Kore Dizilerinde Ayakkabı Klişesi

Ayakkabı klişesi de ne oluyor diyenlere, ayakkabı giydirme, ayakkabı değiştirme ve ayakkabı bağcığı bağlama , sevgiliye ayakkabı satın alma eylemlerinin  toplamı diyebiliriz. Malum ayak bu gibi işlerde başlı başına bir fetiştir. Dolayısıyla ayak ve ayakkabı ile ilgili olarak pek çok film ve dizide benzer sahneler vardır.

İlginçtir bu tarz bir sahne benim dikkatimi ilk kez bir Kore Dizisinde değil, çok sevdiğim bir başka filmde çekmiştir. Robert Redford ve Barbra Streisand’ın The Way We Were filmi. Filmde bir ayakkabı bağcığı bağlama sahnesi vardır ki, çift birlikte yatağa girdiğinde bile o etkiyi yaratmamıştır. E Robert Redford’un da en yakışıklı zamanları, öyle hayran hayran izlediğimi anımsıyorum. Dün Jane Fonda ile oynadığı Our Souls at Night filmini izledik eşimle. Ne Robert Redford’u ne de Jane Fonda’yı tanıyabildi eşim. Kalp kırıcı tabii. The Way We Were film müziğine de bayılırım. İzlemek isteyenler için hemen tanıtımını koyalım.

Bu arada bu ayakkabı klişesinin yalnızca Kore dizilerinde değil Japon, Tayvan, Çin kısacası tüm uzak doğu dizilerinde olduğunu söyleyerek örneklere başlayalım. Hatta şu anda sonlarına yaklaşmakta olduğum Between dizisinde huysuz patron asistanının topuklularla yürümekte zorlandığını görünce ona spor ayakkabılar aldırıyordu.

Örneklere başlamadan önce Korelilerin ayakkabıyla ilgili çoğumuzun bildiği bir inanıştan söz ederek işimizi sağlama alalım. Eğer birisine ayakkabı hediye ederseniz o kişi sizden uzaklaşacak, kaçacak,  araya ayrılık girecek demektir. ( Özellikle de kırmızı ayakkabı )  O yüzden genellikle dizide birinin diğerine ayakkabı hediye ettiğini görürsek ” Eyvahlar olsun !” deriz. Ayrılık çanları çalmaya başlamıştır çünkü. Sırf bu yüzden ayakkabı hediye edilenin sembolik olarak bir miktar para vermesi istenirmiş.

Çoğumuzun izlediği BOF‘ta iç acıtıcı bir ayakkabı giydirme sahnesi vardı. Kız Gu Jun Pyo’yu  ( Lee Min Ho ) bulmaya Macau’ya  gidip de ağzının payını alıp,  geri dönmek üzere havaalanına geldiğinde ( Ay kıza silmek istediğim bir lekesin demişti öküz ) Gu Jun Pyo da ona aldığı ayakkabılarla geliyordu, ama ikinci erkek Ji Hoo ( Kim Hyun Joong ) ayakkabıyı çoktan kıza giydirmekle meşguldü. Oh olsun ! O sahne işte şurada var.

Genellikle beyaz yakalı işlerde topuklu ayakkabı olmazsa olmaz sanırım. Kızlar zaten ufak tefek karamürsel sepeti. İllaki o ayakkabılar giyilecek. Tabii o ayaklar yaralanır berelenir. Yara bereyle ilgili başka bir klişe yazımız var işte şurada. Neyse çoğu kez huysuz ama içten içe duyarlı patronlar bu yaralı ayakları tedavi eder, kızlara da ya terlik getirir, ya spor topuksuz ayakkabılar satın alırlar. Örneğin Jugglers dizisinin ünlü sekreteri başlarda hep topuklu ayakkabı giyiyordu, ama patronu bir süre sonra ona topuklu giymeyi yasaklamıştı. Sesinden de rahatsız oluyormuş. Kız pek rahat ettiydi. Hatta bunların aşkları ortaya çıkıp kız sürgün başka bölüme gidince yine topukluları giymek zorunda kalmıştı da, eski ayakkabılarını dönünce giyerim diye saklamıştı.

 

Baştan aşağı ayakkabıyla ilgili I do I do dizisinde Kim Sun Ah hamileyken minnak sevgilisi ayaklarıyla da ilgileniyordu tabii. Hatta devamlı topuklu ayakkabı giyen sevgilisine hamileler ve çocuklar için de ayakkabı tasarlayacağını söylüyordu.Doğmamış kızına ve annesine ayakkabılar yapmıştı.

Gong Hyo Jin ve Cha Seung Won’un the Greatest Love dizisinde de ikilinin bir skandalın ana noktası olan mor spor ayakkabıların giydirilmesi sahnesi vardır. Ayrıntıları diziyi izleyeceklere bırakalım, izleyenler ise zaten anımsamışlardır.

Bazen de ayakkabılar çift ayakkabısıdır. Heirs’in Kim Tan’ı ( Lee Min Ho ) ve Cha Eun Sang’ı ( Park Shin Hye ) ilk çift parçalarını aldıktan sonra Kim Tan’ın kız ve annesi için ayarladığı evi görmeye gitmişlerdi. Tabii sonra kız kaçacak ayrılık girecek araya, ayakkabı alırsan öyle olur 🙂

 

Bazen ayakkabı bağlama sahnesi o kadar estetiktir ki, diziyi tanıtıcı alameti farika fotoğraflardandır ve pek çok fanart’ı filan yapılır. DOTS‘taki sahne de öyleydi. Ben bile blogdaki yazıma o fotoğrafı koymuşum başlık olarak.

 

 

Bazen de ayakkabılar giyilmez, ama ilgi sevgi göstergesi olarak sembol olur. Another Oh Hae Young dizisinde yalnız oturan kızı kimse rahatsız etmesin diye evde erkek varmış gibi yapmak için kendi ayakkabılarını koymuştu Eric kızın ayakkabılarının yanına. Kızı da çok mütehassis etmişti bu.

Klişeyle pek  ilgisi yok ama diziden söz edince anımsamadan da edemedim. İkili ayrılınca kız hep ayağını sıkan yüksek topuklu ayakkabılarını giymeye başlamıştı. Ayakkabıların acısından başka bir şey düşünemesin diye.

Yine klasik sahnelerden biri olmasa da ayakkabı deyince ayak fetişinin akla geldiğini onaylayan bir sahne de My Love from The Star’da vardı. ( Ayakkabının aşkla bir ilgisi var yani, ya da tutkuyla ) Kızımız uzaylının ayakkabısını çaldığını varsayıyordu. Sonra da madem beni sevmiyordun, ne diye ayakkabımı çaldın kapının önünden diye hesap soruyordu. Komik sahneydi vesselam.

Lee Dong Wook’un Wild Romance dizisinde eski sevgili ve yeni sevdicek elleri ayakları bağlanıp havuza atılırlar. Lee Dong Wook da hesapta sadece birini kurtaracak. Tabii atlar yeni sevgiliyi çıkarır. Kız hata yaptığını düşünür. Ama olay başkadır, asıl kurtarmak istediği odur ve o kargaşada kızı ayakkabısından tanımıştır.

Dizilerde erkeklerin kızların ayakkabılarını bağladığı sahneler korumacılık ve erkek kuvvetini hissettirmenin bir yolu. Koskoca kadın ayakkabısının bağını bağlayamayacak mı ? Bağlar tabii, ama o zaman senarist ve yönetmen erkeğinin kadını sevip koruyup , kolladığının ipuçlarını nasıl verecek ? Böyle küçük küçük adımlarla işte. Big dizisi ve Gong Yoo ayakkabı bağlıyor :

Kyungjoon Da-Ran’ın ayakkabılarını bağlarken.Üstelik içinde minnak bir erkek var.

Bazen de sevgilinizin başına kötü bir şey gelir ve ona yardımcı olursunuz. Pretty Nuna who Buys Me food dizisinde manyak eski sevgilisi tarafından kaçırılıp trafik kazası geçirdikten sonra hastaneye gelen nunaya, giyinmesinde yardımcı olmuştu sevgilisi. O hastane sahnesi o kadar doğal, o kadar sevgi içeren bir sahneydi ki, aşkı anlatan en hoş anlardan biri olduğunu düşünüyorum ben. Ah Jung Hae In , minnoş ya !

 

Ayakkabıların topuğunun kırılması, sıkması gibi durumlarda erkeklerin sevgililerin ayaklarıyla ilgilenmesi tabii ki intim bir durumdur. Her zaman güzel olan Shin Min Ah’ın o gün ne kadar güzel olduğunun So Ji Sub tarafından vurgulanması bu sahnede olmuştu. Sonra da kankaları kızı eve götürmüşlerdi. Dizi mi, tabii ki Oh My Venus. 

Sanırım bizi hiç sevindirmeyen ayakkabı hediye etme sahneleri hediye ikinci erkekten gelirse oluyor. Ayakkabı ne kadar şirin olursa olsun, bir buruluyoruz. Al ayakkabını başına çal durumuna geçiyoruz. Fight For My Way‘de sonradan iyice şerefsiz çıkan ikinci erkek Mo Bin kızımıza ayakkabı hediye etmişti.

Bazen de koskoca kadınsınızdır ama o yaşınıza kadar hiç ayakkabı giymemişsinizdir. Neden mi ? Ayaklarınız yerine kuyruğunuz vardır da ondan. The Legend of The Blue Sea‘de Jun Ji Hyun’un giydiği o güzel yeşil ayakkabıları anımsıyor musunuz? 1140 dolarmış onlar.

Bazen de hediye sevgiliye değil kankaya olur. School 2013 ve sevimli ikili.

En sıradışı ayakkabı giydirme sahnelerinden biri de Ms Perfect, Perfect Wife dizisinde var. Bu kez işler değişmiş nunamız genç başrolün ayakkabısını bağlıyor. Çocuk da zaten bu sahneden sonra iyice vurulduydu nunaya.

 

Ayakkabılı çok sahne var, ama ben bu yazıyı çok sevimli bir fotoğraf ile kapatmak istiyorum. Gelinlik altı spor ayakkabılar Because this is my first life dizisinden. Klişe düğün ayakkabılarından farklı ve akılda kalıcı. Ayakkabı giydireniniz, bağcığını bağlayanınız çok olsun yorobun.

You may also like...

5 Responses

  1. Ayyy dots daki o efsane sahne eminim hepimizin aklina kazinmistir?.Guzel şeyler bunlar vesselam?

  2. bülent says:

    konu çok yavaş ilerliyor. 7. bölümde bıraktım.

  3. Bülent says:

    Şu yüzbaşı ile doktorun dizisi Balkanlardaki ÜRK ülkesinde geçen . Deprem den sonraki bölümü izleyip ara verdim

  4. Bülent says:

    MY love From this stars. Harika bir diziydi 10 üzerinden 10 vermiştim. Özellikle hastane sahnesi. Do min jo nun hatunu hastene götürmesi orada doktordan önce teşhis koyması çok komikti.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

%d bloggers like this: