Çin İşi Japon İşi , Bunu Yapan İki Kişi / Meteor Garden 2018

Kore Dizisi sevenlerin duyup da ilk izlediğinde hemen söylediği  şey “Aaaa bu BOF’dan çalıntı değil mi ?” Ya da “BOF’un Çincesini yapmışlar. ” oluyor. Ama kazın ayağı öyle değil yorobun. Bu işi yazıya başlamadan hemen bir açıklığa kavuşturalım. Bir kere bu dizi çoğu dizide olduğu gibi bir Japon Mangasından alınma. Hana Yori Dango. Mangayı Yoko Kamic yazmış.İlk uyarlamalar Meteor Garden uyarlamaları. 2001 yılında Barbie Shu ve Jerry Yan’ın başrollerini paylaştığı Tayvan versiyonu ile başlamış bu iş. Tamamlayıcı Meteor Rain serisi var sonra aynı yıl. Arkasından Meteor Garden 2 gelmiş. 2002 yılında. Japonların yahu bizim dizinin kaymağını başkaları yiyor deyip de uyarlamayı yapma yılı 2005. Meteor Garden 2018’i izleyene kadar en çok beğendiğim versiyonu da Matsumoto Jun’un oynadığı Japon versiyonuydu. İki sezon olan bu serinin finali filmle bittiği gibi arada da filmi var. Ayrıca en çok Japon versiyonundaki ikinci erkeği yani Shun Oguri’yi severim.  Boys Over Flower, yani Kore versiyonu ise 2009 yılında çekilmiş. Çoğumuzun ilk Kore Dizisi. Bu arada Çinliler izin almadan 2009 yılında aynı konulu Meteor Shower’ı çekmişler ki Love 020′‘nin başrol kızı Zheng Shuang minnacıkken orada başrol oynamış. Başrol hadi neyse de ikinci erkek dayanılır gibi değil. İşte Meteor Garden 2018 bu serinin son uyarlaması. Başrol kız Shen Yue’yi daha önce A Love So Beautiful‘da izleyip yazmıştım. Makino ile birlikte en sevdiğim kadın karakter. Şimdi açıkcası Dylan Wang’i çok sevmeme rağmen Matsumoto Jun’dan da vazgeçemem, ikisinin de havası başka. BOF’un Lee Min Ho’suna gelince, bu serideki tipini itici buluyorum. Erkek karakterin komik saçları olması gerekiyor, ama bu kadar da olmaz ki. Meteor Garden 2018’de Dylan’ın ananas kafası favorim.

Konuyu uzun uzadıya anlatmaya gerek yok, çoğumuz biliyoruz ne de olsa. Zengin bir ailenin oğlu okulda fakir bir ailenin kızına vurulur. Çok zengin ailelerin dört yakışıklı ve donanımlı oğlu F4 ( Flower 4 ) olarak ün salmıştır. Kızımızın gönlü önce müzikle ilgilenen, kemancı başımın tacı  ikinci erkeğe düşer, ama zamanla  BOF’ta Gu Jun Pyo, Hana Yori Dango’da Domyoji, Meteor Garden’da Do Ming Si’ye aşık olur. Bu ikili için  vazgeçemeyecekleri bir aşk olur. Çocuğun hain anası hep karşı çıkar. Birçok güçlüklerden sonra birleşirler. Tabii versiyonların farklılıkları yok değildir. Örneğin Çin versiyonunda kızın erkek kardeşi yoktur. Çin’in tek çocuk politikasına uygun olsun diye. Ama Japon ve Kore versiyonlarında vardır. Gerçi Do Ming Si’nin de bir ablası vardır, ama o ya zengin olduklarından ya da çoğu kez yurt dışında yaşadıklarından diye düşünürsünüz. İşte efendim şu son uyarlamaya gelene kadar dizide daha çok şiddet vardır, kızı eziklerler çok. Bu sonuncu daha yumuşaktır. Çocuklar kendi paralarını kazanırlar filan. Ailelerine  pek de muhtaç değildirler. Kız çok fakir değildir. Annesinin lokantası vardır, babası Lojistik Müdürüdür. Açıkcası ben Kore versiyonundaki ailenin Gu Jun Pyo’ya yaltaklanıp durmasına sinir olmuştum. Burada daha normal ilişkiler. Günümüze de daha uygun.

Meteor Garden 2018 50 bölümlük. Gerçi son iki bölüm aynı gibi gözüküyor sitelerde,  nasıl bir elli bölüm anlayamadım. Doğrusu 48 bölüm artı bir özel bölüm sanırım. Üstelik son iki bölümde o kadar çok geri dönüş var ki, gayet gereksiz buldum. Japon uyarlamasında film ile bitmişti ve film sonunda Makino hamile olduğunu açıklamıştı. Bunda da öyle bir sürpriz beklemedim değil.  Bu arada diziyi Tayvan Drama sitesi Türkçe’ye çeviriyor. Netflix Türkiye de veriyor, ama henüz başlarda.

F4 ( Flower 4 ) 30 bin başvuru içinden seçilmiş söylenildiğine göre.

Başrol erkek Dylan Wang 19 yaşında bir yetenek. Sivil havacılık okulunu bitirmiş, ama oyunculuğu tercih etmiş. İyi ki de etmiş. Pek sevimli, pek yakışıklı. Farklı bir aurası var. İlk Meteor Garden yayınlandığında 3 yaşındaymış ve söylediğine göre annesi diziye öyle düşkünmüş ki, yemek yapmayı bile unuturmuş. İkinci erkek Darren Chen ise dizi yayınlandığında henüz yuvadaymış.

 

Diz

 

takma adıyla Didi, dizide de perde arkasında da çok çocuksu. Kızla hep itiş tepiş bir ilişki içindeler. Erkek çocuklarının ilişkisi gibi yani. Ama neşeli hali de hüzünlü hali de kızgın hali de çok çekici. Bence onun oyunculuğu ve Shen Yue ile olan kimyaları dizinin alıp yürümesine neden oldu. Çince’yi tahammül edilmez bulan pek çoğumuz onun yüzünden Çince dizi izlemeye başladık.

 

Shen Yue bundan önceki dizisinde olduğu gibi yine kendisinden çok uzun bir partnerle eşleşmiş. Tabii sıradan kızların da yakışıklı ve zengin koca bulabileceği efsanesine dayanan bu dizi için böyle olmak zorundaydı. Ama kimya çok yerinde ve boy farkı da çok sevimli.

 

Dizinin ikinci erkeği Darren Chen Tayvanlı. F4’ün içinde Çinli olmayan tek kişi. Aslında sevimli çocuk ama ben bir ara nedense sinir oldum. Dizideki sinsiliği yüzünden tabii. Neyse sonra o şakacı hali hoşuma gitti. Tayvan dizisi de varmış, bir ara onlara da bakayım diye düşündüm.

 

 

F4’ün diğer iki üyesi de sevimliydi. Ben özellikle Connor Leong’u sevdim. Dizinin başrolü Shen Yue ( Shan Cai ) ile çıktıklarına  dair de bazı dedikodular okudum. Ne kadar doğru bilemiyorum tabii.

 

Dizide Do Ming Si’nin ablasını oynayan oyuncu Dee Hsu. İlk uyarlamada başrol Shancai’yi oynayan Barbie Hsu’nun kardeşi. Hsu kardeşler olarak tanınıyorlar. Dizinin diğer önemli karakterleri de aşağıda. Ben ikinci erkeğin aşık olduğu kızı hoş buldum. Shen Yue’nin en iyi erkek arkadaşı rolünü oynayan çocuk çok şapşaldı. Zengin kızı kendinden nefret ettirdi bazı sahnelerde, demek ki iyi oynuyor. Shancai’nin kız kankası ise sevimliydi. İlk uyarlamada onu Rainie Yang oynamıştı.

 

Şimdi itiraf edeyim bu diziyi izlerken Hana Yori Dango’nun aynı sahnelerine açıp baktım. BOF biraz daha farklı. Domyoji ile Makino’yu özlemişim. Şimdi 3 ayrı diziden aynı sahne :

Allahtan kızlar geldiydi de sıçana dönmeleri işe yaradıydı.

 

 

 

 

 

 

Aynı konulu bir diziyi eğer oyuncular iyi ise birden çok kez izleyebiliyorsunuz. Ben çoğu dizinin Japon Kore ve Tayvan ya da bazen Çin versiyonlarını izledim. Bu uyarlamanın da hoş ve klişe sahneleri vardı tabii ki.

 

Do Ming Si ve Shancai’nin aşklarının gelişmesini izlemek ve zorlukları birlikte atlatmalarına şahit olmak güzeldi. Bu versiyon da Hana Yori Dango gibi ara sıra açıp açıp izleyeceğim bir versiyon olacak eminim. Didi’ye gelince merakla bundan sonraki projesini beklemeye başladım bile.

Dizi müzikleri için şuraya tıklayabilirsiniz.

Bir tanesi de görüntülü olsun, bir fikir edinmeniz için.

 

 

 

You may also like...

3 Responses

 1. woyn says:

  ahjumma hangi siteyi tavsiye edersin, ingilizce altyazılı sitelerin görüntü kaliteleri oldukça kötüydü

  • Deli Ajumma says:

   Netflix Türkiye de veriyor, bir ay deneme ücretsiz izleyebiliyorsun, görüntü kalitesi düzgün, Türkçe altyazılı, ben Kissasian’dan izledim ama çok duruyor, dönüyor filan eziyet oldu.

  • Deli Ajumma says:

   Şimdilik 24 bölüm var Netflix’te ekleniyor yavaş yavaş.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

%d bloggers like this: