Kaderi Değiştirmek / Go Back Couple

Şimdi itiraf edelim,  bu her birimizin hayat süresi içinde en az bir kez düşündüğü bir olgu. Yapabilsek de zaman içinde geri gidebilsek, bazı şeyleri değiştirme olanağımız olsa yani, kaderimizi değiştirir miydik ?   O güne ya da yıla  geri gidebilseydim,  bu huysuz adamla tanışmazdım, ya da babamı anında hastaneye götürürdüm, okulu bırakmazdım, şu sözü söylemezdim, o evi satın alırdım falan da filan,  bu böylece sürer gider. Bunu gerçekten yapabilseydik her şey elimizdekinden  daha mı iyi olurdu, yoksa Dimyata pirince giderken evdeki bulgurdan mı olurduk, bilinmez. Bu dizinin konusu da yine zaman atlaması içeriyor, Korelilerin pek sevdiği bir konu yani.

 

Go Back Couple’ı zamanında izlemememin nedeni sanırım o ara başka dizilere yoğunlaşmamdı.  Jang Nara sevdiğim ve dizilerini izlediğim bir oyuncudur. ( Park Bo Gum’la olmasına karşıyım, hemen belirteyim de, ne olur ne olmaz ) Başrol erkeği ise Hatai rolüyle Reply 1994‘te izleyip sevmiştim. Hoş Jang Nara’nın yanında hiç düşünmemiştim. İkinci erkek Jang Ki Young’a gelince daha o zamanlar tanışmıyorduk kendisiyle.

 

Bu diziyi indirip yanımda getirmemin bir diğer nedeni ise bu aralar Ji Sung’un aynı konuyu içeren Familiar Wife dizisini izliyor olmam, karşılaştırma yapabilmek için öncelikle 12 bölümlük bu diziyi izlemem şarttı. İki dizi arasında benzerlikler olsa da farklılıklar da çok. Örneğin bu dizide çift aynı anda geçmişe gitmişken, Familiar Wife’da sadece erkek gidiyor. İlkinde çift geçmişte kalıp o dönemi yaşıyor, Familiar Wife’da erkek geçmişte bir iki şeyi değiştirip günümüze dönüyor, ama değiştirdikleri yüzünden bugünün gerçekliği değişmiş oluyor. Bir de bence bu dizideki erkek başrol daha duyarlı, ama koşuşturmanın içinde ilgisiz olmuş gibi. Ji Sung’un oynadığı koca ise resmen öküz, anca geçmişe dönüp gerçekliği değişince anladı pek çok şeyi. Çocuklarını bile düşünmüyor hiç. Beter olacak tabii, olmaya başladı bile. Onların da sonunu merak ediyorum.

 

Koca, çocuk , evlilik , koşuşturma filan dedik ya, kolayca anlaşılacağı gibi bunları yaşamış kişilerin , kısacası benim gibi ajummaların daha çok hoşlanacağı bir dizi bu.  Gençlere gelince, erkek başrol pek kendilerine hitap etmese de taş gibi Jang Ki Young için diziyi bitirebilirler. ( Şimdiye kadar hala izlemeyenler tabii, yoksa dizi zamanında pek çok kişi tarafından izlendi. Jang Ki Young’ın dram dizisini hala izlemedim bu arada onu da belirteyim.

Başrol erkekten biraz söz edersek, ilk çıkışı müzisyen olarak Tachyon adlı bir grupta olmuş, sonra oyunculuğu tercih etmiş. Youth Over Flowers, Three Meals a Day  Fishing Village gibi showlarla da ünü artmış.Beyimizi So Ji Sub’un yeni dizisi Terius Behind Me’de de izleyecekmişiz.  İkinci erkek ise Jang Ki Young yani benim daha çok My Mister‘da ilgimi çekti. Ama daha önce The Liar and his Lover, It’s Ok This is Love , Beautiful Mind, This is my love, The Greatest Wedding’te de izlemiştim.

İkinci erkek için  daha fazla fotoğrafa ihtiyaç olduğunu düşünüyorum yorobun, buyrun 🙂

 

Erkeklere kıyak çekmiş olmayalım, Jang Nara’nın dizileriyle ilgili linkleri de vereyim. Fated to love you ve Successful Story of a Bright Girl’i anlattığım yazım, Hello Monster, Mr Back One More Happy Ending.

Şimdi efendim konuyu kısaca özetleyecek olursak, bir çocukları olan çiftimizin erkeği ilaç mümessili olarak satış yapabilmek için doktorların peşinde koşmakta, onların özel işleriyle bile ilgilenmektedir. ( Metresleri ile karıları arasındaki ilişkiyi düzenleme gibi ) Kızımız ise çocukla eve kısılmış, evle ilgili her sorumluluğu kendisi ile hiç ilgilenmeden yapmaktadır. Küçük çocuğu olanlar bilir, o acayip bir döngüdür. bazen aynaya bakmadan gün geçip gider. Çocuğun bezi, yemeği, ilacı, çamaşırı derken ben neden hoşlanıyorum’u bırakın, çoğu zaman yıkanmayı, yemek yemeyi unutursunuz, çocuğun artıklarını yediğiniz için kilo alır durursunuz. Bu durumdayken üzerine birde yanlış anlama ( Aldatılma ) gelince çift boşanır. Sonrası mucizevi geri dönüş ve üniversite yılları. Artık çiftimiz başka partnerlerin peşindedir. tabii bir süre sonra kıskançlık başlayacak, geri dönüşlerle yaşanmışlıklar ortaya dökülecektir.

Ben çoğu izleyicinin aksine bizim kızın yakışıklı Jang Ki Young ile olmasını istemedim. Yaşanmışlık farklı şey. İnsan yıllar içinde çok şeyi paylaşıyor, iyi kötü. Kaldı ki burada hayatın getirdiği zorluklar dışında çiftin birbirini sevmemesi mevzubahis değildi. Boşanalım dediklerinde bile her ikisi deli gibi ağlıyordu. O yüzden ben kocadan tarafaydım. Tamam öteki çocuk yakışıklı kabul, erkeğin ilk aşkı da güzel bir kızdı, ama esas çiftimiz doğaldı, olması gerekendi.

Dizide tabii ki anne rolünü üstlenen Kim Mi Young yine rol çaldı. Bu kadın Kore Dizilerinde Anneler‘i anlattığım yazımda da söz ettiğim gibi hangi diziye girse, hangi karaktere can verse o karakteri benzersiz kılıyor.

Geçmişe gitmek deyince benim ilk aklıma gelendir, ölmüşlerimizle karşılaşmak. Onlarla bir kez daha beraber olabilmek. O yüzden geri dönen kızın ölmüş annesini Lorenz’in ördekleri gibi takip etmesine bayıldım, çok etkileyici sahnelerdi. Ben de babamı, anneannemi, halamı tekrar görmek isterdim. Sıradan bir günü onlarla tekrar yaşamak isterdim. Öylesine geçen zamanları nasıl da farkında olmadan geçiriyoruz. Kaybettiklerimizin önemini  ancak kayıplarından sonra anlayabiliyoruz.

Çocuğun ve kızın arkadaşları da sevilen oyuncular tarafından oynanmış. Ben özellikle Heo Jung Min’e bayılıyorum. Another Oh Hae Young‘ta da çok sevmiştim.

Dizideki komik sahnelerden bazıları Goblin ve Descendants of the Sun gibi dizilere yapılan göndermelerdi.

Zamanda geri gidildikten sonra yaşanan sahnelerin eski ve yeni gerçeklikte farklılaşmasını izlemek de güzeldi. Ama sonuçta böyle dizilerin geldiği nokta nedense kaderi değiştiremezsiniz oluyor.

Dizinin müzikleri de güzeldi. İşte örnekler :

Dream

Wind Song

Confession

You and I 

 

 

You may also like...

7 Responses

 1. bulent says:

  bu diziyi izledim. herkese tavsiye ederim, ben çok beğenmiştim,

 2. Bulent says:

  Jang nara nın ” one more happy ending ” dizisini izlemeni tavsiye ederim orada Mi Mo şi rolüyle çok güzeldi. Ben çok begenmiştim

 3. Gül Turan says:

  Harika bir diziydi favorilerime girdi. Çok şey öğrendim. 12 bölüm olmasına üzülmüştüm gerçekten. Bir dizide en sevdiğim özellik beni hem ağlatıp, hem güldüre bilmesi ve bu özelliklerin her ikisi de vardı. Büyük bir sorunları yoktu ama kendileri söylediği gibi “zamanında konuşmadığımız şeyler yutkunamadığımız bir düğüm olmuş boğazımızda” (cümle tam böyle olmaya bilir). Ben de 2. erkek falan düşünmedim hiç zaten olmazdı. Sadece 2. adamımız Nara ile karşılaştığı için çok şanslı çünki bir anne gibi şevkat gösterdi ona, kendisini sevmesini sağladı, iyi biri olduğunu söyledi.
  Bir daha izleyeceğim mutlaka.

  • Deli Ajumma says:

   Rahat 16 bölüm de olabilirdi. Benzer konulu Familiar Wife kaldırdı 16 bölümü gayet güzel .

   • Gül Turan says:

    Aslında haberlerini alınca izlemek istemiştim . Ji sung ortalama beğeniyorum ama Han Ji Min benim çok sevdiğim oyuncu. Ama nedense ne ilk bölümünü ne de bir fragmanını izledim. Ama Goback couple benzerlikleri varsa izlerim☺

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

%d bloggers like this: