Ne olacak bu memleketin hali ? / Secret Forest / Stranger

Üstteki kadro daha dizi başlamadan Kore Dizi ve Film tutkunlarını heyecanlandıracak bir kadro. Bir dizinin içinde Bae Doo Na ve Cho Seung Woo varsa insanın beklentisi hemen yükseliyor. Bende de öyle oldu ve yanılmamışım. Sağlam kadro, sağlam senaryo, ivmesi son bölüme kadar düşmeyen bir dizi.

Korelilerin savcı saplantılarını size anlatmıştım. Pek çok savcı dizisi yazdım, ayrıca bir de Kore Dizilerinde Savcılar diye bir yazım var. Burada da başrol oyuncuları Bae Doo Na hariç savcı. Dizi Netflix’te de Stranger adıyla gösterime girdi. Dizinin başında her ne kadar kişi ve olaylar hayal ürünüdür ibaresi varsa da, dizinin gerçek hayattan alınmış olması izleyici sayısını yükseltmiş. Senarist Lee Soo Youn. Kendisi aynı zamanda yönetmen.

Başrol erkek daha önce God’s Gift 14 Days dizisinde dedektif rolünde izlediğimiz, pek çok da iyi filmi olan Cho Seung Woo. Kendisi aynı zamanda müzikal oyuncusu. Şurada kendisini Kore Müzikal Ödülleri Gecesinde Jeckyll performansında izleyebilirsiniz. Şurada da askerliğini polis olarak yaptığı dönemdeki bir gösteride şarkı söylerken. Kadın askerlerin kendisini dinlerken nasıl eridiğini görmek beni çok güldürdü. İngilizce telaffuzunun düzgünlüğü de şaşırttı.  Beyimiz bu dizide Hwang Shi Mok isimli dürüst savcıyı oynuyor.Yalnız aynı Jang Hyuk’un Beautiful Mind‘ında olduğu gibi bir ameliyat sonucu beyninin duygu ile ilgili kısmından ameliyat olmuş ve pek çok duyguyu hissedemiyor. Yine de Jang Hyuk’tan daha iyiydi. En azından arada gülümsedi.

Bae Doo Na’ya gelince Uluslararası ünlü kadın oyuncusu Kore’nin. Sympathy of Mr Vengeance’daki rolünü hala unutamam. Cloud Atlas’ta da oynadı. Shin Ha Kyun  ile de sevgiliydiler bir ara. Aynı zamanda model tabii. Çirkin kız diyenlere farklı bir çekiciliği var derim, Gong Hyo Jin gibi. Netflix’te Sense8’de de izleyebilirsiniz kendisini. Annesi de ünlü oyunculardan Kim Hwa-Young. Burada dedektif Han Yeo Jin’i oynuyordu.

Burada da Cloud Atlas için yapılmış bir söyleşi var. Bae Doo Na ve Jim Sturgess.

Dizi bu ikilinin ve etraflarındaki diğer polis ve savcıların iş dünyası, devlet ve bildiğimiz sıradan insanlarla olan etkileşimlerini dile getiriyor. Tabii ki rüşvet, skandallar, polis ve adli kurumların piyon olması ve arada dürüst savcı ve polislerin sistemle savaşmaları gösteriliyor.Diğer başrollerden Yoo Jae Myung ahjussi zaten hemen her dizide oyunculuğunu konuşturur. Reply 1988′deki müdür beyden derinliği olan savcı rolüne nasıl geçtiği sizi şaşırtacak. Strong Woman Do Bong Soon’da da kızın karısından dayak yiyen babasıydı anımsadınız mı ?

Yoo Jae Myung

Bir diğer savcımız beni en çok güldüreni oldu. Alavere dalavereci savcı Lee Joon Hyuk, her olayda kendisini kurtaracak yolu buldu mutlaka, Kulağı da çok delikti, her yere girdi çıktı. Bundan sonraki dizisi de Seo Kang Joon’un Are you human too ?

Ne piç kurusu savcıydı, insanı güldürüyordu ama.

Shin Hye Sun,  savcı Young Eun-Soo’yu oynuyordu. Zavallım hep babasının suçsuzluğunu kanıtlamaya çalıştı, savcıya da platonik olarak aşıktı sanırım. Ama savcımız kızcağıza köpek muamelesi yaptı resmen. Gerçi sonunda pişman da oldu ama kaç yazar.

Dizide aşk  ana konu değildi ama karşılıklı etkileşimler, dozu iyi ayarlanmış çekimler bizi heyecanlandırdı. İçimizden savcımız azıcık daha gülümsemeyi öğrense dedektifimizle çıksa dedik. Son soruşturmada savcının oluşturacağı kadronun başına dedektifin yazılacağını hepimiz biliyoruz. Eh bu kadarına da şükür bu kadar derinlikli bir adli / polisiye dizide. Artık savcı kızın verandasında yatar mı, başı ağrıyınca dedektifi çağırır mı, yine birlikte içerler mi, iki tek attıktan sonra birinden birinin evinde sabahlarlar mı bilemeyiz. Ama bunun olabilme olasılığı bile insanı heyecanlandırıyor. Cho Seung Woo Gong Hyo Jin ile bir romantik komedide oynasa tadından yenilmez, ama ağır takılıyor abimiz.

Gözüm üstünde 🙂

Tabii bu dizileri izleye izleye Kore adaleti, polisi, hükümet yetkilileri hakkında gerekli gereksiz bir çok bilgiye sahip oluyoruz. Yakında Türkiye’de yaptığımız gibi “Ne olacak bu memleketin hali ?” sohbetlerine başlamazsak iyidir.

Dizi müziği

You may also like...

3 Responses

 1. Nichu says:

  İyi akşamlar Ajumma,

  Teşekkürler bu diziyi yazıp denk gelme sebebim olduğu için.

  Doğrusu onlarca dizi izleyip başrol ikilisini bu zamana kadar pas geçmiş olmam talihsizlik olmuş resmen. Yazını okuyup Lee Joon Hyuk görünce hemen başladım. Ve beni de çok güldürdü karakteri.

  Ben iki sezonu peşi sıra izlediğim için ve ikinci sezonda özellikle emniyet ve istihbarat müdürlerini oynayan oyuncuları çok sevdiğim için hiç sıkılmadım. Özellikle Different Dreams de Hiroşi karakterini canlandıran oyuncuyu böyle bir yapımda görmek güzeldi. Gerçi sezonun temposunun ilk sezona göre düşük olduğu fikrine katılıyorum. Fakat ele alınan konu ve ele alınış biçimini sevdim. Ve hikayenin sağlam olay örgüsü , yan karakterlerin gelişimi harikaydı.

  Umarım üçüncü sezon haberleri doğrudur ve kesinleşir. Biraz daha Shi Mok gülümsemesi görmek için çok beklemeyiz.

  Ve umarım dizi hakkındaki fikirlerini yazarsın Ajumma, yazdıklarını okumak gerçekten çok keyifli çünkü.

  • Deli Ajumma says:

   Çok teşekkür ederim. Başroller yeteneklerini ispat etmiş oyuncular. Hele Bae Doona. Sınırları Kore’yi aşmış durumda. Eğer oyunculuklarını sevdiysen Cho Seung Woo’yı Classic filminde, Bae Doona’yı da Matrimonial Chaos’ta izlemeni öneririm. Hiroshi de gerçekten iyi oyuncu. Sevgiler.

 2. nichu says:

  Hemen listeme ekliyorum ajumma, şimdi baktım da Classic’in kadrosu şahane gerçekten ve sen sanırım yazmıştın bir çok dizide bu filmin sahnelerine atıf olduğunu. Gerçekten çok teşekkür ederim.

  iyi akşamlar, sevgiler.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

%d bloggers like this: