Eşiniz ya da erkek arkadaşınızla izleyebileceğiniz Polisiye diziler

Kore dizilerinin karşısından ayrılamıyor musunuz ? Bu erkek arkadaşınızı ya da eşinizi giderek sinirlendirmeye mi başladı ? Onu da Kore dizilerine alıştırma zamanı gelmiş de geçiyor demektir. İlk izleteceğiniz dizi nuna romans ya da fantastik , romantik filan bir diziyse, anında sıkılıp karşısından kalkması olası. Hele de ilk sahnelerden biri başrol kızı sırtta taşıma, ya da ayakkabısını bağlama sahnesiyse, ömür boyu sizle dalga geçmesine hazır olun. O yüzden sevgili Kdrama severler, konuya polisiye , aksiyon dizileriyle giriş yapmanızı tavsiye ederim. Hele de seri katilli filan bir diziyse, başarı oranınız artacaktır.

Bugün önereceğim dizilerden ilki Gap Dong tam da böyle bir dizi. Bizim için hep Oska olarak kalacak Yoon Sang Hyun, Kim Min Jung, Kim Ji Won ve seri katilimiz Lee Joon’dan oluşan oyuncuları ve Hwaseung seri katil cinayetlerinden esinlenerek yazılmış konusuyla ilginç dizilerden biri. “Uzun diziden sıkılırım ben!” diyen beyler için aynı seri katil cinayetlerini işleyen Memories of Murder filmini de önerebilirim. Cinayetler ilgilerini çekerse, ardından da diziyi izletirsiniz.

Yine aksiyon severlerin hoşuna gideceğini umduğum bir diğer dizi. Bad Guys. Dizinin ikinci sezonu da çekildi. Bir dedektifin olayları çözmek için hapisteki suçluları çıkarıp kullanmasını anlatıyor. Çoğu aksiyon filminde gördüğünüz Ma Dong Seok bu dizinin başrollerinden.

Bu arada unutmadan fantastik diziler içinde söz ettiğim Signal, The Tunnel ve Life on Mars da bu yazımın içinde yer alması gereken dizilerden. Fakat ben polisiye sevenlere önce normal bir polisiye önermenizi, sonra fantastik polisiyeye geçmenizi tavsiye ederim.

Önümüzdeki günlerde ikinci sezonunu izleyeceğiniz The Stranger , diğer adıyla Secret Forest Bae Doona ve Cho Seung Woo’lu kadrosuyla elini sağlam tutmuş.

İçinde en sevimli seri katili barındıran Hello Monster çekici kadrosuyla sizi bekliyor. Seo In Guk, Park Bo Gum, Do, Jang Nara ve Choi Won Young sizi sürükleyici bir diziye çekecek.

Voice 3 sezonluk serisiyle seri katil tarzı bir polisiye yine. Ben ilk ikisini izledim, üçüncüye başladım ama o ara çok yoğundum, yarıda bıraktım. İlk iki sezonun seri katilleri de beni çok çekti. Tam da bunları yazarken bir seri katiller yazısı yazsam mı diye düşünmeye başladım. İşte Voice 1 ve Voice 2 dizileri linkleri.

Alavere dalavereli sevimli dizi Squad 38‘i de öneririm aksiyon severlere. Ma Dong Seok ve Seo In Guk bromansını merak edenler mutlaka izlesin.

Shin Ha Kyun ve Yu Jung Sang’ın oynadığı Pied Piper bir müzakerecinin öyküsünü anlatıyor. Shin Ha Kyun’un Luther uyarlaması Less Than Evil’i de var, ama ben orijinalini tercih ettiğim için izlemedim.

pied.png

Innocent Defendant, ya da sadece Defendant Ji Sung’un oynadığı polisiyelerden . Dizinin yarısından çoğu hapiste geçtiyse de ilginç bir diziydi.

Defendant yazarlarından Choi Soo Jin’in daha eski bir dizisi de City Hunter’dır. Her ne kadar dizi finali beni mutlu etmemiştiyse de dizi süreci hoşuma gitmişti.

Yine Jang Hyuk’lu bir seri katil dizisi Tell me what you saw, en son izlediklerimden. Soo Young ‘ın sıradışı yeteneği ile seri katilleri izleyen ekip ilgiyle seyrediliyor. Bu dizi de bir OCN dizisi. Genellikle polisiye dizileriyle ünlü bu kanalın dizilerini kaçırmamaya çalışıyorum ben.

Gamzeleri partnerinizin pek ilgisini çekmeyecekse de Kim Sun Ho ve Moon Geung Young’lı Catch the Ghost konusuyla ilgisini çekecektir.

Watcher Han Suk Kyu ve Seo Kang Joon ‘lu bir OCN dizisi. Nedense son zamanlarda romantik dizilerini izleyemediğim Seo Kang Joon’u bu dizide sevmiştim ben. Han Suk Kyu’ya söyleyecek bir söz yok zaten.

Covid salgınının ilk günlerinde neredeyse TT olan dizi Terius Behind Me de esprili yapısıyla izlenebilir. Bilmeyenlere de bak covid mikrobundan başlamadan söz eden dizi dersiniz 🙂

Dizi çok aslında, hem ben de hepsini izlemedim. İşte başrollerine olan derin sevgim ( ! ) nedeniyle izlemediğim Vagabond ve Black gibi diziler var örneğin. Yine o nedenle izlediğim halde burada önermediğim The K2 gibi diziler de var. Yapı olarak polisiye ya da aksiyon içine girmese de, mekan olarak bir hapishanede geçen, derinlikli dizilerden hoşlanan, senaryoya önem veren erkeklere izletebileceğiniz ve benim kdrama tarihimde ilk beşe girecek dizilerden olan Prison Playbook ile son vermek istiyorum listeye. Her bir karakterini hala anımsıyorum. İzleyin, izlettirin.

You may also like...

7 Responses

  1. Neva says:

    Polisiye kategorisinde The devil izliyordum ki rainle bir dizisi varmış kızın ona geçtim.Lee joon un da 50 bolumluk aile dizisini seyrettim önce ama Gap dongu bir ara seyredecegim.Vampir dedektif daha güzel gibi sanki.Lee joon ginin tarihi dizilerini o kadar sevdim ki criminal mindse bakamıyorum.Yeni dizisini bekliyorum artık.Evet sonuç olarak ben polisiye Kore dizisi sevmiyormusum.Polisiye olarak sevdiğim Agatha Christie romanlariymis.

  2. bülent says:

    squad38 . terrius bwhind me.Catch the Ghost. Vagabond bunlar gı izlesim. gerçekten güzrl. özellikle wagabond

  3. Tamarix says:

    Ajumma seo in guk nerelerde ya 🙁 ortalıktan kayboldu resmen en son askere gitmedi diye linç yemişti galiba ondan mı gözükmüyor etrafta?

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

%d bloggers like this: