Dokuz Kuyruklu Modern Tilkiler / Tale of the Nine Tailed

Kore mitolojisinde önemli bir yer tutan gumiholarla ilgili çok şey okudum şimdiye kadar. Bu konuyu ele alan dizileri de biliyorum. Hatta My Girlfriend is a gumiho’ya da başlamıştım, ama bitirememiştim. Keza Lee Seung Gi’nin gumiho olduğu Gu Family Book’a başlayıp, onu da yarım bıraktım. Bilimkurguları seviyorum da konu fantastik olunca yarım bıraktığım dizi çok olabiliyor. Bu kez Lee Dong Wook’un gumiho olacağını duyunca, yanında da bonus Kim Bum’un oynadığını görünce “Belki bu diziyi yarıda bırakmayabilirim, bir deneyeyim.” diye düşündüm. Ama çok zorlandım yine bilesiniz. Üstelik kadro hep sevdiğim oyunculardan oluşuyordu. Buna rağmen ahlaya oflaya, “Ay çok saçma ya !” diye diye bitirdim. E mantık ararsan Goblin de fantastikti, ama onda sıkılmamıştım. Oradaki Goblin karakteri de, Lee Dong Wook’un oynadığı cosıng saca, azrail karakteri de hoşuma gitmişti. Peki konunun ele alınış biçimi mi hoşuma gitmedi, senaryo mu bilemiyorum, ama zor bitirdim resmen !

Tabii senaryo ile zerre ilgilenmeyince insan farklı noktalara takılıyor. Ben yine de izleyeceklere senaryodan söz edeyim biraz. Dizinin iki ana karakteri aslen gumiho. Yani dokuz kuyruklu tilki. Lee Dong Wook orman ruhuymuş. Bir insana aşık olup işleri karıştırınca kovulmuş, cezasını düzen dışına çıkan gumihoları yakalayarak çekiyor. Bir yandan da aşık olduğu kadının yeniden doğmasını bekliyor. Kim Bum yarı insan, yarı gumiho üvey kardeş. Ağabeyi ile aşk nefret ilişkisi içindeler. Terk edildiğini düşünüyor. Kızımız da çocukluğunda ailesini tuhaf bir kaza sonucu kaybetmiş. Ölmemişler ama kaybolmuşlar. Olayın içinde gumiholar ve başka yaratıklar var. Bu tarz olayları didikleyen bir TV yapımcısı. Gumiho ile yolları kesişiyor, kız tabii ki gumihonun sevgilisinin reenkarnesi. Ama imoogi ( Bu da Kore ejderi ) adlı bir başka yaratık tarafından geçmişte de zamanımızda da ele geçirilmiş. Tabii ortalıkta başka gumiholar, öte dünya görevlileri şunlar bunlar var, dizimiz fantastik ya. Dizi baştan sona gumiholar, imogi kavgası, bu arada ana çiftin aşkı ki bir gumiho hayatı boyunca tek kadını severmiş, erkek başrollerin bromansı ile geçti.

Bizim gumiholar modern yaşama çok fazlaca uyum göstermişlerdi. İşte içtikleri kahve çeşidinden, dondurma türüne kadar tikiydiler. Ama reklam da lazım değil mi ? Ben tabii kızın içinden imoogi mi çıkmış, gumiholar nasıl mı savaşmış onlara bakmak yerine Lee Dong Wook’un saçları hangi ton kızıl ? Acaba farklı tonlarda mı boyadı, yoksa ışık vurunca mı bu renk oldu ?? Kesim nasıl filan onları inceledim. Tilki ya bu, kızıl olmalı tabii, ama farklı anlarda da hep farklı tonlar gördüm.

Jo Bo Ah iyi oynuyor. özellikle imoogi olduğu zamanlardaki performansını beğendim. Ama çift ilişkisi bence hiç kimya içermiyordu. Ne öpüştüklerinde, ne yatağa girdiklerinde, ne flört ettiklerinde aşk hissi almadım.

Yani aslında erkek başroller arasındaki bromans esas çift aşkına bin basardı. Artık Kim Bum’un oyunculuğundan mı, senarist bromans üzerine mi çalışmıştı bilinmez, kardeşlerin arasındaki ilişkiyi izlemek benim daha çok hoşuma gitti.

Dizide yan roller de deneyimli oyuncular tarafından oynanıyordu.

Üstte gördüğünü Lee Tae Ri evet. İmoogi’yi oynuyordu kendileri. Extraordinary you’dan sonra onu başka bir dizide görmek istiyordum, iyi oldu.

Kim Bum’un köpeğinin reenkarnasyonunu oynayan velet pek sevimliydi. Onun sahneleri gelsin diye bekledim.

Dizide Prison Playbook keşi Lee Kyu Hyung da misafir oyuncuydu.

Konu Lee Dong Wook olunca senarist ve yönetmen fan servisi yapmadan duramıyor. Neymiş kavga etmişmiş de, yaralanmışmış, siz onu benim külahıma anlatın.

Burada da dondurma yiyor hesapta, maksat başka halbuki 🙂

Fakat kırmızı şemsiyeli halleri çok komikti, karizma yerle bir, bence yani.

Söylemeden edemeyeceğim. Bence Lee Dong Wook’un göz estetiği çok kötü. O göz kapakları kat kat duruyor, hiç doğal değil. Her baktığımda aynı şeyi hissediyorum. O kadar para dök, sonuç bu olsun.

Şimdi efendim, henüz izlemeyenlere spoiler vermiş olmayalım ama, dizi finali de pek çok kişiyi şaşırtmış. Herkes “Şöyle olduğu için mi böyle oldu, yok aslında şöyleydi de o yüzden böyleydi.” filan tartışıp duruyor. Yani ben zaten başından senaryoyu eleştirmeyi bırakmış, işin goygoyuna düşmüştüm, o yüzden finale de takılmadım. Boş zamanınız varsa, ya da benim gibi kafa boşaltmak için dizi izliyorsanız, fantastik öyküleri de seviyorsanız, izleyiniz efendim. Ben bir daha gumiholu dizi izler miyim, e çok hoşlandığım oyuncular oynuyorsa belki izlerim, böyle dedikodusunu yapmak için yani. Doğuştan kızıl olduğumdan benden de iyi gumiho olurmuş. Zamanında “Kafasında kırk tilki dolaşır, kırkının da kuyruğu birbirine değmez.” dedikleri de olmuştur hakkımda. Şimdilerde tilki illustrasyonları çizmekle yetiniyorum sadece, güzel hayvanlar aslında.

Dizinin full albümü de şurada.

You may also like...

24 Responses

 1. Kiperg says:

  Diline sağlık ajummacığım ben de hiç sevmedim fevkaladenin fevkinde saçmaydı, dizinin son 2 bölümü biraz daha duygusal geldi, o kadar. 3. Bölümde bırakmayı çok düşündüm de aynen söylediğin gibi LDW hatırına dayanmaya çalıştım..belki de bu kadar mitoloji alışkın olduğumuzun dışında kaldı. Ki Goblin en sevdiklerimin arasında olduğu halde.
  Lee Dong Wook’u seyrederken ben de estetiğinden rahatsız oldum, bence de kötüydü gözü, küçücük kalmış burnu, aşırı dolgulu yanakları..battı bana da.
  Lee Tae Ri’yi de gözüm çok yadırgadı, sarışın halini daha mı çok sevmişim acaba?
  Ben yine de bu tür egsantrik mi denir, ezoterik mi, yoksa sadece gizemli mi neyse bu tür konuları seviyorum, özellikle içinde bulunduğumuz günlerde iyi gidiyor,kafa yormadan, olduğu gibi kabullenerek, tabi iyi yönetilmişse.
  Analizlerinin amansız bir takipçisiyim, teşekkürler.

 2. Neva says:

  Kızıl saçı boya olduğu için yikandikca akıyordur.Bir markanın yoğun bakırı bile fazla bekletirsen farklı sonuç veriyor.Bence dizi çekilirken bir kaç kez boyanmış.Diziyi bıraktım ben olmadığı hafta.Dizi sadece görsellik hikaye yok.Dizinin ilk bölümlerinde adaya gidip ellerinde saçla ölenlerin hikayeye ne kattığını çözemedim.Dizi uzasın konu olsun diye bir şeyler yazmışlar.Gu family yi bende yarım bıraktım ama düşününce o daha güzeldi sanki.Vazgectim gumiholardan ,ben artık dedektifli ,polisiye ve geçmişteki kişiyle konuşulan dizileri seyredecegim.

  • Deli Ajumma says:

   ahaha evet öyle olmalı. Ben de izlemiş olayım diye izledim, başrolleri sevmeseydim hiç izleyemezdim.

 3. Hey says:

  Dizi hakkında sevdiğim tek şey bromansleriydi valla. Gerçekten çok haklısınız. Dizinin sonunu da anlamsız buldum ama takılmadım bile zaten anlam aramadığım için. Klişelerin klişesi bir fantastik diziydi.

 4. Hey says:

  Ha bir de ilk defa çok kötü durmayan bir göz rengi gördüm kore dizilerinde. Gu family book ve baika nice fantastik dizilerinde kullandıkları göz rengi yüzünden gülme krizlerine girmişliğim var ama bunda sırıtmıyordu.

 5. Nejla Taşçı says:

  Nirvana İn Fire’ı izleyin.Çin dizisi bilemiyorum saray entrikası sever misiniz?

 6. ahyoka says:

  Diziyi izlemek içimden gelmiyordu sadece Kim Bum için bir an düşünmüştüm ama artık izlemem. LDW bu dizide gözüme hiç karizmatik gelmedi ya benim. Goblinde kıyafetleri, saçı, şapkası aşırı cooldu. Burdaki kızıl saçları battı bana ve estetiği bence de kötü sanki gittikçe michael jackson gibi oluyor.

 7. Nichu says:

  İyi akşamlar ajumma,

  Umarım iyisindir.
  Dizi hakkındaki fikirlerine tamamen katılıyorum. Ne oyuncular uğruna ne diziler izliyoruz. İtiraf etmeliyim ki bu sefer finali ileri sararak izledim. Wook beyin kızla olmayan kimyası beni resmen diziden soğuttu. Kim Bum hatrına bitireyim demiştim de keşke demeseymişim.

  Son zamanlarda izlediklerim içinde kairos ve sky castle’ı sevdim. Penthouse’u “ekranının içine dalıp hangi karakteri döverim önce acaba ?” diye izliyorum. Hiç öyle acayip bir Kore dizisi izlememiştim.

  Ajumma, rica etsem benim için insanı gülümseten, entrika ile yormayan bir dizi önerebilir misin?

  • Deli Ajumma says:

   Var öyle naif diziler aslında ilk aklıma gelenler Weightlifting Fairy Kim Bok Joo, One Percent of Something, When the Camellia Blooms,aile dizilerinden Once again, My father is strange,Fight for my way,One more happy ending,Strong woman Do bong Soon.

 8. Nichu says:

  Günaydın ajumma,

  Tavsiyelerin için teşekkür ederim. İyi bir okurun olduğum için yazdıklarının tümünü izlemiştim. Hepsi çok sevdiğim ve zaman zaman açıp sevdiğim sahnelerini hatırlamak istediğim diziler…

  Güncel dizilerde de ilgimi çeken pek bir şey olmadığı için bu ara en iyisi biraz film izlemek galiba.

 9. davinciresolve says:

  https://www.youtube.com/watch?v=WfDcCUMOhpc&t=1s
  rica etsem bana destek olur musunuz

 10. Pemberella says:

  Hhaha diziyi izlemiş birisi olarak dizi yorumunuzu okumak çok hoşuma gitti çok eğlendim. Aksine ben diziyi çok sevdim ama o kadar sevmeme rağmen üzerinden çok uzun süre geçmesine rağmen hala final bölümünü izleyemedim annem benden önce bitirdi ve dizinin hepsini anlattığı için de olabilir ahahahah. Bu arada bende sizin kadar iyi olmasam da bir kaç dizi yorumu yazdım, inceleyip yanlışlarımı doğrularımı söylemeniz beni çok mutlu eder, sağlıcakla kalın 🙂

 11. bornfreeone says:

  Ajumma merhaba, incelemelerinin takipçisiyim ve itiraf etmeliyim ki uzun zamandır izlediğin dizilere şans veriyorum izledikçe fazla seçici olma hastalığına kapıldım heralde eskisi gibi sarmıyor ve zevkine de güveniyorum açıkçası. Sen izlemişsindir bi bildiğin vardır diyerek başladım bu diziye de 😅 Sonlarda beni de darladı açıkçası ve finali beni aşırı sinirlendirdi. Imoogiyi haklı çıkaran bir sondu. Kardeşi öldü diye aylarca ağlayan ve canını veren kardeşi sadece gülümseyerek anımsamak, ne bileyim. Bu hikayede yanan Kim Bum oldu🥲 Diziyi de sırtlamıştı halbuki.

  • Deli Ajumma says:

   Dizinin bir de ikinci sezonu olacakmış, kadın oyuncu hariç daha eski zamanları ele alacaklarmış, bakalım bekliyorum 🙂 Çok teşekkürler okuduğunuz için 🥰

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

%d bloggers like this: