Evvel Zaman İçinde, Kalbur Saman İçinde / Crash Landing On You

Çekileceğini duyduğumuz andan beri heyecanlandığımız, her oynayan bölümden sonra üzerinde günlerce konuştuğumuz, başrol çiftin aşk hayatını diziden çok merak ettiğimiz masalsı dizi başladı ve iki kez ara vermesine rağmen bu hafta bitti. Biz hala Hyun Bin ve Son Ye Jin’in gerçekte çıkıp çıkmadıklarını konuşuyoruz. Dizi muhtemelen bazı bölümlerini açıp açıp izleyeceğim bir dizi olacak. Tüm Kore dizileri içinde çift kimyasının çok iyi olduğu dizilerden oldu, ayrıca özellikle son bölümü kablolu kanalda gösterilen diziler arasında Goblin’i de geçerek ikinci sıraya yükseldi. İlk sırada JTBC’nin hala izlemediğim Sky Castle’ı var.

Çift biliyorsunuz daha önce The Negotiation filminde birlikte oynamıştı ve sonrasında bir markette alışveriş yaparken yakalanmışlar, çıktıklarına dair dedikodular alevlenmişti. Tabii reddetmişlerdi, ayrıca Son Ye Jin’in tercihinin kadınlardan yana olduğuna dair pek çok da dedikodu vardı. Yine de biz ikilinin yeni dizi projesini heyecanla karşıladık.

16 Bölümlük dizi tvN kablolu kanalında yönetmen Lee Jung Hyo ve senarist Park Ji Eun işbirliğiyle yayınlandı. Yönetmen I need Romance 2012, Heartless City,A witch’s Love,The Good Wife,Criminal Minds, Life on Mars, Romance is a bonus book dizilerinin yönetmeni.

Senariste gelince Park Ji Eun, My Love From the Star, The Producers, The Legend of the Blue Sea dizilerini yazmış.

Dizi eleştirisine geçmeden önce başrol çiftimizin daha önce yazdığım dizilerinin linklerini de vereyim, belki izlememiş olanlar bir göz atmak isterler. Hyun Bin için tabii ki Secret Garden, My Name is Kim Sam Soon, The Worlds Within, Hyde Jekyll me, Memories of the Alhamra, Come Rain Come Shine.

Son Ye Jin içinse Personal Taste, Something in the rain, Alone in Love dizilerini ve Classic filmini yazmıştım.

Konuya gelince bir chaebol ailenin en büyük kızı ki kendisinin başarılı bir güzellik ürünleri şirketi vardır ve ailede bir üvey anne ile iki kafasız üvey kardeş vardır hükümranlığa oynayan, yamaç paraşütü yaparken Kuzey Kore’de tabiri caizse bir askerin tepesine düşer. Bu yakışıklı asker de sıradan bir asker değil, istihbarat servisinin başının oğludur. Tabii aşk, eskiden karşılaşmış olma, fated to love you, kader kısmet, umutsuz aşk temaları eşliğinde var olan nişanlı, eski aşk filan unsurları devreye girer, önemli olan nedir ? Bu karşı konulamaz kimyanın bize sunulma şeklidir tabii ki. Tüm o akılda kalıcı sahneler. Çünkü itiraf etmek gerekir ki Kuzey Güney Kore arasında tüm o gerilim varken senaryo yazmak kolay değildir. Nitekim aşırı sağ partiler hemen Kuzey Kore nasıl övülür diye araya girmiştir.

Tabii ki dizinin Kuzey Koreli danışmanları vardır ve dizinin Kuzey Kore’de geçen bölümlerinin çok realist olduğu söylenmektedir. Ama Kuzey Kore’de şimdi yaşayanlar diziyi izleseler küçük düşürüldüklerini mi söylerler, yoksa diziyi beğenirler mi bilemeyiz. Örneğin tüm o fakirlik söylemleri karşısında Güney Kore’de her şeyin bulunabiliyor olması, NİS üyelerinin Kuzey Koreli askerler casus gibi değil de arkadaş gibi davranması, Japonya işle yapılan milli futbol maçında askerlerin Güney Kore takımı yanında olup , işte aslında biz aynıyız, düşman başka yerde mesajı vermeleri, kızın Güney Kore’deki ailesinin kötü olup, Kuzey Kore’deki ajumma ve askerlerin kendisine kız kardeşleri ve erkek kardeşleri gibi davranması. Aslında belirli bir birleşme mesajı verilmek isteniyor. Ama ne kadar gerçekçi olduğu tartışılır. Tamamen bir fantastik dizi. Öte yandan aşkı izlemeyi seviyorsunuz ve sonuna kadar hem ana çiftin hem de yan çiftin mutlu olması için dua ediyorsunuz.

Kızın çocuğun tepesine düştüğü andır. Biz düşsek çamura düşeriz, şansa bak. Bu sahnede Hyun Bin’in gülümsediği an efsane tabii.

Hyun Bin’in öldürülmüş ağabeyini Ha Seok Jin oynadı. Özlemişiz.


Şu üstteki karelere bakalım. Öğrendik ki Kuzey Kore’de kadınlar saçlarını açıp dolaşmazlarmış. Usturuplu bir biçimde bağlanmaları beklenirmiş. Hyun Bin bizim de saçımızı bağlasa diyenler çoğaldı tabii ki. Bu kicibe de şanslı vallahi. Daha önce de Jung Hae In’e yaptırmıştı saçını. Lee Min Ho’ya da kurutmuştu.


Tabii güzel sahnelerin hemen fanartları yapıldı.

Hem Son Ye Jin’in, hem de Hyun Bin’in nişanlısı rolünü oynayan Seo Ji Hye’nin tüm giydikleri markaydı. Pazardan alınan etek bile 🙂

Kuzey Kore’nin pazarından alınma sanmayın, kaç yüz dolarlık etek.
Ne de olsa chaebol, tuvalet terliği giyecek değil ya evde.
Ye Jin’in ay yıldızlı küpeleri Swarovski

Güzel sahneler demiştik değil mi ? Hyun Bin’e bir domates fidanı hediye eder Son Ye Jin, o da o andan itibaren kendisini ” Tomato cultivator” domates yetiştiricisi olarak tanımlar. Güneye geçtiğinde online bilgisayar oyunu oynadığında nick’ini seçecek kadar. Oyun oynarken ise hangi müzik çalar dersiniz ? Tabii ki Memories of Alhambra müziği.

Hesapta Hyun Bin’in yani Jung Hyuk’un nişanlısı ya Se Ri, giderken ona kalp işareti yapıyor.

Bu kalp işareti ne işler açtı başına Jung Hyuk’un . Sadece ona yaptığını sandığı işareti Se Ri tüm takıma yapınca nasıl somurtmuştu 🙂 Güzelim RiRi couple.

Bence Kuzey Kore sahneleri, Güney Kore sahnelerinden çok güzeldi, daha naifti bir kere. Çocuklar, mahallenin ajummaları.

Kaybolan Se Ri’yi elinde kokulu mumla pazarda arayan Ri Jung Hyuk :

Aksiyonu da bol bir diziydi. RiRi çiftimiz birbirini sırayla ölümden kurtardı.

Zoraki ilk öpüşmeden sonra Jung Hyuk’un dayanamayıp Se Ri’yi öpmesi 🙂

Bu arada yan rollerde Seo Ji Hye ve Kim Jung Hyun başrol çiftimizi rahat bıraktıktan sonra birbirlerine düştüler ya, işte o noktadan sonra izlenesi oldular. Çok da sevimli bir çifttiler, ama sonları pek hazin bitti maalesef.

Çiftimiz Jung Hyuk’un aile evinde de çok şirindi. Aşklarını gören babanın ahlanıp vahlanması da çok komikti.

İkilinin ve bir kdrama aşığı, bir bilgisayar oyunu tutkunu, bir huysuz, bir de yakışıklıdan oluşan askerler ve herkesi dinleyen memurumuzdan oluşan ekibin Güney Kore maceraları ve başrol çiftimizin gelişen aşkı izlemeye değerdi.

İkilinin Güneyde kucaklaşma anı.
Çocuklar hamamda

Ekip kavuşuyor

Kdrama aşığımızın en mutlu anı,
Choi Ji Woo ile buluşuyor
Choi Ji Woo’da hamilelik parıltısı
Dizinin kötü adamı, sonunda geberdi ama neden sonra
Bu kez Güney”de acılı olaylar
Hyun Bin acıyı çok iyi yansıtıyor
Ne zarif ve sadeydi yüzükler

Şimdi düşününce sevdiğim ne çok sahne olduğunu fark ettim. Her şey gerçekçilikten uzaktı, çok masalsı bir diziydi, ama çok hoşuma giderek, hoşumuza giderek izledik yoboyla.

Beyimiz Se Ri’ye yaralarını gösteriyor

Bu dizi için el ele tutuşma, bir de gizliden el ele tutuştukları iddiası var ki, Hyun Bin’in ajansına göre Son ye Jin kendi elini tutmuş masanın altında, Hyun Bin’in manşeti gözükmese inanacağız, bu ne biçim bahane ?

Beyimizin imaj değişikliği

Takım elbisenin en çok yakıştığı namcalardan Hyun Bin

Bu öpüşme de sınırı geçmeden önce
Sevgilisi onun için kendisini feda etmiş boru mu ?
Kim Soo Hyun Kuzey Koreli ajanı oynadığı filme gönderme olarak çekilmiş misafir oyuncu rolüyle yer aldı dizide.

Güney’deyken birlikte evde içki içtikleri bir sahnede Ri Jung Hyuk “Burada kalmak istiyorum, seninle evlenmek istiyorum, çocuğumuz olsun istiyorum.” dedi. Se Ri kız çocuklarından hoşlandığını söyledi, Ri Jung Hyuk da ikizleri sevdiğini. Bu sonuçta bir dizi, ama aslında aynı milletten olan iki ayrı ülkenin insanlarının birbirlerinden ayrı olmaları düşüncesi kalp kırıcı. Tabii şimdi politikaya, inançlara, savundukları görüşlere filan girmeye gerek yok, en basitinden insani yanıyla ele alınca durum gerçekten acı. Dizi sonunda da İsviçre bölümlerinde çekilen alternatif bir sonda düğün ve hamilelik sahneleri varmış, bu sahneler ve Seul’de geçen bir başka sahne tepki alacağı düşüncesiyle kullanılmamış. Yani biz izleyiciler çiftimizi evli, mutlu, ikiz çocuklu olarak göremedik. Ama bu kadarına da şükür dedik. Senarist ikinci çifte de mutlu son yazmadı. En azından başrol çift bir biçimde bir araya geldi diye teselli bulduk. Hepimiz çiftin reeldeki ilişki durumu için alert durumdayız tabii, olursa altınımızı alır, gideriz düğüne. Olmazsa da sağlık olsun. Bize geçirttikleri hoş saatler adına.

Dizi müziği şurada. Uzun bir aradan sonra IU’da dizi için bir parça söyledi. İşte şurada.

Davichi’nin Sunset’ini de görüntülü ekleyelim. İşte şurada.

You may also like...

26 Responses

 1. Sena says:

  Bu dizi kesinlikle Hyun Bin ağırlığında değildi kocaman bir hayal kırıklığı oldu benim için. Yani çaylak oyuncular veya idol oyuncuların oynayacağı türden bir diziydi. En beğendiğim ve gerçekten yetenekli olan Hyun Bin’e İts Okay Thats Love tarzı romantik bir dizi giderdi. Maalesef ben kimyayı hiç uyumlu bulamadım izlerken Ye Jin’in bizde seveni çok ama ben biraz soğuk buldum yani Sekreter Kim dizisindeki bir Park Park couple olmadı bana göre. Birde dediğiniz gibi tamamen fantastik bir dizi kadın devasa hortumu bir tek saçının dağılmasıyla kalmadı mayın tarlalarını seke seke geçmişti 😀 Benim beklentim yüksek olduğu için büyük hayal kırıklığı oldu aynı zamanda yayınlanan Chocolate dizisi çok çok daha kaliteliydi onuda mutlaka izleyin derim ben o da Ha Ji Won’un dizisiydi 😀

  • Deli Ajumma says:

   Bu konuda size katılmıyorum, çaylak oyuncular oynasaydı zaten dizi bu kadar izlenme oranına ulaşmazdı. Çoğumuz, ben de dahil kimya yüzünden izledik, şu anda IG, Twitter, FN Tumblr gibi mecralar” Evlenin ” çığlıklarıyla dolu, hem de her milletten. Kimya olmasaydı bu kadar ülkede bu kadar insan ikiliyi shiplemezdi. Sekreter Kim dizisine gelince ben ancak 3 bölüm izleyebildim, her iki oyuncuyu da sevmeme rağmen. Park Seo Joon’u Fight for my Way’de izledikten sonra Secretary Kim bana çok sıradan geldi, FFMW’de çok doğal, sıradan bir karakteri çok iyi canlandırmıştı bence. Tabii sevdiğimiz kişiler ve beklentilerimiz farklı farklı olabilir. Kuzey Güney Kore hakkında realist bir senaryo yazmak maalesef siyasi nedenlerle zor. Bu dizi de işin romantik ve masalsı yönünü işleyip başarılı oldu bence, ben çok severek izledim.

 2. Nabori says:

  Fantastik bir dizi olduğu başından belli zaten , ben çok zevkle izledim şahsen bir ajumma olarak bazı yerlerde yüzümde bir sırıtma ; noluyo ya dedim kendi kendime, Secret Garden sonrasında Hyun bin onun üstüne çıkmaz artık diye düşünmüştüm ama burada da gayet başarılıydı. Yukarıdaki yorumda Haji wonn dizisiyle eş zamanlı izledim iki eski partneri ? Yalnız hala inanamıyorum o pazar eteğinin o kadaaar para olduğuna ?

 3. Bulent says:

  Super bir diziydi. Zevkle ve heyecanla cumartesi yi beedik. Netflix belki devamıni ceker diye dusunuyorum.ekip muhtesemdi. Hele ben gunde 3 ogun sadece et yiylrum demesi ve onune gelen her seyi yemesi superdi ya. Belki vagabond ve arteldal cronical ve kingdom gibk bununda 2 sezonu cikar diye dusunuyorum

  • Deli Ajumma says:

   Diğerleri başlamadan sonraki sezonları olacağı belliydi. Bu dizi için olmaz, zaten başroller de devam dizisi çevirmez. Bununla yetineceğiz artık.

 4. Zuhal says:

  merhabalar ben dizileri yeni izlemeye başladım çok hoşuma gitti neden her yerde aynı dizilerin çevirisi var diğerlerine yer verilmiyor raeng tawan, buang hong, king gor rah kah gor raeng gibi dizileri neden bulamıyorum

  • Deli Ajumma says:

   Farklı siteler farklı ülke dizileri çevirebiliyor. Çoğu en çok Kore dizisi çevirir. Sonra Japon , Tayvan, Çin ve Tayland. Tabii talebe göre şekilleniyor bunlar.Sizin söyledikleriniz daha çok lakorn sanırım. Türkçe çeviri arıyorsanız Tayvan drama sitesi çeviriyor Tayland dizilerini isteğe göre.

  • Nichu says:

   İyi akşamlar Ajumma,

   Secreter Kimle ilgili yorumunu okuduktan sonra “yalnız değilim” deyip bir yorum bırakayım diye düşündüm. FFMW’ i çok sevmiştim ama Kim’den bu sıcaklık geçmedi bana… Herkesin çok sevdiği diziyi ben ıkınarak bitirdim… Yalnız olmamak iyi hissettirdi 🙂

   Ben Crash Landing on You’yu hem çok klişe hem de klişelerden uzak olduğu için çok çok sevindim. Çiftin uyumu çok doğaldı. Sanki o masalın içinde yaşıyorlardı hep. Kadın zaten chebol kızı olmak için doğmuş 🙂 ne giydirdiler kızı … Dokuz canlı katil bey dışında ağır dram entrika olmayışı da güzeldi aslında. Artık izlerken içime afakanlar basıyor çocukluk aşkı, yapışkan ikinci kadın erkeklerden, çılgın kayınvalide klişelerinden… Ajummalar ve birlik elemanlarının hikayeleri çok şirindi. Hep tadında güldürdüler ve ağlattılar. Hepsinin hikayesinin bir parçası gibi hissettim ve hepsinin arkadaşı olmak istedim.

   Zavallı Alberto ve Dan… İkisinin hikayesi de son derece güçlüydü .. . Böyle bitmese dediğim sonlardan biri oldu.

   Çok özlüyorum bu hikayeyi, dediğin gibi Ajumma arada açılıp izlemelik yeni bir dizimiz oldu… Çok güzel oldu bence…

   • Deli Ajumma says:

    O giysilerden, reklamdan ne para götürdüler 🙂 Sadece o değil, Kuzey Koreli kicibenin de tüm giysileri markaydı 🙂 Tabii beylerin de. Ben de hala IG’da dizinin karelerine takılıp kalıyorum. Teşekkürler yorum için .

 5. sonyejin44 says:

  Ben aslında bu diziye Son Ye Jin için başladım.Yaş aldıkça (38) daha da güzel oluyor. Ama yukarıda da bahsedilen yüzde istemsiz oluşan o sırıtma sadece Son Ye Jin için değildi. Köylü kadınlar ,askerler ,bitmek bilmeyen vedalar, sıçan ve jung hyeok un abisi, Se ri nin annesiyle yaşadıkları derken her bölümde hem ağladım hem güldüm.Evet bazı mantık hataları vardı ama ben hepsini bu güzel dizinin hatırına görmezden geldim. Ama sonu böyle olmamalıydı. Her ne olusa olsun Alberto ile Dan a mutlu olmayı hakediyorlardı. Açıkçası senarist resmen bize Seri ve Jung Hyeok u birleştirdim Alberto , Dan a ve siz avucunuzu yalayın dedi. Tek eleştirim bu yöndedir.

  • Deli Ajumma says:

   Eve, t çiftlerden birini feda etti. Diğerini de yılda bir kere görüşmek üzere birleştirdi, ama buna da şükür 🙂

 6. sonyejin44 says:

  Kesinlikle öyle hiç yoktan iyidir ne yapalım artık bununla yetineceğiz?

 7. Mücahidem Şehide-i Cahide says:

  Uzun bir aradan sonra Kore Dizi izlemeye başladım ama
  Ben hani normalde oturup izleyen birisi değilim
  2 3 ay öncesinden Netfilix e düşmesini bekledim resmen
  Ardindan oturup 1 gece de bitirdim 1 gu 1 gece
  Yok Allahim bastan sona his sikilmadan keyofle izledkm
  Yani nasil desem
  Hala tadi damagimda ya o kadar guzel bir diziydi ki
  Yani hic bitmesin istedim

 8. eslem akar says:

  çok güzel bir diziydi .hala etkisinden çıkamıyorum. ama benim için sonu biraz hayal kırıklığı oldu. kuzey koreden korktukları için mi çifti evlendiremediler acaba ? 🙁

 9. Eslem says:

  Şimdi bu ikisi evlense İsviçreye yerleşse olmazmıydı ya. Güney koreye ne:(

 10. Papatya says:

  Harika bir anlatım olmuş. Diziyi yeni bitirdim ve çok sevdim. Son ye-jin’e bayılıyorum. Burada yine harika oynamış. Hyun bin ile uyumları da harikaydı.
  Sizin yazınız da en az dizi kadar harika olmuş, ellerinize sağlık. ?

 11. mnd says:

  selam ara sıra yazılarını okuyorum aslında yorum okuyup diziyi izleyip izlememe kararı ile gelsem de aşırı derecede büyük spoiler lar yiyeren gidiyorum diziyi sahne sahne anlatmak yerine dizi hakkında fikir belirtip spoiler yazını da baska bir baslıkta izleyen arkadaslar ile üzerine konusmak üzere olusturman daha iyi olur gibi. yalnızca fikir verdim ve spoiler alıp gidiyorum. yine de sık sık ziyaret ediyorum siteni sevgiler
  ??

  • Deli Ajumma says:

   Teşekkürler. Benim tarzım bu, genellikle diziyi izledikten sonra okuyanlar için yazıyorum. Ya da spoilerden rahatsız olmayanlar için. Sizin dediğiniz biçimde yazanlar daha çok. Spoilerdan hoşlanmayanlar da onları izliyorlar zaten. Dizi eğer polisiye , ya da gizem içeriyorsa, onun sürprizini bozmuyorum tabii. Tekrar teşekkürler ve iyi seyirler.

 12. Deli Ajumma says:

  Adam Kuzey Koreli ve esnek olmayan birini oynuyordu sonunda, ama aşık olunca çiçek gibi açıldı garibim 🙂

 1. November 9, 2023

  […] Dokuz bölümlük Netflix dizisi, Doona, ya da Lee Doona Bae Suzy ve Yang Se Jong’un başroılleri paylaştığı bir dizi. Yönetmeni Lee Jung Hyo benim beğenerek izlediğim pek çok dizinin de yönetmeni. Hangileri mi ? In Need of Romance 2012 , A witch’s Love , Criminal Minds ,Life on Mars , Romance is a bonus book ,Crash landing on you . […]

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

%d bloggers like this: