Bir Özgürleşme Öyküsü / My Liberation Notes

Aslında bu bir değil, birden fazla kişinin özgürleşme öyküsü, özgürleşme yolundaki süreçleri, tabii ne kadar özgürleşebiliyorlar onu izleyince göreceksiniz. Ama izlemeli misiniz? Kesinlikle izlemelisiniz, senarist konuyu ince ince örmüş çünkü, aynı My Mister’deki gibi. Dizi başlar başlamaz, ne kadar da My Mister tarzı dedim, sonra bir baktım senarist aynı zaten. Onu ne kadar sevmişsem, bu diziyi de o kadar sevdim. Park Hae Young yine çok sevdiğim Another Oh Hae Young’ın da senaristi.

Dizi Seoul’den uzakta Sanpo’da anne ve babalarıyla oturup Seoul’de çalışan üç kardeş ve onlarla yolu kesişen bir yabancının öyküsü. Üç kardeşlerden en büyüğü Lee El, ortanca kardeş Lee Min Ki ve en küçükleri Kim Ji Won. Esrarengiz yabancıyı ise Son Suk Ku oynuyor. Lee Min Ki en sevdiğim erkek oyunculardandır. Kim Ji Won!u da çok severim . Matrimonial Chaos’ta ise Lee El ve Suk Ku’yu partner olarak izleyip beğenmiştim. O zamandan beri bu adamcağız daha çok parlamalı diye düşündüğümü anımsıyorum. DP’de de vardı. O diziyi de sinir bozukluğundan bir türlü yazamadım, ikinci sezonu çekilecekmiş. İşte Suk Ku bu diziyle aradığım o parlamayı yakaladı, pançak pançak hem de. Hak da etti laf aramızda.

Bunalım kardeşlerden Lee Min Ki ise bu dizide onu daha önce hiç görmediğim kadar çok konuştu, adeta susmadı. Ama çizdiği o ilginç karakterle bence adını kdrama dünyasına yazdırdı. Çaresizliği, sıkışmışlığı, yeri geldiğinde haykırmayı, yeri geldiğinde de kabullenmeyi sadece yaşamadı, aynı zamanda yaşattı. Zaten severdim zatıalilerini burada hayran oldum oyunculuğuna.

Lee El’i ise Matrimonial Chaos ve Goblin’de izlemiştim. Bir de Kim Jae Wook ile olan dedikodularını biliyorum, ama burada oyunculuğuna daha yakından şahit oldum. Bir türlü aradığı erkek arkadaş ya da eşe sahip olamayan duyarlı, naif abla rolüyle benden aferin aldı.

Anne ve baba rolünü de deneyimli oyuncular canlandırıyordu.

Her bir karakterin iş ortamını, sıkıntılarını, arkadaşlık ve aşk ilişkilerini ayrıntılarıyla yazmış senarist. Her birimiz onların yaşadıklarının bir kısmını evde, iş yerinde mutlaka yaşamışızdır. Dizi sıkılmışlık, kapana kısılmışlık, çaresizlik, bir çıkış yolu arama, özgürlüğünü kazanma, birey olabilme, mutlu olabilme yolunda çabalama temalarını çok iyi yansıtıyordu. Böyle olunca insan kendini dizi karakterlerinin yerine koyup onlara yapılan haksızlığı kendine yapılmış gibi hissediyor, yeri geliyor niye tepki duymuyor diye sinirleniyorsunuz, yeri geliyor, “ Bırak şu adamı daha iyisini bulursun.” ya da “Bas istifayı bu ortam çekilir mi ?” diye söyleniyorsunuz.

Dizinin aşk yönü de çok yeterliydi bence. Abla ve en küçük kardeşin aşk ilişkisine daha çok yer verilmişse de Min Ki’nin bir türlü olamayan ilişkileri de iyi yansıtılmıştı. Min Ki’nin çevresindeki daimi arkadaşlarıyla olan ilişkisi ve Suk Ku ile bromansı da çok iyiydi. Bir yerde “Arkadaş seçmek için hiç şansım olmadı. Burada kim varsa onunla arkadaş olmak zorunda kaldım, yoksa bunların hiç biriyle arkadaş olmazdım dedi.” Bu beni çok güldürdü. Çoğu kişi için çok doğru bir gözlemdi çünkü.

Dizinin heyecan unsuru da Son Suk Ku’nun oynadığı karakterin gerçekte ne iş yaptığıydı galiba, ay sporcu mu, madalyası mı var, kadın mı satıyor, kumarbaz mı, birinden mi kaçıyor bir dolu tahmin yürüttük. Pek makbul bir iş yapmadığı belliydi de neydi ? Çiftlikte sebze toplayıp babayla lavabo yapan adam nasıl Rolls Royce sahibi olablirdi. Bir de adam ne içti yahu, sünger gibi çekti mübarek. Sessizce bakışlarıyla kendini ifade ettiği sahneler çok iyiydi. Ji Won’un oynadığı karakter de çok sık rastlanmayan, içe dönük, sessiz sedasız, çoğu kez tepki göstermeyen ama içten yanmalı motor gibi, kaynayıp duran bir kadındı. Suk Ku ile de çok yakışmışlardı bence.

Sonuç olarak demem o ki izlemeye değer bir dizi öneririm.

You may also like...

8 Responses

 1. Elvans says:

  Diziyi bugün bitirdim. İzlediğim kore dizilerinde ilk 5e girer kesinlikle. Çok beğendim. Herkesin kendinden birşeyler bulabileceğini düşünüyorum. Herkesin emeğine sağlık. Sizin de elinize sağlık ajumma 🙂

 2. Nigar says:

  Ah Acumma, çok sevdim yine yorumunu

 3. bahar says:

  ben de bugün bir yorumda, another oh hae young dizisi git gide artan ve karakter derinliği de içeren yapımların önünü açtı demiştim. Bu dizi de bence bu kategoride ve senaristi aynıymış sizin sayenizde öğrendim, senaristin diğer yapımlarına da bakayım :9

 4. Sümeyye Karaköse says:

  Hayır sonundan neden kimse bahsetmiyor 🥲 benim en çok kızdığım sahne son sahne; Bay Gu yine mi kızı bıraktı..? Bir önceki bölümde ‘yine ne yaparım bilmiyorum ama seni gerçekten sevdim’ dediğin de kıza, dedim bir şey yapacak, yapacak ama bu olmadı ahahhaja. Bıraktı mı kaçtı mı yoksa kaybettiği para yerine kendi parasını mı verecek? Kızımız mutluydu, mutluyum dedi çünkü Gu tarafından sevilmek ona yeter. Görmeden de sevenlerden ama Bay Gu neden bunu yaptı demekten kendimi alamıyorum Aşırı sinirleniyorum ahahhahaha Çok ağladım ama.
  Gerçekten yorulduğumda, ruh halim kötü olduğunda farkında olmadan tam ihtiyacım olan diziyi buluyorum. O kadar ağladım ki baştan sona kadar.. duygusuz biri olmadığım için, yazarın her sahnede gösterdiği şeyi hissettiğim için kendime sarılıp rahatlattım. Sorun yok, hala yaşayacaklarımız var, bu iki gün içinde istediğin kadar ağla ve yoluna devam et, dedim.
  Ama sonu yarım bıraktı hislerimi. Mi jeong her ne kadar mutlu olsa da, Bay Gu her ne kadar yaşamak için bir adım daha atacak gücü bulup korkusunu yenmeye kendini adamaya başlamış olsa da onları yan yana görmek istiyordum. Tek istediğim buydu. Deli Ajumma senin yorumun olsun çok istedim ve bulunca sevindim. Ama sende sondan bahsetmemişsin. Kendimi yarım kalmış gibi hissediyorum. Fikirlerini merak ediyorum. Lütfen geri dönüş yap Seviliyorsun 💖

  • Deli Ajumma says:

   Sonları özellikle yazmıyorum. Zaten çok spoiler veriyorum, bir de sonunu yazmayayım dizilerin diyorum. Dizi zaten klişe olmayan bir diziydi. Dolayısıyla evli, mutlu çocuklu bitmeyeceği kesindi. Ayrıca dizide bireylerin özgürlüklerini kazanma süreci işleniyordu. Ancak o zaman mutlu olacaklardı ve bence bunu gerçekleştirdiler bir ölçüde. Birlikte olmaksa birlikteler, birlikte olmasalar da mutlu olacaklardır artık. Teşekkürler, yeni dizilerde buluşmak üzere sevgiler.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

%d bloggers like this: