Büyük başın derdi büyük olur / Sky Castle

Kim bu büyük başlar ? Möö değiller tabii, ama möölerden çok daha şerefsiz oldukları kesin. Aslında oynadığı zaman çok ses getiren, kablolu yayında en çok izlenen dizilerden biri, The World of the Married dizisinden sonra ikinci sıradaki dizi. Bir JTBC dizisi. Üçüncü sırada ise tvN’in Crash Landing on you’ su var. Peki ben 2018 sonu 2019 başında oynayıp biten diziyi niye yeni izledim, hem de bu kadar yüksek rating aldığını bile bile ? Yanıtı az sonra.

Benim yazılarımı okuyup, sosyal medyadan izleyenler bilir. Ben emekli öğretmenim. Aslında önce Tarih lisansı, sonra da Eski Türk edebiyatı yüksek lisansı yaptım. Bankacılık, metin yazarlığı, editörlük vs gibi mesleklerden sonra İngilizce öğretmeni olarak görev yaptım, mezun olduğum okulun dili İngilizce olduğu için. Bunu niye anlatıyorum, ilköğretimden, liseye, Anadolu lisesine, meslek lisesine kadar hemen her kademede ders verdim, ayrıca kendim de bir çocuk yetiştirdim, dolayısıyla bu üniversite sınavı sorununun ne menem bir şey olduğunu, başta öğrencileri, sonra aileleri ve öğretmenleri ne kadar etkilediğini gayet yakından gözlemlemek ve kendim de deneyimlemek durumunda kaldım. “Hoca sen bırak İngilizce’yi, biz şu sınavdan geçelim, özel ders alırız.” diyen son sınıf ergenleriyle de muhatap oldum, kendi çocuğumun sınav stresiyle de uğraştım. İşte bizde durum neyse Kore’de de o, hatta daha da fazlası. Gençlerin patır patır Han Nehrine atlayıp intihar etmelerinin nedeni bu sınavlar. Çünkü iyi bir üniversiteye girmezsen, düzgün bir yaşam süremiyorsun, kız bile vermiyorlar. Bunun için de aileler çocukları iyi okullara girebilsin diye her seviyede çalışıp çabalayıp duruyorlar. Bu dizi de üst tabaka ailelerin çocuklarının eğitim serüvenini ele alıyor. Ben zaten bu konudan bıkmışım usanmışım. Konuyu duyunca ,” Aman Allah! ” deyip kaçtım. Ama bu Covid döneminde taşınma sonrası, doğru düzgün zevkime göre bir dizi bulamayınca, dur bakalım bu ratinglerin nedeni neymiş diyerek başladık diziye eşimle. 60-80 dakika arasındaki uzunca 20 bölüme rağmen merakla izleyip bitirdik. Demek ki zamanı şimdiymiş.

Sky Castle yönetmeni bu diziyle en iyi yönetmen ödülü almış, ama ben daha önceki dizilerinden sadece eski Harvest Villa’ya başlamış ama bitirememiştim Shin Ha Kyun ve Lee Bo Young olmasına rağmen. Yazarın ise Bridal Mask‘ını izlemişim daha önceden.

Sky Castle denilen çok bir lüks sitede doktorlar ve profesörlerden oluşan üst düzey bir grup aile oturmaktadır. Hırslı anneleri ve babaları, çocuklar iyi üniversitelere girsin diye özel öğretmenler tutup, çalışma grupları oluşturup, özel okullarda okutarak çocukların canına okumaktadırlar. Dizinin başında bu ailelerden birinin annesinin gelişen olaylar sonucu intihar ettiğini görürüz. Yılda iki öğrenciye ders veren hocasının peşinde olan çoktur, sonra hocanın da ne psikopat olduğu ortaya çıkar.

Psikopat hoca
İlk kurban aile

Benim ilk kez Extraordinary You‘da izlediğim Kim Hye Yoon dizinin en önemli öğrenci karakteri. Diğer çocuklar da dizinin temel taşlarını oluşturuyorlar ama, Kim Hye Yoon satranç tahtasının şahı diyebiliriz. İyi bir oyuncu olduğu artık bilinen bir gerçek. Burada sinir illeti bir karakteri oynasa da oyunculuğu kendinizi onun yerine koyup, empati yapmanızı kolaylaştırıyor. Üstte fotoğrafı görünen tüm aile gerçekten iyi oyunculardı. Aileyle yakın ilgisi olan Kim Bo Ra da bu uyumu bozmadı.

Bu arada anne Yum Jung Ah’ın 1991 Kore güzeli olduğunu da ekleyelim.

İkinci ailemizin annesi doktorasını uçak yapıp, büyük kızı ve ikizlerini yetiştirmeye adamış kendisini. Kadın gayet normal, dizide en sevdiğim karakterdi. Ama onun da kocası manyak çıktı. Kocası da her dizide gördüğümüz ajussi Kim Byung Chul’du. İzleyenler hatırlar o piramit’ini uygun bir yerine monte etmek arzusu duyuyor insan.

Bir küçük ek, ikizlerden Jo Byeong Gyu’un Jung So Min ile bir tarihi dizide oynama olasılığı var. Ben diğer ikizi daha çok sevmiştim. Ama anne ile baba inanılmaz güzel bir oyunculuk sergiliyorlar. Annenin o sessiz sessiz hamleleri, adamın canına okuması, yüreğinizin yağını eritiyor resmen.

Yine doktor bir babanın ve zengin, rantiye karısının , orta sonda olan çocuklarıyla oluşturduğu aile dizinin komedi ayağını oluşturuyordu. Baba tabii ki bu tarz rollerde çok gördüğümüz Jo Jae Yun.

Sky Castle’a son taşınan sıradışı aile ise Choi Won Young ve Lee Tae Ran ve sevimli oğulları Kang Chan Hee’nin oluşturduğu üç kişilik aile. Ben çocuğu çok sevdim, hemen başka nerelerde oynamış diye baktım. 2000 doğumluymuş zaten. Şimdi True Beauty’de oynuyormuş. O diziye de bir ara bakacağım, ama Moon Ga Young biraz zorluyor beni.

Şimdi diziyi izlerken, iyi ki paramız yok da bu hallere girmiyoruz demeyin. Gördüğüm kadarıyla parası olmayanlar da ayrı eziyet çekiyorlar bu süreçte. Artık öğrencinin çalışmasıyla, zekiliğiyle filan ilgisi yok kazanmasının. Sınavlar elemek için yapılıyor çünkü. İyi bir üniversiteye girip bitirmenin de mutluluğa, ya da kişinin hayatını sürdürmesine yararı olacağının garantisi yok. En azından Türkiye’de bu böyle. Diğer dizilerden gördüğümüz kadarıyla Kore’de de bu böyle. Rüşvet, ilişkiler, torpil gırla. Dizinin sonunda da önemli olanın ne olduğuna dair bir fikir sahibi oluyorsunuz aslında. Dizinin gerçekliğe ne kadar yakın olduğu da çok sorgulanmış internette. Sonuç : Gerçeklik oranı çok yüksek, bu daha da acı tabii.

Eğer benim gibi hala izlemeyenleriniz varsa, izledikten sonra” Siz de izleyin, güzel dizi.” diyebilirim artık, hem de hiç bir oyuncu dizinin aksamasına neden olmuyor, bu da çok önemli bir unsurdur. Diziden bir müzik, izleyen herkes anımsayacaktır. We all lie.

You may also like...

2 Responses

 1. Nichu says:

  İyi akşamlar ajumma,

  Bu dizi hakkındaki fikirlerini çok merak ediyordum, paylaştığın için teşekkür ederim.

  Penthouse’u çok merak ettiğim için ve yönetmenleri aynı olduğu için önce bu diziye başlamıştım. Başlarda biraz sıkılsam da hayal kırıklığına uğramadım. Karakterlerin eksikliklerini hırsa dönüştürmelerini aktarma konusunda çok başarılıydı bence dizi. Sırf bu nedenden Penthouse’dan daha başarılı olduğunu düşündüm bu sebeple Penthouse’u yarım bıraktım. Resmen bomboş kötü karakterle dolu. Belki de yanlış zamanda izlediğim için böyle düşünüyorum …

  Bu diziye dair sevdiğim ikinci durum ise senin yukarda bahsettiğin sınava hazırlanan çocuklar konusunu gerçekçi şekilde ele almasıydı. Acaba ben ne tepki verirdim diye düşündüm. Piramit avukatın eşi kadar olamasam da anlayışlı olabileceğimi umuyorum.

  Piramit avukat demişken, adamı yaka paça evden atmaları güzel sahneydi. İyi bile dayandılar bence…

  Sağlıklı ve mutlu günlerimiz olsun ajumma.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

%d bloggers like this: