Bir kaç Tayvan Dizisi

Son zamanlarda başladığım Kore Dizilerini birer birer yarıda bırakmaya başladım. Çince’nin farklı lehçeleri de o kadar batmamaya başlayınca, bazı arkadaşların önerdiği Çin ve Tayvan dizilerini izlemeye başladım. Tabii izlediğim Kore Dizileri yeniden çoğalana kadar. Tayvan dizilerini uzun uzun değil,  ama hepsini bir arada anlatayım dedim. Bunları  İngilizce altyazıyla bulabileceğiniz gibi, Türkçe altyazılı izlemek isteyenler  Tayvan drama sitesinde bulabilir.

İzlediğim sırayla değil ama hatırladığım sırayla başlayayım.

DEVIL BESIDE YOU

Bu bir gençlik dizisi. Dizi Mitsuba Takanashi’nin yazdığı The Devil does exist adlı mangaya dayanıyor. Başrollerinde Mike He, Rainie Young ve Kingone Wang oynuyor. 2005 yapımı ve 20 bölüm.

Dizinin başrolü Mike He şu deri ceketli, asi, söz dinlemez, tuttuğunu koparır, huysuz, alaycı,  baş belası, kızların görünce dibinin düştüğü, içten içe duyarlı, sevdiğini tam seven, sonuna kadar giden, hayatında da gizli bir travma olan tiplerden. Çok aşinasınız bu tiplere değil mi ? Tatlı çocuk gerçekten.

Kızımız da şöyle sevimli bir şey. 

Bir de ikinci erkek var ki , basketbol takımı kaptanı olan bu ikinci yakışıklıya aşık olarak başladı kızımız. Aşkını itiraf etmek için de bir mektup yazdı, ama mektubu yanlışlıkla asi çocuğa verdi. İşler burada kalmadı, kızın annesiyle çocuğun babasının çıktığı ve evlenmek istedikleri ortaya çıktı. Sonra da evlenme aşamasında kız ile annesi çocuk ile babasının evinde yaşamaya başladılar. O arada kızla çocuk sevgili olmuştu bile. Tabii sonrası başrol ve ikinci erkeği ayrı ayrı aşkları, ailevi meseleler, gitmeler gelmeler, artık bir dizide neler olabilirse hepsi yani.

Tabii bu tip çocukların öküzlükleri meşhurdur, ama çocuk çok sevimli o yüzden o öküzlükleri izlemeyi sevdim ben. Şu bakışa baksanıza 🙂 Şurada da dizi açılışını görüyorsunuz. Bu tarzı sevenlere tavsiye edilir.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Şimdi çocuğu sevdiğim için her zaman yaptığım gibi başka ne dizisi varmış diye baktım ve Love Contract’ı buldum.

LOVE CONTRACT

2004 yapımı bu dizi de 20 bölümlük. Yine bir gençlik dizisi. Üniversitede Kendo kulübü başkanı erkek fatma bir kız ile ( Ariel Lin ) yüzme kulübü başkanı bir gencin ( Mike He) önce kulüp kavgası nedeniyle çekişmesi ve sonra aşkını anlatıyor. Kızın Kendocu arkadaşları yüzme kulübüne girmek istiyorlar, bu ikisini de bir araya getirip kızın huysuzluğundan kurtulmak için bir aşk anlaşması hazırlıyorlar. Çocuk eğer kızla çıkarsa yüzme kulübüne eleman bulacaklar ki kulüp kapanmaktan kurtulsun. Her şey böyle başlıyor.

 

Dizi aslında drama yatkın. Çocuğun babası evi ve ailesini terketmiş, hasta bir annesi var, kızın ailesi habire kavga ediyor, kızın ablası evli bir adamla aşk yaşıyor, kızın çevresindeki arkadaşların da aşk ilişkileri ele alınmış.

Bu dizi son iki bölüme kadar romantik komedi aşk dizisi moodunda ilerliyordu arada dram da olsa, sonra birden iyice karardı. Sonu tartışma yaratan üç ayrı versiyona sahip, doğrusunu isterseniz ben de biraz buruldum, hem de şaşırdım.

Bu dizi ile ilgili de şu videoyu ekleyeyim.

MARRY ME OR NOT

2015yapımı bu dizi 15 bölümlük. Hırslı ve başarılı bir turizm uzmanıyla bir boşanma avukatının aşkını anlatıyor. Turizmci kızımızı Alice Ke, avukat beyimizi Roy Qui oynuyor. Aslında çocuk kızın yanında acayip yakışıklı kalıyor. Kız çok sıradan, ama bir süre sonra gözünüz alışıyor. Bu ikili çok tutulduğu için iki dizi çekmiş hatta. Diğeri de Office Girls.

Başta kız çocuğu okulda başta rakibi kızın sevgilisi sanıyor. Aslında kız adamın kızkardeşi. Okulda iyi arkadaşlarken bir çocuk yüzünden araları bozulmuş, düşman olmuşlar. Aynı sektörde de çalışıyorlar. Bir süre bu yanlış anlaşılma ile gidiyor dizi. Ayrıca kız başta çocuğun akrabası ile nişanlı, hatta tam evlenecekken kızkardeş yüzünden düğün bozuluyor. Neyse sonra kader ağlarını örüyor işte.

Dizi olgun dizisi o yüzden böyle sahnelere rastlamanız normal.

Dizide iş ve aşk ilişkilerini, evlilik ve ilişkilere bakış açısını filan görebilirsiniz. Ay ben izledim,  çünkü çocuk hoştu valla.

Bu diziyle ilgili de bir müzik videosu koyalım.

JUST YOU

21 Bölümlük bu dizi 2013 yapımı. Başrollerinde Aaron Yan ve Puff Kuo oynuyor. İkisi de çok sevimliler. Aaron Yan hem oyuncu hem de Fahrenheit grubu üyesi şarkıcı. Puff Kuo ise Dream Girls grubunun maknaesi.

 

Kızımız Liang Liang bir iş yerinde stajyer olarak çalışmaktadır. Gül yetiştiren ailesinden uzakta ev kiralamıştır. Bir gün kiraladığı evi yeni alan genç eve gelip hak iddia eder. Kızcağız kontratım bitmedi diye evde kalmakta ısrar eder. Huysuz ve sinirilleti çocuk ise kızın iş yerine de yeni patron olarak gelir. Yani işte ve evde birlikte olup çekiştikten sonra aşık olan gençler klişesi.

 

Çocuğun yine travmaları var, titiz, temizlik, düzen hastası, kız saftirik, iyi niyetli ve de beklenileceği üzre pasaklı.

Tabii bir de ikinci erkek ve ikinci kız girdi diziye bir süre sonra. Onlar da klişe kötü ikinci kız, iyi ikinci erkek.

Üstte ikinci erkek gözümde bir şey var diye kız kandırmış. Altta başrol erkek dur eve yabancılar giremez diye ikinci erkeği kovalamaya çalışıyor. Üstelik iki erkek yakın arkadaşlar.

 

Bildiğin arkadan sarılma.

 

Dizi genel olarak sevimliydi ama Aaron Yan’ın saçlarını şöyle taramasanız, nedir o sinir oldum.

Şuraya da bir video bırakalım.

En son olarak da son izlediğim diziyi anlatayım.

BEHIND YOUR SMILE

2016 Yapımı dizi 19 bölümlük. İş yüzünden mahvolan ailesinin intikamını almaya çalışan Yi Ting ( Marcus Chang) intikam almak istediği kadının kızıyla karşılaşır.Xin Yu ( Eugenie Liu ) Ona yardım eder gibi görünmekle birlikte her şey plan dahilindedir, bir tek şey hariç aşk!

Seni benden başkası incitemez diyen Yi Ting bildiğimiz öküz erkeklerden. Huysuz, sevgisini göstermekten çekinen, intikamcı, ama yakışıklı bir velet. Sonunda köpekler gibi aşık olup, pişman olması da kaçınılmaz tabii.

Kızımız aptal derecesinde iyi niyetli, hüsniye civelek toz pembe tadında, ama sevimli, güzel.

İkinci erkek başrolün erkek kardeşi, başrole aşık iki kız var, biri nişanlısı diğeri kızın kankası.

Ben bu tarzı seviyorum. Huysuz heriflerin köpekler gibi aşık olup sürünmesi hoşuma gidiyor yani. Siz de  seviyorsanız izleyin derim. Bu arada beyimizin halen devam eden Between adlı bir dizisi ve izlemeyi düşündüğüm Back to 1989 isimli fantastik bir başka dizisi de var.

 

İki video biri şu

diğeri de bu 

You may also like...

10 Responses

 1. Sena says:

  Size Aaron Yan’ın Refresh Man dizisini de öneririm ben çok beğenmiştim romantik komedi tadında çok hoş. Başrollerin uyumuda çok güzeldi.

  • Deli Ajumma says:

   Teşekkürler, onu da görmüştüm, bakarım bir ara 🙂

   • Sena says:

    Marry Oar Not’a bayıldım türünün en gerçekçi ve ayağı yere basan yapımlarından nasıl bitti anlamadım. Kız güzel değil ama estetikten birbirine benzeyen Koreli aktrislerden sonra doğallığıyla ben çok hoş buldum çocukla kimyaları da çok iyiydi. İzlemeyen varsa mutlaka izlesin derim ben öneri için teşekkürler^^

 2. Sonlara dogru olan iki üc diziyi degerlendirecegim kesin?.Tesekkurler bu liste icin ?

 3. Paylaştığınız diziler benimde favori dizilerim. Gerçekten muhteşem öneriler. Devamını bekliyorum merakla.

 4. Zade says:

  Marry Me Or Not izlediniz ve Alice Ke’ye gözünüz alıştı madem Someday or One Day izlemenizi tavsiye ederim. 🙂 Değil Tayvan, son zamanlarda izlediğim en iyi dizilerden. Zaman yolculuğu temalı dizileri seviyorsanız kaçırmayın derim. ^^

  • Deli Ajumma says:

   Teşekkürler, fırsat bulabilirsem bakacağım, bu ara Kore dizisi de pek izleyemiyorum işten güçten.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

%d bloggers like this: