Başrol erkeklerde 1.80 boy şartının arandığı dizi / Extraordinary You

Tüm başrol erkekler 1.80’in üzerinde olunca zavallı başrol kızımız Kim Hye Yoon’da Gulliver Devler Ülkesinde bölümünün dizisinde oynamış gibi oldu 1.60 boyuyla haliyle. Yoksa çok da kısa değil kızcağız, ortalama kız boyunda işte ama ortaya komik görüntüler de çıkmadı değil. Örneğin biz şöyle bir sahne izledik :

Ama aslında şöyleymiş :

Veya böyle :

Dizi bu yıl içindeki dizilerden senaryosu dikkat çekenlerinden biriydi. W Two Worlds’ten sonra yine Manhwa içinde geçen bir dizi, tabii daha farklısı. Webtoon versiyonunu Moo Ryu’nun yazdığı dizi ( Just found by chance ) 16 bölümdü. Başrollerini ise Kim Hye Yoon, SF9’dan idol Ro Woon ve en son Search:WWW’da beğeniyle izlediğimiz Lee Jae Wook oynadı.

Webtoon’u okumasam da diziyle birebir aynı olmadığını okudum. Gerçi yazarı diziyi beğendiğini söyledi, uzun erkek kısa kız klişesinin yaygınlığından söz etti ve başrol kızın webtoondakinden daha şen şakrak olduğu da ifade edildi.

Konuyu kısaca özetleyecek olursak Eun Dan Oh adlı lise öğrencisi bir kız aslında bir manhwa karakteri olduğunu öğrenir. Kalp hastası olan bir kızdır ve çocukluk arkadaşı Baek Kyung’a aşıktır. Lee Jae Wook’un oynadığı bu karakter ise annesinin hastalık sürecinden sonra ölümünü izlediğinden hastanelerden nefret etmektedir. Baskıcı babası çıkarı için Dan Oh ile nişanlı kalmasını ister. Sahnede yazarın yazdıklarını oynamak zorunda kalan Dan Oh üstelik de yan rol olduğunu öğrenir. O sırada isimsiz bir yan karakterle karşılaşır ve ona Haru adını verir. Sonra da kendine çizilen kaderi ne olursa olsun değiştirmeye çalışır. İçinde bulundukları dünyanın bir manhwa dünyası olduğunu fark eden bilinçli karakterler olduğu gibi, bilinçsiz olanlar da vardır.

Bir süre sonra geçmişte geçen bir manhwa daha olduğu ve yazarın orada yazdıklarını yenisinde tekrar ettiği anlaşılır. Bu manhwa sahnelerinde oyuncularımızı geleneksel giysiler içinde görürüz.

Gördüğünüz gibi kızımız uzun saçla daha güzel.

Şimdi öncelikle kızın farklı bir tipi var. Çok rastlanan Koreli kızlardan değil. Oyunculuğu iyi. Ama dizide o kadar çirkin giysilerle dolaştı ki bir süre sonra “Bu kadar da rüküş olunur mu?” dedim. Öte yandan tabii o kadar yakışıklı erkeğin yanında sıradan kalıyordu, bu zaten Kore dizilerinin olmazsa olmazı. Ro Woon da anime karakteri gibi bir şey. Tam bir unicorn. Öteki çocuk dersen zaten buram buram feromon salgılıyor. İnsan “Bu kızı ne yapsın bunlar” diye de düşünmüyor değil. Ama sıradan izleyici, bunu görecek ve bak biz de yakışıklı ve zengin gençleri çekebilecekmişiz demek ki diyecek, ( Burada kız zengindi, ama manhwa içindeki kız fakirdi. O hikaye de BOF benzeriydi. ) Yani asıl amaç bu özdeşleşme ve prens hikayeleri. Bir de Ro Woon ile olan sahnelerinde şımarık kız çocuk stiliyle konuşuyordu ki, en nefret ettiğim şeylerdendir bu benim. Neyse kız yine de yeteneğiyle kalbimi çaldı da o konuşmaya katlanabildim. Şimdi oyuncu ve dizi yorumlarına geçmeden önce diğer önemli rolleri tanıtayım.

Manhwa başrollerini April kız grubundan Lee Na Eun ile Kim Young Dae oynadı.

Bu çiftin ikinci erkeği ve Dan Oh’un arkadaşı, manhwa karakteri olduğunun bilincinde olan Lee Do Hwa karakterini Jung Gun Joo oynadı. Benim çok zevk alarak izlediğim bir karakterdi. Kendisi ile dalga geçen replikleri pek hoştu.

Karakterlere yardım eden, başta yazar diye şüphelendiğimiz, iyi mi kötü mü diye tartıştığımız kalamar perisi rolü Lee Tae Ri’nindi. Bu zavallı çocuğumun esas adı da Lee Min Ho aslında mecburen ismini değiştirmiş. bizim Kang Ha Neul’ın Kim Ha Neul olan adını değiştirmek zorunda kalması gibi. Search : WWW’da çizer Go Do ri rolünde izlemiştim onu en son.O da çocuk oyuncu olarak başlayanlardan.

Dizi 20’li yaşlarındaki izleyiciyi çok çekmiş. Ama yazar daha üst yaş grubunun da kendinden bir şeyler bulabileceğini söylemiş. Ben izlerken kader, inisiyatif bizde mi , kendi seçimlerini yapabilme konusu, farkındalık, reenkarnasyon, sahne nereyi, sahne arkası nereyi temsil ediyor gibi pek çok konuda düşünerek izledim diziyi. Nereye kadar yaşama müdahale edebiliyoruz, her şey belirli mi, seçimlerimiz mi yaşamımızı yönlendiriyor, yoksa tamamen çizilmiş bir yön mü var gibi sorular hakkında kafa yordum. Yazar burada ne demek istiyor, ne mesaj vermek istiyor diye düşündüm. Sonuçta webtoon ile dizi de aynı olmadığı için bir karar vermenin mümkün olmadığını gördüm yazarın bakış açısıyla ilgili. Ama zaman bulursam webtoon’a da bir bakmak istiyorum. Dizi başta daha heyecanlıydı. Sonlara doğru tekrara kaçtı, hele hastane sahneleri artık dayanılmaz bir hal aldı. Final bence olması gerektiği gibi oldu. Bu senaryoda ancak öyle bir son mantıklı olurdu. Bazı noktalar açıklığa kavuşturulmadıysa da yazarın bunu izleyicinin hayal gücüne bırakmayı tercih ettiğini sanıyorum.

Bu dizi yüzünden aynı Reply 1988’de olduğu gibi izleyici TeamHaru ve TeamBaekKyung grupları oluşturdu. hatta TeamDohwan ve TeamNamju’cular bile vardı. Rekabet keskindi. Çünkü ikinci erkek de çok etkileyiciydi. Bu diziyi Search:www’da popüler olmadan önce kabul etmiş Lee Jae Wook. Ama kızı onun alması gerektiğini söyleyen çok oldu. Oyunculuk bakımından onun da çok deneyimi olmamasına rağmen beş altı saniye içinde birden fazla duygu durumunu yansıtması, Ro Woon’un ifadesiz oyunculuğunun yanında parlaması da gözden kaçmadı. Ben bunu sosyal medyada dillendirdiğimde “Niye bir idol ile oyuncuyu karşılaştırıyorsunuz ?” diye tepki aldım. Halbuki kendi işinden başka bir işe soyunan bir kişi bu eleştirileri de göz önüne almalı ve fanları da eğer idolleri oyunculuk yapacaksa onun bu konuda eğitim alması gerektiğini kabul etmeli. Sonuçta yan rol de değil , başrole soyunuyorsun ve karşında oynayan partnerin zehir gibi bir kız, keza ikinci erkeği oynayan oyuncu da göz dolduruyor. Bundan sonraki rolünde umarım daha iyi olur.

Dizi müziği de çok popüler oldu. İşte şuradan dinleyebilirsiniz.

You may also like...

10 Responses

 1. Kiperg says:

  Bu diziyle ilgili analizini 4 gözle bekliyordum ajumma, hem diziye geç başladığım hem de birikenleri birden seyredince biraz allak bullak olduğum için, kim kimdir’i anlayamadım..Başlangıçta favorim Lee Do Hwa’ydı, naapim adetten işte başrolü bir öküz ikinci oğlanı melek gibi karakter yapıyorlar.Ama sonra konu açılıp karakterler oturmaya başlayınca Haru devreye girince ters köşe oldum ikinci erkek sendromlu olarak…Yani kibar, narin, kıza aşık, köpek bakışlı Haru birinci ; kızı ezikleyip kötü davranan ve sıkıcı Kyung ikinci oğlan olunca…Zor oldu ama kötü çocuk erkek karakterlere meraklı değilim, gerçek hayatta çok var onlardan deyip Haru’yu tercih ettim tabi. Ama bence Haru olarak Rowon’un oynadığı rol stabil, kıza aşık, hayran kuzu gibi biri olduğu için farklı tavır içinde olması , fazla rol kesmesi de gerekmiyordu.Kyung ise devamlı öfke patlamaları yaşayan, içinde sorunları olan bir kişilik olarak Lee jae wook daha fazla rol yapmak zorundaydı…heralde daha tecrübeli yada yetenekli olduğu için seçilmişti bu rol için.
  Yorumlar için teşekkürler, diziyi çok güzel özetlemişsin, kalemine sağlık.

  • Deli Ajumma says:

   Evet roller tersti bu kez. Ama Lee Jae Wook da yeni yeni dizilerde oynamaya başladı. Yalnız yetenekli olduğu su götürmez. Zaten öyle olmasaydı Hyun Bin onu ajansına almazdı diye düşünüyorum. Search:www ile bir patlama yaşadı. Daha önce de Memories of Alhambra dizisinde küçük bir rolü vardı.Ro Woon kuzu gibi bir karakteri oynuyordu doğru.Ama üzülmesi gereken, ağladığı sahnelerde de bana samimi gelmedi. İdol olup , deneyimsiz olduğundan olsa da benim dediğim ders alması ve kendisini geliştirmesi gerektiğiydi. Eğer izlemediysen Lee Jae Wook’u bir de iyi karakter olarak Search:www dizisinde izlemeni öneririm.

 2. Sena says:

  Benim için ilk dört bölümü harikaydı özellikle klişelere çok güzel göndermeler yapılmıştı çok eğlenceliydi. Ama kendisinin dalga geçtiği klişeleri senaristin bize izlettirmesi hiç olmadı büyük umutlarla başlamıştım ama aynı heyecanla devam etmedi. Diziye devam etmemin sebebi teamKyungcu ve teamNamjucu olmamdı 🙂 Kyung kağıt üzerinde klişe bir karakterken Lee Jae Wook ortaya efsane bir iş çıkarıp resmen hayat verdi karaktere. Karakteri sevip benimsememizi sağladı. Hele tek eli cebinde ortalıkta salınması^^ Rowoon idol kontejanından gelip destekleyen hayranı olsa da kesinlikle oyunculuk kumaşı yok. İstediği kadar uğraşsın. Hye Yoon ise Sky Castle’da dikkatimi çekmişti gerçekten iyi oyuncu diziye de onun için başlamıştım ki beni yanıltmadı zaten. Kızcağız sıra sıra dağların arasında kaldı 😀

 3. uçar leyli says:

  Dediğiniz gibi ilk bölümlerde oluşan beklentiyi karşılamasa da severek izleyebildiğim bir dizi oldu. Bir zamanlar epeyce anime/manga takip ettiğim için o klişeleri izlerken baya eğlendim. Bir de görsel olarak beğendim diziyi; mahnwanın kapak tasarımından, simli saçaklı portalımsı şeyin görüntüsüne, uçuşan eşyalardan, çiçek şeklindeki anahtarlığa kadar hoşuma gitti. Dizinin posteri de çok güzel. Zaten acem borusunu (bitki) çok severim anlamını da böyle öğrenmiş oldum 🙂

 4. Bulent says:

  Bu kiz nasil ödül aldi. Bir onceki okul dizisi at eighteen deki kiz daha iyi oyuncu idi. Hatta beatifull word daki kiz kardes rolundeki kiz bile daha iyi oyunculuk sergilemisti.

  • Deli Ajumma says:

   Bunlar farklı kanalların dizileri. Bu ödüller aynı kanaldaki diziler arasından seçilerek veriliyor.

 5. Bulent says:

  Odul toreninde pazartesi sali gunu yayinlanan diziler arasunda dedigi icin bende o gunku diziler arasinda zannetmistim. Bilgi icin tesekurler. Bizim burdaki gibi değilmiş. Bide hastlatık gibi bir sey. Kore dizleri. Bagimli hale geliyor insan izlemeden duramiyom.

 6. Elif Sude says:

  çiçeğin anlamı ne peki acem borusunun anlamı neydi onun için geldim filmin özetini okuyup çıktım valla bilen yorum atsın

  • Deli Ajumma says:

   Çiçek beklemek anlamına geliyor. Folklorik bir ögeden yola çıkılmış. Sarayda So Hwa adlı bir hanım var, kral bir ara ona aşıkmış, ama sonra ilgisini kaybetmiş. Kadın onu diğer hanımlar gibi ilgisini çekmeye çalışmadan sadece beklemiş. Bir yaz artık hasretten ölmüş.Bir vasiyet bırakmış geride. “Beni gömün, ölmüş olsam da kralı beklemeye devam edeceğim.” demiş.”Sonunda gelebilir.” demiş. Öldükten sonra etrafı bu acem borularıyla kaplanmış.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

%d bloggers like this: