Kore Dizilerinde En Çok Yapılan Ev İşleri

Böyle bir konuda yazmak da ancak benim gibi bir ajummanın işi olabilir diye düşündüm. Neden ? Çünkü çalışan bir kadın da olsanız, mutlaka ev işi yaparsınız, bu da sinir bozucu bir biçimde her gün zamanınızın önemli bir bölümünü alıp, götürür. Hele benim gibi takıntılı yanlarınız varsa, bazen bu can sıkıcı  hale bile  gelebilir. Eşiniz sizi bekliyordur, dışarıya çıkacaksınızdır, ama “Dur bir sileyim evi, ondan sonra çıkalım”, ya da “Şu bulaşıkları toparlayayım da sonra” dersiniz. Gerçi şimdiki  gençler, eğer imkanları varsa yaptırmayı ya da eşleriyle bölüşmeyi tercih ediyorlar, ama genel geçer davranış kalıbı, işten döndükten sonra kadının mutfağa girmesi, erkeğin ise eline kumandayı alıp TV başına geçmesini içerir. Şimdi eşime haksızlık etmeyeyim. Bankacıyken full, öğretmenken de part time yardımcı olmuştur. Öğretmenlikte daha az çalıştığımı düşünerek tabii. Halbuki evde olsanız da işiniz bitmez öğretmenseniz. Şimdi  oğlanı büyütürken de  çok yardımcı oldu, hakkını yemeyeyim.  Kadın işi yapar da erkek yardımcı mı diyeceksiniz, çok yoğun çalıştığından öyle oldu, yoksa kadının işidir diye düşündüğünden değil. Ama özellikle bizimki gibi ülkelerde erkekler genellikle vurdumduymazdır ve ev işi kadın işidir. Peki ama Kore dizilerinde nasıl bu işler acaba ?

Gözlemlediğim kadarıyla Kore Dizilerinde de bu konuda bazı klişeler var. En çok rastladığımız klişe,  kadının pasaklının teki, ama erkeğin acayip titiz, düzenli, hatta ve hatta OCD  ( Obsessive compulsive disorder ) yani Saplantılı Zorlanımlı Rahatsızlığı olduğu durumlar. Hatta bunlar bazı psikolojik konulu dizilerde daha da fazla vurgulanıyor. Bu ruh durum bozukluğunu düşününce de ilk aklıma gelen It’s OK that’s Love ve Jo In Sung’un canlandırdığı Jang Jae Yeol karakteri. O havlular filan nasıl renklerine göre düzenlenmişti. Ay bundan bir tane de bizde olsa da, gelse benim dolapları temizlese demiştim.

Şimdi aklıma geldi The Producers‘ta da IU böyle saplantılı bir tipti.  Dizideki adıyla Cindy geçici olarak kaldığı Gong Hyo Jin’in- aslında Cha Tae Hyun’un evinde buzdolabı raflarını düzenlemiş, çöpleri ayırmış,  herkesi şaşırtmıştı.

Kızın acayip pasaklı olduğu dizilere bir örnek Personal Taste‘dir. Kız ( Son Ye Jin ) saçını bile yıkamak istemiyordu da, Lee Min Ho yiyecek teklif edip saçını yıkatıyordu. Kıza zor bela ev temizlettiği sahnelerden biri :

Kızın evini toplamak ya kızdan küçük sevgiliye düşer, ya da aşık yakışıklılara. İşte Great Seducer‘da Kwon Shi Hyun, kızın evini temizlediydi. Allah herkese Woo Do Hwan gibi bir temizlikçi nasip etsin. Şu evin dağınıklığına bakar mısınız, çocuk bir de yemek yaptıydı.

 

Bir pasaklıya bir yakışıklı durumu Jugglers‘ta da vardı. O ufak tefek sıska kız dalyan gibi adama ev temizlettiydi, oy nerelere gideyim 🙂 Bir de ceza olsun diye.

Adamcağız temizlik yapıyor.

Bizimki keyif çatıyor.

Bazen de erkekler mecbur kaldıkları için temizlik yaparlar, chaebol olduklarını unuttuklarında. Shopping King Louis’te Louis Bok Shil’in evini temizlerken :

Son izlediğim iki Kore Dizisinde My Mister‘da Lee Sun Gyun, bir de Miracle that We Met’de güzel kadın sanırım Dyson ya da o tarz bir süpürgeyle evi süpürüyordu. Ürün yerleştirme tabii. Ama en sıra dışı süpürge de Tomorrow with you‘da vardı. Bir robot süpürge.

Bu temizlik işlerinden başka en çok yemek pişirme sahnelerine rastlarız. Yemek de yemek olsa. Şefler ve Kore dizi annelerini bir kenara koyarsak habire tencerede ramen pişer kapağında yenir. Haa bir de zenginlik ölçüsü ramen yerine pilav yemektir. Anneler filan çocuklarına tembih ederler , aman hep ramen yeme pilav ye diye. Eğer dizimiz nuna romans ise çocuk nunasına yemek yapıp yedirmekle yükümlüdür zaten. A witch’s  Romance’da ajummamız sevgilisiyle ramen yiyor.

Angel Eyes’ta Lee Sang Yoon Ku Hye Sun’a yardım ediyor, ama korkutucu bulmuş bunu.

Tabii bu sahnelerin ardından bulaşık yıkama faslı gelir ki, I need Romance tarzı dizilerde pek sık rastlanır. I need Romance 2012’den bir sahne :

Eğer çiftlerden bir mutfakta bulaşık yıkıyor ise, diğerinin gidip arkadan sarılması da çok rastlanan bir sahnedir. İşte Sensory Couple. Benim pek sevmediğim Shin Se Kyung Yoochun’a sarılıyor. Hayır çocuğun da elinde hep bulaşık eldiveni.

Eldiven demişken bir başka evcimen erkek de Suspicious Partner‘da vardı . Ji Chang Wook çekmiş kırmızı eldivenleri.

Kore dizilerinin mutfak romansları saymakla bitmez zaten.İşte Healer‘dan o ünlü sahne. bi bırak da kızı yemek yapsın, yapıştı resmen.

Bazı dramalarda evli olmadıkları halde erkek ve kız aynı evi paylaşırlar. Because this is my first life  dizisinde kız ev sahibine kirasını ödemek için ev işlerini yapıyor, kedisine bakıyordu. Goyangi ne sevimli bir şeydi yahu 🙂

Tabii hayatın taa içinden dizilerde ajummalar her işi yaparlar. Benim en sevdiğim sahneler Reply 1988’deki ajummaların sahneleriydi.Dışarda oturup sohbet ederek işlerini yaptıkları sahneler. Sarımsak ayıklamaktan, dedikoduya, çocuk oyalamaktan, dertlerini paylaşmaya her bir şeyi yaptıkları sahneler.

 

Kore dizilerinde bir başka klişe çiftin birlikte çamaşır yıkama sahnesidir. Ama en zengin evlerde bile çamaşır makinaya atılıp yıkanacağına, terasta leğen içinde birlikte çiğnenerek yıkanır. Bu da Korelilerde klişe bir fantezi galiba. Bakın hiç ütü sahnesi anımsamıyorum. Halbuki benim zamanımın büyük bir kısmını kaplar ütü. O yüzden de  zaman harcamış gibi olmamak için ya dizi izlerim, ya yabancı dil derslerimi dinlerim yaparken. Çamaşır sahneleri pek çok halbuki. Acaba yıkıyorlar da ütülemiyorlar mı diyeceğim. Ama Kore’de ütüsüz elbise ile gezen bir kişi bile görmedim. hepsi grand tuvaletti maşallah. Secret‘ta Ji Sung ve sonradan ölen sevgilisi çamaşır yıkıyorlar :

Bir de son izlediğim dizilerden My Mister’da Lee Sun Gyun sürekli balkona çamaşır asıp, çamaşır katlıyordu. Ah ne vefakar, ne cefakar kocaydı o da kıymetini bilemedi o suratsız, ruhsuz kadın.

Bir evin pek çok işi oluyor da, o işlerin çoğunun yapıldığını göremiyoruz Kore Dizilerinde. Örneğin neredeyse çok az toz alma sahnesi hatırlıyorum. Ya da tuvalet temizleme sahnesi pek az, halbuki habire tuvalette otururken görüyoruz adamları ve hatta kadınları. Tamam bir kaç tane anımsıyorum, ama çok da değil. Küvet temizleme sahnesi de vardı. Ama bunlar genellikle bunalım sahnelerinde oluyorlar. Kadın ruhsuz ruhsuz küvet siliyor mesela. Bunlar sürekli  bira, ramen , karpuz alıp gelirler eve, ama birisinin de çamaşır suyu, vim, sabun, camsil  alıp geldiğini anımsamıyorum. Cam silme sahnesi de çok fazla yok. Hadi chaebolllerin evinde trilyon tane hizmetçi var, ama normal insanların da cam sildiğini pek görmedim. Ama bir kaç tane perde asma sahnesi anımsıyorum, eve ilk yerleşildiğinde.

Ayakkabı cilalayan, tencere ovan, nevresim geçiren de görmedim. Şimdi diyeceksiniz ki, zaten hayatımız bunlarla geçiyor, romantik sahneler izlemek için Kore dizisine sardık, o da olmayıversin, e siz de haklısınız,  ne diyeyim.

You may also like...

6 Responses

 1. dileksem says:

  Vim dedin beni benden aldın ajumma :)) Bir de öğrencilerin okulları temizleme sahnesi var. Benim en sevdiğim.

  • Deli Ajumma says:

   Evet hem Kore hem de Japon dizilerinde çok var, okul temizleme sahnesi. Bu arada klorak da diyecektim, ama Egeli olmayanlar pek bilmez 🙂

 2. dileksem says:

  Aslında bizde de var okul temizleme. Meslek lisesinde okuyan öğrenciler çalıştıkları atolyeyi gün sonunda temizler. Atölyelere asla temizlik görevlisi girmez. Kendileri temizlediginden midir nedir sınıflar kadar aslankirlenmez atölyeler.
  Kloargi Egeli arkadaşımdan duymuştum evet.

  • Deli Ajumma says:

   Evet, normal liselerde yoktur ama sınıfı kirli gördüm mü ben de temizlettiririm sınıf öğretmeni olduğum sınıflarda 🙂 Muz yiyip kabuğunu yere atan bile var. Bir gün de sınıfın videosunu çekip veli toplantısında göstermiştim velilere.

 3. Hansaray says:

  Heart to Heart ta cok belirgindi temizlik sahneleri. Kiz fakir ama tertemizdi.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

%d bloggers like this: