Bunlar erkekse, bizimkiler ne dedirten Romantik Kore Dizileri Listesi

Son zamanlarda evlenemeyen kızlar bu diziler yüzünden evlenemiyor söylemedi demeyin. Kocası olan kadınlar da bu diziler yüzünden kocalarına bakıp, kafa sallayıp, cık cık yapıyorlar. Başrol erkeğin öküz olduğu dizilerde bile ikinci erkek sevilesi oluyor çünkü. Nerede öyle arabadan , motosikletten korumalar, ufacık tefecik yaraya bir saat pansuman yapmalar, ayakkabı sıkmış diye ayaklara masaj yapıp, çıkarıp kendi ayakkabısını vermeler, yorulmuş, sarhoş olmuş diye sırtta taşımalar. Bir de içki mi içtin, ayağına olmayan ayakkabıyı niye satın aldın, sağa sola bakacağına yola bak, salak mısın diye üste papara yersin burada, ahhh ah ! **

Aşk yoğun on on beş diziden söz ederken bunların sıralı olmadığını söyleyeyim önce, sonra da ağırlıklı fantastik, nuna romans, tarihi dizi, aile dizisi gibi aşk da içeren dizileri ayırdığımı belirteyim . Onlar için ayrı başlıklar açacağım çünkü. Tabii dün yazdığım eski dizilerin hepsi romantik diziler, onları da anlattığım için es geçtim bugün.

Bugünkü dizilerin içinde tek fantastik yanı da olan dizi Another Oh Hae Young. Benden romantik dizi önerisi istendiğinde hemen aklıma gelen dizilerden. Başrollerini Eric Mun ve Seo Hyun Jin’in oynadığı bu dizinin senaristi incelikli yazım tarzı ile ilgimi çekiyor. En sevdiğim dizilerden My Mister’ın da yazarı çünkü. Park Hae Young. Dizide aşkın her aşamasını görebilirsiniz, kabullenmeme, tutku, ayrılık, kavuşma 32 kısım tekmili birden. Duyguyu geçiren iki iyi oyuncu da dizinin güçlü yanlarından.

Another Oh Hae Young

Eric demişken hemen Eric’in bir başka dizisinden de söz etmem kaçınılmaz oldu. Discovery of Romance. Jung Yu Mi ile oynadığı bu dizi aslında I need Romance serisinin bir parçası olarak da alınabilir bence. Çünkü yazarları aynı. Hatta son dizilerden Romance is a bonus book’u da aynı yazar yazmış. In Need of romance olarak da geçen bu seriyi romantik Kore dizileri başlıklı bir yazı yazarken önermemek anlamsız. I need romance 1, I need romance 2 ve I need romance 3, hepsi ayrı ayrı ilişkileri ve aşkı, birliktelikleri sorgulayan, klasik, klişe Kore dizilerinden de az biraz farklı diziler. Bunlarda yatak sahneleri görebilirsiniz, başrol kız sevgilisinden ayrılıp ikinci erkekle beraber de olabilir, siz ay onu mu seçecek bunu mu diye şaşıp şaşıp kalabilirsiniz. Benim sevdiğim daha gerçekçi dizilerdendir bunlar.

Discovery of Romance

I need romance 1

I need romance 2

I need romance 3

Beloved Eun Dong çocukluktan başlayan bir aşkı gençlik ve olgunluk safhalarında farklı çiftlerle işleyen bir dizi. Joo Jin Mo’nun Frozen Flower filmindeki imajını silip süpürmüştür gözümde. Her safhası ayrı sevimli, her safhadaki oyuncular ayrı yeteneklidir. Böyle aşk olur mu, böyle adam olur mu diye diye izlediğim bir dizidir.

Oh My Venus biz Kore dizisi izleyicilerinin aklında en çok evlenme teklifi sahnesiyle kaldı bence. Hala o sahneler paylaşılır, ay bize de böyle evlenme teklif eden olsa diye iç çekerek anımsanır. Tatlı bir romantik komedi dizisidir. Güzeller güzeli gamzeli Shin Min Ah ve karizmatik So Ji Sub da dizinin artılarından. Yan rollerde Sung Hoon ve Henry gözlere ziyafet ve sevimlilik unsuru olarak arz-ı endam etmekteler.

All about My Romance Shin Ha Kyun ve Lee Min Jung’un nefret ile başlayıp tutku ile devam eden aşk hikayesini anlatır. Zıt görüşlü iki politikacının birbirine aşık olma sürecidir ve bence çok mu çok tatlıdır.

Fight for My Way kanka olan iki kişinin sonradan aşık olma sürecini anlatan bir dizi. Kadın erkek arkadaşlığı olur mu’yu sorgulatan diziler pek çok , örneğin hemen aklıma Lee Jin Wook ve Ha Ji Won’un The Time we were not in Love’ı geldi. Ama Fight for My Way ondan daha güzel. Dahası benim Park Seo Joon’u en çok sevdiğim dizi. Kim Ji Won’da çok tatlı. Ko Dong Man karakteri benim en gerçekçi bulduğum, sıradan erkek karakterlerinden biri.

One More Happy Ending Jung Kyung Ho ve Jang Nara’nın oynadığı ilkokul arkadaşı iki çiftin yıllar sonra tanışmasıyla başlayan aşk hikayesini anlatıyor. Jung Kyung Ho yine burada “Ne erkekler var Allahım!” dedirten türde, duygusal ve korumacı bir erkek. Çok komik sahnelerin de olduğu dizi yan rolleriyle de ilgi çekici.

Listenin ana dizilerinden olmasa da hemencecik burada bir parantez açıp Jung Kyung Ho’nun daha eski bir dizisinden söz etmek istiyorum. Falling For Innocence. Zamanınız varsa burada da çok sevimlidir kendisi. Elinde şekeriyle sizi bekliyor 🙂

Yine eskilerden sayılabilecek Healer’ı da öneriyorum ki Ji Chang Wook’un en sevdiğim dizisi olma özelliğini koruyor hala. Başrolü Park Min Young ile paylaşmıştı.

Healer POSTER.jpg

Dizi pek çok ama ben son iki diziyi yazayım. İlki Jealousy Incarnate. Jo Jung Suk ve Gong Hyo Jin ikilisinin dizisi. İkinci erkek olarak Go Kyung Pyo var. Bir öküz erkekten aşık erkeğe dönüşüm öyküsü. Eğlenceli de bir dizidir. Göğüs kanserine dikkat çekme gibi bir amacı da var.

Son dizi ise eskilerden, ama benim hem başrol uyumu hem de itmeli çekmeli tarzından dolayı sevdiğim bir dizi . Hotel King . Lee Dong Wook’un en çok sevdiğim dizisidir, kötücül karakterler daha çok yakışıyor bence kendisine. Partneri de Lee Da Hae.

Bu arada psikolojik diziler başlıklı bir yazı da yazacağım için çok sevdiğim bazı dizileri burada vermiyorum. KMHM ya da It’s OK That’s Love gibi.


Crash Landing On you, When Camellia Blooms gibi dizileri de yazmıyorum, çok güncel olduklarından zaten pek çok kişi izlemiştir onları diye düşünüyorum.

Dediğim gibi Romantik dizi sınırları içine girip tarihi, fantastik, doktorlu, hukuklu, polisiye, aile dizisi, nuna romans filan olan başka dizileri farklı başlıklarda ele alacağım, yok W niye yok, Strong Woman Do Bong S. niye yazmadın, Something in the rain’i sevmedin mi filan demeyin, hepsi sırayla 🙂

** Başlığı görünce yobo alınıp, “Böyle yazıyorsun herkes beni düşüncesiz sanacak.” dedi, Allah’a şükür kendisinin ayakkabımı bağlamışlığı da, çok sakar olan bendenizi düşmekten, kalkmaktan kurtarmışlığı da vardır. Romantik yanları da benden çoktur. Hani demem o ki sözüm meclisten dışarı.

You may also like...

9 Responses

 1. dilek says:

  favorim . discovery of love. eric mun ? ve evet ? gerçekten de bu diziler eteafımızdaki tüm insanları sorgulatıyor ?

 2. Nilay says:

  Çok güzel öneriler, notlarımı aldım
  Teşekkürler,

 3. Neva says:

  Another oh hae young ,eric hep oldugunu goruyor ya ,olecek diye seyretmedim bir yerden sonra.En son sacakli abla hamile kalmisti.Yoksaki diziyi sevdim.Gecen hafta bad guyda kim nam gil oldu dizinin butun guzelligi mahvoldu pisman oldum seyrettigime.Hotel king yangindan sonrasini seyretmedim.Uzun dizilerde son bolumlerde dizi bitecek diye mi ne bitirmiyorum.Jo jin mo nun ,ji sung un karisiyla bir dizisi vardi o dizi cok guzeldi.Eun dong u seyretmeyi dusunuyorum.

  • Deli Ajumma says:

   Eric ölmedi 🙂 Queen of the game’i diyorsun, intikam dizisi. Onu izlemedim ama belki izlerim bir ara.

 4. Fahrenheit says:

  Cunning Single Lady’ yi de çok sevmiştim ben , liste de çok güzel olmuş, ellerinize sağlık 🙂

 5. Alya says:

  Eline sağlık. Güzel bir liste olmuş. Psikoloji temalı olanları özellikle merakla bekliyorum.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

%d bloggers like this: