla evlenen de var. Bunlar çok insanca ve doğal şeyler. Tabii çok gençsen ilişkilerde her şey mükemmel ve kafana göre olsun istiyorsun. neyseki her türlü aşkı anlatan diziler var ve bizim de izlerken tercih etme lüksümüz var 🙂 İyi seyirler.

 3. Sena says:

  Müziğine bayılmıştım ve gençlik romantik komedi dizi türünün en kalitelilerindendi Çok beğenerek ve gülümseyerek izlemiştim. Kızla ilgili benimde gözüme çarpan başka bir noktada kilosu idi Çinlilerin çubuk kraker gibi olunması gibi bir güzellik algılarının olduğunu biliyordum ama ekrandan bile bu kadar zayıf olan başrol kızımız resmen anoreksiya gibiydi.

 4. BiyolojikDeli says:

  Dizi bence her şeye rağmen güzeldi. Filmi de izlemiştim. Dizinin artısı daha uzun soluklu olduğundan, filmdeki kopukluklar yok olmasıydı. Ama diziyi sevmemin en başlı sebebi yanlış anlaşılmalardan ötürü oluşan abuk sabuk ayrılıklar, barışmalar falan olmamasıydı. Hikaye çok tatlıydı. Yani gereksiz entrikalar olmadan da gayet güzel romantik bir dizi yapılabiliyormuş. Karakterleri senarist güzel yaratmış ama oyunculuk 4-4 lük değildi.

 5. Oznur says:

  Çok güzel bir diziydi hem merakla izledim hemde hiç uzmediler sakin sakin entrikasiz çok şartımız bir aşktı… yeni dizi ne acaba yang yang ?????

  • Deli Ajumma says:

   Ben Martial Universe’e başlamıştım, çok fantastik geldi izleyemedim. 2019 yılında da The Kings Avatar isimli dizisi başlayacak.

 6. ruhnaz says:

  bu oyunu nasıl oynuyabilirim

  • Deli Ajumma says:

   Oyunun adı A Chinese Ghost Story, ama oyunu nasıl bulup oynayacağınızı gamerlar daha iyi bilir.

 7. Deli Ajumma says:

  Ben online izlemiştim, İng altyazılı.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

%d bloggers like this: