Gençler ve Ruhu Genç olanlara / Sevilesi Okul ve Gençlik Dizileri

Konusu lisede, üniversitede geçen, ya da o çağları ele alan diziler genellikle gençler tarafından izlenir diye düşünülür. Ama öyle değil bence. Gençliğini özleyen benim gibi ajummalar, evde bu gençlerden bir iki adet besleyen ommalar, yine benim gibi öğretmenler ve gönlü her daim genç kalan hemen herkes bu dizilere düşebiliyor. Ülkemizde Güneşi Beklerken izleyip de oradan BOF’a, sonradan Playful Kiss’e, To The Beautiful you ya da You are beautiful ve Heartstrings’e atlayan bir kitle var kesinlikle. Eskiden beri Kore dizisi izleyenlere, TRT’nin Saraydaki Mücevher’iyle 2008’de kdramaya başlayanlara hürmetler. Ben o yıllarda okuldaki öğrencilerimle uğraştığımdan pek fazla dizi izleyemiyordum.

Daha önceki yazılarımda BOF’tan ve Playful Kiss‘ten söz etmiştim. İkisi de önce lise, sonra da üniversite döneminde geçiyor. Playful Kiss’in özel bölümlerinde çifti iş hayatında da izleyebilirsiniz hatta.

You are beautiful, genç kadrosuyla bir idol grubunun öyküsünü anlatıyor. Kızken kendini erkek gibi gösteren genç bir Park Shin Hye izliyoruz. Erkek oyuncular ise Jang Keun Suk başrol olmak üzere, Jung Yong Hwa ikinci erkek, hatta Lee Hong Ki üçüncü erkek olarak karşımızdalar.

To The Beautiful you da hemen her ülkede uyarlanan bir başka liseli dizisi. Sulli’nin bu dünyadan gitmeye karar vermesinden sonra her anımsadığımda kalbimin kırıldığı doğruysa da, yine de onu ve diğer versiyonlarının bazı yerlerini ara ara izlerim. Sulli başrolü Shinee’den Min Ho ile paylaşır bu dizide.

You are beautiful’daki kimyaya yazık olmasın diye çekilen Heartstring’te ise Park Shin Hye ve Jung Yong Hwa bu kez konservatuar öğrencisi. Bu dizinin müzikleri o kadar güzeldi ki hala sık sık dinlerim.

Müzik deyince yine eski dizilerden Dream High 1 ve 2. sezonlardan söz etmesek olmaz. Pek çok idolün bir araya gelmesiyle çekilmiş bu dizilerin ikisini de izlememe rağmen ilkini daha çok sevmiştim. O yüzden de sadece onu yazdım.

Dream High izlediğim dönemde hemen ardından Cheer Up! ya da diğer adıyla Sassy Go Go’yu izledimdi. Başrollerini A Pink’ten Jung Eun Ji ve Lee Won Geun’un oynadığı dizi özel bir lisede geçiyor. İkinci erkek de Ji Soo.

Jung Eun Ji deyince hemen Reply serisine atlamamak olmaz. Her üçünü de çok severek izledim ama Reply 1988’in yeri bende ayrı. Bu seride yok yoktur, gençlik , yaşlılık her dönem sorunları, aile ilişkileri, aşk, her türlü sevgi. Yazarı da en sevdiğim yazarlardandır, şimdiye kadar beğenmediğim işi yok. Diziler genelde çocukluk çağlarından başlar , yetişkinliğe uzanır. Lise, üniversite ve olgunluk dönemlerini görürsünüz. İşte yayın sırasıyla Reply 1997, Reply 1994, Reply 1988. İzlemeyenlerin hemen başlamasını öneririm.

Aslında benim en çok eskilerini izlemek istediğim , yenilerini de listemde her nedense beklettiğim School dizileri School 2013, School 2015 bu yazı konusuna cuk oturan diziler. Bu ikisini bu yaz izleyip, linklerini vermeyi düşünüyorum.

Şimdi 2013’te Kim Woo Bin’in fotoğrafını görünce izlediğim ama bir türlü yazamadığım The Heirs geldi aklıma. Bu hafta zaman bulursam onu da yazayım bari.

İki sezon Age of Youth serisi üniversitede geçiyor. Bir üçüncü sezonun sinyallerini verdilerse de benim favori çiftimin erkeği sarhoş araba kullanmaktan hapise girdiği için artık bu dizide oynayamaz diye düşünüyorum. Yine de ilk iki sezonu severek izlediğimi belirteyim.

Yine çok sevilesi bir başka üniversiteli dizisi de Weightlifting Fairy Kim Bok Joo. Diziden sonra başrol çift bir süre çıktıysa da sonra ayrıldı. Dizinin senaristi yine bir gençlik dizisi olan High School King of Savy’nin de yazarı.

Eğlencelik hafif bir başka gençlik dizisi de Netflix için iki sezon çekilen My First First Love. Sekizer bölümlük mini diziler olduğu için bir çırpıda bitiyor. İkinci sezon da işte şurada. Başrolleri Ji Soo ve Jin Young ile Jung Chae Yeon paylaşıyorlar.

Üniversitede geçen bir başka gençlik dizisi de My ID is Gangnam Beauty. Başrol kız Lim Soo Hyang ‘ın Ji Soo ve Ha Seok Jin ile yeni bir dizisi başlayacak. Erkek oyuncu ise Astro grubundan CHa Eun Woo. İkinci erkek ise Kwak Dong Yeon.

Başrollerden Park Hae Jin bana hiç üniversiteli gibi gelmediğinden mi nedir Cheese in the Trap’i unutmuşum, halbuki o da üniversitede geçiyor. Senaristin ikinci erkek Seo Kang Joon’u başrol gibi oynatması Hae Jin hayranlarını ifrit ettiyse de, izleyip goy goyumuzu yapmıştık. Finali de pek beğenmemiştik ama bu tarz dizilerden hoşlananlara öneririm.

Tabii benim izlemediğim epeyce bir gençlik dizisi de var.Ben son olarak size çok eski bir diziyi önereceğim. Kim Rae Won’un gençlik dizisi. Oynadığında tutucu Kore’de bir genç kız ile genç erkek nasıl aynı evde kalırlar diye epeyce tepki almışmış. Attic Cat ya da diğer adıyla Rooftop Room Cat. Tam dayaklık bir Kim Rae Won’u hukuk fakültesi öğrencisi olarak izleyebilirsiniz.

You may also like...

1 Response

  1. Neva says:

    Bofu bile yarim biraktim playful kiss yuzunden.Kiz keman calan cocugada yesil isik yakiyor gibiydi.Daha duygusal ve guzel geldi playful kiss.Cheese in the trap da sonu haric guzeldi.Simdi nerde oldu hatirlamiyorum ,hatta olmadi mı ben mi uyduruyorum bilemedim ama bir dizide iki farkli son vardi.Keske mutlu sonda olsaydı.Heirs boftan daha guzeldi yada ben heirsten baska diziye atlamadigim icin guzel gelmistir.Reply 88de kız Ryu yu secmemis ,seyretmem ki ben o diziyi.Halbuki sectigi cocugun tarihi dizisini bitirmistim ve begenmistim.Ordaki diger cocugu Lee joon gi diye seyrettim bir süre.Su sarki soyleyen bir doktor varya bunlarin hepsi ayni diyor ama ben yüzkörüyüm(bunu da ilk kore dizilerinde gördüm) yeni yuzleri hep birbirine karıstırirım.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

%d bloggers like this: